Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İşsizlik ve Bunalım Temasını İşleyen Hikayeleri ile Eleştirmenlerden Tam Not Alan Filmler

116PAYLAŞIM

İşsizlik oldukça zor. Hem psikolojik hem de maddi olarak yaşanan sıkıntılar neticesinde insanlar çok kötü durumlara düşebiliyorlar. İşte bunun üzerine hazırlanmış, işsizlik ve bunalım temalı, eleştirmenlerden tam not almış filmleri sizler için derledim. 

Not: Film açıklamaları Beyazperde'den alınmıştır. 

13. The Company Men (2010) / IMDb 6.8

3 adamın şirketlerinin batmasından sonra gelişen bir yıllık zaman diliminde bundan kurtulmaya çabalamalarını seyrederken; bu durumun kendilerine, ailelerine ve çevrelerine yansımalarına da şahit oluyoruz. Filmin başrolünde Ben Affleck yer alıyor.

IMDb: 6.8

12. Los Lunes al Sol / Güneşli Pazartesiler (2002) - IMDb: 7.6

İçinde yaşadığımız çağa dair dolaysız öyküler sunan yapım, tüm dünyada aynı kaderi paylaşan milyonlarca insanın yaşadıklarını anlatmaya çalışıyor. İspanya’nın liman kentinde yaşayan işsiz insanların öyküsü, son dönemin dikkat çekici filmlerinden birine dönüşüyor.

IMDb: 7.6

11. Umberto D (1952) - IMDb: 8.2

Umberto D. emekli bir devlet memurudur. Hayattaki tek dostu ve can yoldaşı köpeği ile Roma’da küçük bir pansiyon odasına sığınmış, kıt emekli maaşı ile geçinmeye çalışmaktadır. Taş yürekli ve anlayışsız ev sahibesi tarafından sürekli pansiyondan atılmakla tehdit edilmektedir. Günden güne umutsuzluğu katlanarak artan Umberto son çare olarak intihar etmeyi düşünürken köpeği Flike ortadan kaybolur. Umberto gitgide artan bir umutsuzlukla şehirde köpeğini aramaya başlar.IMDb: 8.2

10. Ladri di Biciclette (1948) / Bisiklet Hırsızları - IMDb: 8.3

Bisiklet Hırsızları'nda, savaş sonrası yaşanan iki senelik işsizlik döneminin ardından nihayet iş bulabilen Antonio mutluluktan havalara uçmaktadır. İşi için kendisine lazım olan bisikleti almak için yataklarını satmaları gerekmiştir; ancak Antonio en sonunda para kazanabileceği için mutludur. Yeni işinin ilk gününde bisikleti çalınan Antonio neye uğradığını şaşırır. Yaşadığı ailevi ve dünyevi problemleri çözebilmesi için acilen bisikletine yeniden kavuşması gerekmektedir.

İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin mimarlarından Vittorio De Sica’nın imzasını taşıyan Bisiklet Hırsızları, bir savaş sonrası toplumunun portresini oldukça geniş bir perspektiften çiziyor.

IMDb: 8.3

9. Rosetta (1999) - IMDb: 7.6

Genç ve heyecanlı bir kız olan Rosetta büyük bir yoksulluğun içine doğmuştur. Alkolik annesiyle birlikte yaşarken hayatın sunduklarının her daim uzağında kalmıştır. Artık o, herhangi bir iş için her şeyi yapmaya razıdır.

Dardenne kardeşlerin en önemli filmlerinden biri olan Rosetta, gösterildiği festivallerin çoğundan oldukça mühim ödüllerle dönmüştü.

IMDb: 7.6

8. Barfly / Bar Kelebeği (1987) - IMDb: 7.3

Henry Chinaski, gündelik işlerle hayatını idame ettiren, zamanının çoğunu da alkol alarak geçiren kimsesiz bir adamdır. Gündelik hayatını cezbedici hale getiren tek şey ise tutkuyla bağlı olduğu, kendisi gibi sefil görünümlü bir kadındır. Ne var ki bu sıradan hayat bir yayınevinde çalışan zengin bir kadınla tanışmasıyla birlikte değişmek üzeredir. Chinaski'deki saklı kalmış yazarlık yeteneğini keşfeden kadın, onu öykü yazmaya ve bu yazınlardan para kazanmaya ikna etmeye çalışır. Elbette ki bazı kuralları da olacaktır. Chinaski ise zenginlik ve özgürlük arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır. 

Mickey Rourke ve Faye Dunaway gibi dönemin yıldız oyuncularının başrolünü paylaştığı filmin senaryosu usta yazar Charles Bukowski’nin imzasını taşıyor.

IMDb: 7.3

7. Tokyo Sonata (2008) - IMDb: 7.6

Klasik, mutlu görünen Japon ailesi Sasaki ailesinin hayatı değişmek üzeredir. Bir şirkette genel müdür olarak çalışırken işten çıkarılan bir baba, tekrar bir işe girebilmek ve hayatına devam edebilmek için iş araştırmaya başlar. Durumu eşine ve çocuklarına anlatamaz, ardından olaylar gelişir.

Kiyoshi Kurosawa klasik, dertsiz, tasasız, rutin yaşam felsefesine sahip Japon ailelerine bu filmle güzel bir eleştiri getiriyor.

IMDb: 7.6

6. Inside Llewyn Davis / Sen Şarkılarını Söyle (2013) - IMDb: 7.5

Yer 1960'lı yılların Amerikası, New York. Manhattan'ın hareketli müzik piyasasında tutunmaya çalışan genç Llewyn Davis, hayatını müzikle kazanmak ve sanatını icra edebilmek için her yolu denemektedir. Halkın önünde saygın bir yere sahip olmak isteyen Davis, bir yandan da şehrin acımasız koşulları altında yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Fakat başını sokabileceği bir evi olmadan eski kız arkadaşı Jean Berkey'in kanepesiyle, kız kardeşinin kendisinden yakınmaları arasında gidip gelir. Dönemin önemli menajerlerinden Bud Grossman'a müziği, plağının bir kopyasını dinletmek tek hedefidir.

IMDb: 7.5

5. Yüz Numaralı Adam (1978) - IMDb: 7.8

Şaban, saflığı yüzünden girdiği hiçbir işi başaramamakta ve çok kısa sürede kovulmaktadır. Ailesi ise onu çalışıp para kazanması için zorlamaktadır. Oya ise bir reklam firmasında çalışmakta ve önemli bir firmanın ürünlerini tanıtmak için halktan birini kullanmayı düşünmektedir. Bir gün trende Şaban’a rastlar ve onu reklam filmlerinde oynaması için ikna eder.

IMDb: 7.8

4. Kauas pilvet karkaavat / Sürüklenen Bulutlar (1996) - IMDb: 7.7

www.turkcealtyazi.org

Sıradan bir yaşamları olan Lauri ve Ilona’nın tüm hayatı işleri, köpekleri ve birbiridir. Onlar, kurdukları küçük dünyalarında mutludur. Ta ki, Lauri’nin işten çıkarılmasına dek. Lauri bağlantıları sayesinde çok geçmeden yeni bir iş bulacağını düşünmektedir; fakat günler geçmektedir ve iş bulamamaktadır. Bu arada Ilona’nın çalıştığı restoran el değiştirince, Ilona da kendini sokakta buluverir. Karı koca kendi imkânlarının dışında iş bulma kurumlarına da başvurur; fakat başarısız olurlar. Yine de tüm talihsizliklere rağmen hayat devam etmektedir ve her yeni günle birlikte umutlarını korumaya çalışırlar.

Sürüklenen Bulutlar, yönetmenin “Finlandiya Üçlemesi”nin ilk filmi. Film, Cannes Film Festivali “Özel Mansiyon” ödülünü, Sao Paulo Film Festivali’nde “En iyi film” ödülünü aldı.IMDb: 7.7

3. I, DANIEL BLAKE / Ben, Daniel Blake (2016) - IMDb: 7.9

Daniel Blake, New Castle’da yaşayan bir marangozdur. Fakat ciddi sağlık durumu nedeniyle çalışamamaktadır. Hayatında ilk kez “işsizlik fonuna”  başvuran Daniel, gerçekten hasta olduğunu bürokrasiye kanıtlamaya çalışır. Ama sistemin çarpıklığı nedeniyle devlet yardımı da alamaz ve yeniden iş aramak zorunda kalır. Daniel bu zorlu süreçte Katie adında bir anne ve onun küçük çocuklarıyla dostluk kurar. Kendisi gibi bozuk sistemle ve boğucu bürokrasiyle mücadele eden ve iki çocuğuna tek başına bakan genç Katie ile yoldaş olacaktır. Fakat sosyal yardım tablosu hiç de toz pembe değildir.
IMDb: 7.9

2. Time Out (L'emploi du Temps) / İş Yok Zaman Çok (2001) - IMDb: 7.4

Vincent sıkıcı orta kademe yöneticilik işinden yakınlarda atılmış orta sınıftan bir aile babasıdır. Ailesine işten kovulduğunu söyleyemeyen Vincent, iş saatlerini Fransız kırlarında arabasıyla dolaşarak geçirir. Sonra da yeni bir palavra atarak, B.M.'de çalışmaya başlayacağını söyler.IMDb: 7.4

1. The Pursuit of Happyness / Umudunu Kaybetme (2006) - IMDb: 8.0

İyi bir baba olan Chris Gardner, işinde sorunlar yaşayan, maddi açıdan sarsıntıda olan ve aynı zamanda iyi bir eş olan bir adamdır. Ancak ne yazık ki eşi sıkıntılara daha fazla katlanamayacağına karar vererek onu terk eder. Christopher adındaki oğulları da babasının yanında kalır. Karısının terk edişi de yetmezmiş gibi bir de ev sahibi dışarı atar baba oğulu. Sokaklarda kalıp, tuvaletlerde, düşkünler evinde çalışarak ayakta durmaya çalışır. Oğlunun sevgisi bu mücadeleci baba için her şeydir. Ve sevgiye eklenen bir var olma savaşı hiç şüphesiz, vakti geldiğinde en mükemmel kapıları açacaktır.

IMDb: 8.0

Her Türlü Zorluğa Karşı Hayata Tutunmaktan Vazgeçmeyen İnsanları Konu Alan 27 Film - onedio.com
Her Türlü Zorluğa Karşı Hayata Tutunmaktan Vazgeçmeyen İnsanları Konu Alan 27 Film - onedio.com
Unutulmaz Filmler: 20 Farklı Kategoriyle En Çok Beğenilen Onedio Film Listeleri - onedio.com
Unutulmaz Filmler: 20 Farklı Kategoriyle En Çok Beğenilen Onedio Film Listeleri - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

1 deki gospel sahnesine hayranım please dont move the mountains give me strenght to climb it

csa

Yani tema olarak çok başarısız zaten. Ne yazık ki bugün günümüzde hangi yanıma baksam görebileceğim ve hatta belki kendim yaşadığım bir şeyi TV'de, sinema da falan izleyerek neden vakit kaybedeyim ki ? Zaten devamlı bu temalı bir realite şovu çevremizde oluyor ve ister istemez izliyoruz. Ama elbette güzel filmler vardır. Pursuit of Happiness'ı izledim pek hatırlamıyorum ama güzeldi film.

tbn57

umudunu kaybetme filmi için 8 puan az kalır, her yönüyle çok güzel ve 10 üzerinden 10 puanı hak eden nadir filmlerde biri

someone-else

Aralarında bir tek "the pursuit of happyness" filmini izledim. Çok sevdiğim filmler arasındadır. Ama o filme işsizlik ve bunalım temalı demek ne demek ak ya ? O film hayata karşı verilen büyük bir savaşı ve zaferi anlatıyor.

Görüş Bildir