Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Istanbul'da Çekilen 10 İzlenilesi Film

Sanat-

Tarihi ve mimari dokusu, kültürel yapısı, batının oryantalist bakış açısı ile İstanbul yıllardan beri bir çok filme ilham kaynağı olmuş, ev sahipliği yapmıştır. Kah göğsümüzü kabartıp milli duygularımızı ön plana çıkartan, kah uluslarası krizlere sebep olan, çekimleri İstanbul'da yapılan 10 film;

Kaynak: http://backpackingistanbul.com/istanbul-...

1. Hamam (1997)

Evli bir çift olan Marta ve Francesco Roma'da ufak bir dizayn atölyesi işletmektedirler. Francesco'nun halası Anita'nın ölümü, kendisine miras kalan hamamın satış işlemleri için İstanbul'a seyahat etmesine sebep olmuştur. Francesco İstanbul'da hamamı işleten aile ile tanışır, ailenin oğlu Mehmet ve Türkiye'nin atmosferinden etkilenip geri dönmek istemez.

94 dk, Ülke: İT/TÜR/İSP, IMDB puanı: 7/10

2. Rusya'dan Sevgilerle (1963)

Bir çok otorite tarafından çekilmiş en iyi James Bond filmi olarak kabul edilir. Ajan 007 Lektor diye bilinen bir Rus kodlama cihazının peşindedir. Bond bu cihazı şeytani organizasyon Spectre'nin eline geçmeden bulması gerekmektedir. Bu sırada Bond'un yolu İstanbul'a da düşer, Spectre ajanları da onun peşindedir.

115 dk, Ülke: Birleşik Krallık/ABD, IMDB puanı: 7,5/10

3. Topkapı (1964)

"Gün ışığı" adlı romandan sinemaya uyarlanan filmde, dünyaca ünlü, paha biçilmez elmas ve zümrüt kaplı hançerin Topkapı Sarayı Müzesi'nden çalınması anlatılıyor. Film bol miktarda eski İstanbul görseli de içerdiğinden, meraklıların kaçırmaması gerekiyor.

120 dk, Ülke:ABD, IMDB puanı: 7,1/10

4. Skyfall (2012)

En yeni Bond filmi Skyfall, film boyunca sürecek aksiyona Eminönü'nde başlar. Son görevi ajan 007'yi İstanbul'a getirir, malesef görev beklendiği şekilde başarılı olmaz ve Bond vurulur. Tüm dünyadaki gizli ajanların kimlikleri meydana çıktığından MI6'nın otoritesi sarsılır, MI6'yı düştüğü bu durumdan kurtarabilecek tek kişi James Bond'dur.

143 min, Country: Birleşik Krallık/ABD, IMDB rating: 7,8/10

5. Eşkiya (1996)

Baran 35 yıl hapis yattıktan sonra serbest kalır, köyüne döndüğünde köyünün baraj suları altında kaldığını ve sevgilisi Keje'nin, arkadaşı tarafından İstanbul'a kaçırıldığını öğrenen Baran arkadaşından intikam almak için İstanbul'a yola çıkar.Yolda Cumali ile tanışır. İstanbul'da Cumali'nin başı patronuyla derde girer ve öldürülür, artık Baran'ın intikam listesine bir isim daha eklenmiştir.

128 dk, Ülke: TÜR, IMDB puanı: 8,7/10

6. Geceyarısı Ekspresi (1978)

Gece yarısı Ekspresi Billy Hayes'in başından geçen olaylardan esinlenerek çekilmiştir. Film Billy'nin Türkiye'de üzerinde 2 kg eroinle yakalanması sonucu atıldığı hapishanede başından geçenleri konu alıyor. Çeşitli işkencelere, şiddete, kötü hijyenik koşullara maruz kalan Billy burada çok fazla kalamayacağının bilincinde olduğundan hapishane'den kaçma planları yapmaktadır. Uluslararası krizlere sebep olan filmin bir çok sahnesi süpriz olmayan bir şekilde Türkiye'de çekilmemiştir.

121 dk, Ülke: Birleşik Krallık/ABD, IMDB puanı: 7,7/10

7. Ağır Roman (1997)

Aynı adlı romandan uyarlanan film genç araba tamircisi Salih'in mahalleye Tina'nın taşınması ile hayatının nasıl değiştiğini anlatıyor. Hayat kadını olarak geçimini sürdüren Tina'da Salih'e ilgi duymaktadır. Takma adı Reis olan bir gangster mahallenin kontrolünü ele almak için terör estirirken karşısında mahalleyi korumaya çalışan Salih'i bulur.

120 dk, Ülke: TÜR/MAC/FRA, IMDB puanı: 7,8/10

8. Dünya Yetmez (1999)

19. James Bond filminde ajan 007'ye, vahşi bir şekilde öldürülen bir petrol devinin kızı Eketra'yı koruma görevi verilir. Bond bir yandan Renard'ın Avrupa'ya nükleer bomba atma planlarının önüne geçmeye çalışırken bir yandan da Elektra ile ilgili kafasındaki soru işaretlerini gidermeye çalışmaktadır.

128 dk, Country: Birleşik Krallık/ABD, IMDB puanı: 6,4/10

9. Takip 2 (2012)

Bryan Millis, emekli CIA ajanı, kızı ve eski eşini çalıştığı İstanbul'a bir kaç günlük tatile gelmeleri için davet eder. Bu sırada insan ticareti yapan bir arnavut mafya örgütü oğlunun ölümünden Bryan'ı sorumlu tutar, o ve ailesini kaçırır. Kim kaçmayı başarır şimdi ailesinin kaçmak için tek umudu küçük kızlarıdır.

143 dk, Ülke: FRA, IMDB puanı: 6,3/10

10. Temmuz'da (2000)

Daniel genç bir öğretmendir, herkesin aksine yaz tatili için plan yapmaz ve Hambur'da kalmak ister. Juli adında bit pazarında çalışan biri Daniel'e bir gün bir Maya yüzüğü satmaya çalışır, yüzüğün kehanetli olduğunu ve Daniel'in yeni bir kızla tanışacağını söyler. Ertesi gün Daniel Almanya'dan Türkiye'ye giden yolu yarılamıştır bile, öyle görünüyor ki kehanet tutmuştu.

99 dk, Ülke: ALM, IMDB puanı: 7,8/10

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir