Joe Biden Kimdir? 46'ncı ABD Başkanı Biden Kaç yaşında?

0PAYLAŞIM

Demokratların Başkan adayı Joe Biden, Cumnhuriyetçi Donald Trump'a karşı ABD seçimlerini kazandı. Delege sayısı 290'ı bulan Biden daha önce Obama döneminde Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmişti. Yaşı ile de sık sık gündeme gelen Biden, Demokrat Parti'nin adayıdır. Seçimi kazanarak tüm dünyanın gündemindeki isim haline gelen Biden hakkında merak edilenleri derledik... Joe Biden'in eğitim hayatı, siyasi kariyeri, evlilikleri ve dahası...

Joe Biden Kimdir?

Joseph Robinette "Joe" Biden 20 Kasım 1942 yılında dünyaya geldi. Biden, Amerikan politikacı ve eski avukattır. Birleşik Devletler'in 47. başkan yardımcısı olarak, 2009'dan 2017'ye kadar görev yapmış Demokrat Biden, 1973–2009 arasında Delaware Senatörü olarak görev yapmıştır. 2020 başkanlık seçimleri için ise 46. Cumhuriyetçi başkan Donald J. Trump'a rakip oldu.

Eğitim Hayatı

Pennsylvania'nın Scranton şehrinde doğup New Castle County, Delaware'de büyüyen Biden, 1968'de Syracuse Üniversitesi'nden hukuk diplomasını almadan önce Delaware Üniversitesi'nde okumuştu.

Siyasi Kariyeri

1970'te New Castle County Meclis Üyesi seçildi. 1972'de Delaware'den Senato'ya seçildiğinde, Amerikan tarihinin en genç altıncı senatörü oldu. 1991'deki Körfez Savaşı'na politik düzlemde karşı çıktı, ancak Doğu Avrupa'daki ülkelerin NATO'ya yakınlaşmasını ve Yugoslav Savaşları'na yapılan askerî müdahaleyi destekledi. 2002'de Irak Savaşı'na onay veren kararıda destekledi, ancak 2007'de bölge üzerindeki Amerikan birliklerinin sayısının artırılması kararına karşı geldi. 1987–1995 arasında uyuşturucu, artan suç, ve sivil özgürlük problemleriyle ilgilenen Senato Yargı Komitesinin başkanlığını yaptı; Şiddetli Suç Kontrolü ve Yasa Uygulama Yasası ile Kadına Yönelik Şiddet Yasasını yürürlüğe geçirme çabasında önemli bir isim oldu. B.D. Yüksek Mahkemesi'nde, Robert Bork ve Clarence Thomas'ın tartışmalı duruşması gibi toplam altı çekişmeli duruşmayı denetledi.

Toplam altı defa Senato'ya seçilen Biden, 2008 başkanlık seçimlerini kazanan Barack Obama'nın başkan yardımcısı olarak görev yapmak üzere Senato'dan "kıdemli senatör" olarak istifa etti. Başkan yardımcılığı görevinde Biden, Büyük Durgunluğa karşı koymak için 2009'da altyapı harcamalarını denetledi. Kongre'deki Cumhuriyetçilerle yaptığı müzakereler, bir vergilendirme çıkmazını çözen 2010 Vergi Yardımı Yasası, borç tavanı krizini çözen 2011 Bütçe Kontrol Yasası, ve yaklaşmakta olan finansal uçurumu ele alan 2012 Amerikan Vergi Mükellefi Yardım Yasası gibi birçok çözüm odaklı yasanın geçmesine yardımcı oldu. Birleşik Devletler–Rusya Yeni Başlangıç antlaşmasını kabul etme çabasında önemli bir isim oldu. Libya'ya yapılacak olan askerî müdahaleyi destekledi ve 2011'de Irak'taki Amerikan birliklerinin geri çekilmesiyle yeni Irak politikasının hazırlanması için çaba gösterdi. Ocak 2017'de ise Obama tarafından Biden'e Başkanlık Özgürlük Madalyası verildi.

Joe Biden 3 Kasım 2020 tarihinde yapılan ABD seçimlerinde Amerika'nın 46'ıncı Başkan'ı oldu.

Evlilik Hayatı

27 Ağustos 1966'da Biden ilk evliliğini, Syracuse Üniversitesi öğrencisi Neilia Hunter (28 Temmuz 1942 – 18 Aralık 1972) ile yaptı. Biden 2015'te eşini beyin kanserinden kaybetti.

1975'te Biden, gelecekte ikinci eşi olacak olan eğitimci Jill Tracy Jacobs'u, erkek kardeşinin aracılığıyla tanıdı.Bir söyleşide Biden, Jill'in hayatına girmesinin, ölmüş eski eşinin ve kızının, yaralanmış iki oğlunun üzüntüsünü bir nebze dindirdiğini söyledi.17 Haziran 1977'de New York'taki Birleşmiş Milletler şapelinde evlendiler.Roma Katolik olan çift, evliliklerinin ardından Greenville, Delaware'deki St. Joseph's Ayinine katıldı. İleriki zamanlarda Ashley Blazer (d. 1981) isminde, gelecekte sosyal hizmet uzmanı olacak olan bir kızları oldu.

Aşağıdakiler de İlginizi Çekebilir

ABD Basını: Ülkenin 46'ncı Başkanı Joe Biden - onedio.com
ABD Basını: Ülkenin 46'ncı Başkanı Joe Biden - onedio.com
ABD Başkan Adayı Joe Biden Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Birbirinden Enteresan 15 Gerçek - onedio.com
ABD Başkan Adayı Joe Biden Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Birbirinden Enteresan 15 Gerçek - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir