Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İBB Meclisi'nde AKP'den 'Bağımlılıkla Mücadele' Teklifi: 'Bizim Savunduğumuz Konuma Gelmeleri Güzel'

 > 
34PAYLAŞIM

AKP İBB Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Daire Başkanlığı'nın kurulmasını teklif edeceğiz. Ülkemize, İstanbul'a ve bütün sosyal medya fenomenlerine duyuruyorum" dedi. CHP Grup Sözcüsü Süleyman Tarık Balyalı ise "Bizim savunduğumuz konuma gelmeleri güzel. Gelecek ay gündeme getirecekleri bağımlılıkla ilgili önerilerine destek vereceğiz" açıklamasında bulundu. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Meclis toplantılarını sosyal medya üzerinden yayınlamaya devam ediyor.

Meclis, 8. dönem 3. toplantısını dün Saraçhane'deki binada gerçekleştirdi.

Önceki gün CHP'nin 'Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu' önerisini reddeden AKP'den "Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Daire Başkanlığı kuralım" teklifi geldi.

İBB Meclisi AKP Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, CHP'nin gündeme getirdiği iki farklı komisyon kurulması hususunda "çok basit ve ucuz" bir polemiğin yapıldığına şahit olduğunu söyledi.

Göksu şöyle devam etti: 

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Daire Başkanlığının kurulmasını teklif edeceğiz. Bu daire başkanlığın altında bütün bağımlılıkla özel departmanların kurulmasını ve sunacağımız teşkilat şemasıyla mecliste sunup karar çıkartacağımızı ülkemize, İstanbul'a ve bütün sosyal medya fenomenlerine duyuruyorum. 

İkincisi, bugün var olan 23 ihtisas komisyonumuzdan 'Sosyal Hizmet Komisyonumuzun' adının, 'Bağımlılıkla Mücadele ve Sosyal Hizmetler Komisyonu' olarak değiştirilmesini önümüzdeki ay meclise getirip karara bağlayacağız. 

Üçüncüsü ise TBMM'de var olan bir komisyonun benzerini, içerisinde uzmanların ve danışmanların olduğu bir 'Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Araştırma Komisyonun' kurulmasını teklif edip karara bağlayacağız."

CHP Grup Sözcüsü Balyalı: "Biraz sosyal medya desteği, biraz da bizim mücadelemizle 24 saatte çok başka noktalara demek ki geliniyormuş"

Bunun üzerine söz alan CHP Grup Sözcüsü Süleyman Tarık Balyalı ise bir iktidar değişikliğinin nelere kadir olduğunun açık bir şekilde görüldüğünü söyledi. 15 yıldır, uyuşturucu ile mücadele komisyonun kurulması konusunda girişimde bulunulmadığını ifade eden Balyalı, "Biraz sosyal medya desteği biraz da bizim mücadelemizle 24 saatte çok başka noktalara demek ki geliniyormuş." dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin geçen dönemlerde elbette uyuşturucu ile mücadele konusunda ciddi çalışmalar yaptığını, bunu tartışmanın abesle iştigal etme anlamı taşıdığına dikkati çeken Balyalı, "Bu belediyenin geçmişte yaptığına sahip çıkıp üstüne bir şeyler koyacağız ve daha fazlasını yapacağız. Belediye meclisimizin bu konularla çok ciddi çalışmalar yapmasını istiyorduk." diye konuştu.

Komisyonlardan geçen raporlara ilişkin rakamlar paylaşan Balyalı, şöyle devam etti:

"Sosyal Hizmetler Komisyonu ile Kadın ve Aile Komisyonu'nda geçen rapor sayıları çok düşük. Bu komisyonlar, daha önce yardımcı komisyon olarak görev yapıyorlardı. Bunlar tali komisyonlar olarak çalıştırıldı. Bu belediyenin sadece imar belediyeciliğinden çıkmasını istiyoruz. Bu algı operasyonunu, onlar kendi kendilerine yaptılar. Bizim savunduğumuz konuma gelmeleri güzel. Gelecek ay gündeme getirecekleri bağımlılıkla ilgili önerilerine destek vereceğiz."

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise her iki grubun aynı konuma gelmesinin sevindirici olduğunu kaydetti.

Akşam gazetesi gelişmeyi “AK Parti’den yeni teklif” başlığı ile haberleştirdi.

Ne olmuştu?

İBB Meclisi'nde 'Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu' Kurulması Önerisi Reddedildi - onedio.com
İBB Meclisi'nde 'Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu' Kurulması Önerisi Reddedildi - onedio.com

İBB Meclisi'nde, CHP grubunun “Uyuşturucu ile mücadele komisyonu” ve “Toplumsal cinsiyet eşitliği komisyonu” kurulması önerisi AKP'nin oylarıyla reddedilmişti.

Sosyal medyadan tepkiler yükselmiş, oylamanın yapıldığı anlar en çok paylaşılanlar arasına girmişti.

CHP’nin “Kent ekonomisi ve meslek odaları” komisyonunun adına “sendikalar”ın eklemesi önerisi de kabul edilmedi.

Tepkilerin ardından Göksu, bu faaliyetlerin Sosyal Hizmetler ile Kadın-Aile ve Çocuk komisyonlarında yürütüldüğünü ve yeni komisyona ihtiyaç olmadığını belirtmişti.

Ayrıca bakınız 👇

İmamoğlu'nun Öğrenci Akbili Vaadini Eleştiren AKP: '40 TL Olsun' - onedio.com
İmamoğlu'nun Öğrenci Akbili Vaadini Eleştiren AKP: '40 TL Olsun' - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir