Japonya'da Tepkilere Neden Olan 'Geleneksel Av' Başladı: 6 Ay Boyunca 1.700'den Fazla Yunus Öldürülecek ya da Yakalanacak

 > 
21PAYLAŞIM

Japonya'nın Taiji kentindeki tartışmalara neden olan yıllık geleneksel yunus avı başladı. Öldürülen yunuslar restoranlara, canlı yakalananların ise akvaryumlara pazarlanıyor. Avlanmaya tepki gösteren çevreciler ise durumu bir 'katliam' olarak nitelendiriyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göreJapon medyasına göre Pazar günü başlayan avın ilk gününde balıkçılar tekneleri boş döndü.

The Dolphin Project adlı çevre örgütüne göre balıkçılar bugün beş Risso yunusu öldürdü

'Bıçakla öldürülen yunuslar yarım saat can çekişiyor'

Balıkçılar, teknelerle koya yönlendirdikleri hayvanları sığ sularda bıçakla öldürüyor. Hayvan hakları örgütleri yunusların yaklaşık yarım saat can çekiştikten sonra nefessiz kalarak ya da boğularak öldüğünü, bu yöntemin zalimce olduğunu söylüyor.

Canlı yakalananların yüksek fiyatlarla akvaryum ve su parklarına pazarlanıyor

Avlanan yunuslar etleri için restoranlara satılırken canlı yakalananların yüksek fiyatlarla akvaryum ve su parklarına pazarlandıkları belirtiliyor. Balıkçılar ise bunun geçim kaynakları olduğunu söylüyor. Altı ay sürmesi beklenen av sezonunda 1700'den fazla yunusun avlanması planlanıyor.

Oscar ödüllü The Cove adlı belgesele de konu olmuştu

Onlarca yıldır devam eden yunus avı geleneği 2009'da Oscar ödülü kazanan The Cove adlı belgesele konu olmuştu. Belgeselin yayımlanmasından sonra Japon hükümetine avı yasaklaması yönündeki baskılar artmıştı.

33 yıl aradan sonra ticari balina avına da izin verildi

Geçen yıl Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu'ndan çıkan Japonya, uluslararası tepkilere rağmen, bu Temmuz'da 33 yıl aradan sonra ilk kez ticari balina avına izin vermişti.

Balıkçılar, Aralık sonuna kadar toplam 227 balina avlayacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir