Görüş Bildir

Görenler Şaşkın: Minare, Camiden 100 Metre Uzakta ve 16 Yıldır Tek Başına

Haberler
> Görenler Şaşkın: Minare, Camiden 100 Metre Uzakta ve 16 Yıldır Tek Başına

Bingöl'ün Sancak beldesinde 2003 yılındaki depremin ardından yıkılan caminin yerine yapılan yeni cami, minarenin tam 100 metre ilerisine inşa edildi. 

AA'nın haberine göre, Bingöl'de 1 Mayıs 2003'te meydana gelen depremde Sancak beldesindeki birçok ev yıkıldı ve ağır hasar gördü. Beldede, depremden etkilenen ve ağır hasar gören Merkez Camisi'nin de yıkımına karar verildi.

Caminin yıkılmasıyla, 1988'de yapılan minare tek başına kaldı.

Caminin yıkılmasıyla, 1988'de yapılan minare tek başına kaldı.

Daha sonra hayırsever bir iş adamı yeni cami inşaatını üstlendi. Cami, eski alanın dar olması nedeniyle 100 metre uzaklığındaki alanda inşa edildi.

Yeni caminin başka bir alanda yapılması üzerine minare ile cami arasında 100 metrelik mesafe oluştu.

'Minarenin yalnız olduğunu gördüklerinde şaşırıyorlar'

Beldede oturan vatandaşlardan Hakkı Bana, 'Aynı alana yeni cami yapmak istediler ancak alan dar olduğu için 100 metre yukarıda yaptılar. Minare sağlam olduğu için de karışmadılar. Minare 16 yıldır tek başına duruyor. Minare sağlam olduğu için de karışmadılar ve o şekilde bıraktılar.' dedi.

Minareyi görenlerin şaşkınlık yaşadığını ifade eden Bana, 'Yanında bulunan çeşmeden su içmek için gelen birçok kişi, minarenin yalnız olduğunu gördüklerinde şaşırıyor.' diye konuştu.

'Belediye olarak gücümüz yok'

'Belediye olarak gücümüz yok'

Sancak Belediye Başkanı Nusret Koçin de beldede iki caminin minaresinin bulunmadığını belirterek, 'Yapmak istiyoruz, ancak belediye olarak gücümüz yok. Bu konuda hayırseverlerden destek bekliyoruz.' ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
72
11
4
4
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Kzlt

Coğrafya kaderdir önermesini doğrulayan haber.

Her yere camii yapmak resmen israftan başka birşey değil Büyük Camiiler dışındaki hiçbir camiide namaz kılınmıyor . Azerbaycana gezmeye gittim Baküde sadec... Devamını Gör

Hector Hector

Türk kültürü derken mesela neyi kast ediyorsun? Azerilerde olup bizim ülkemizde olmayan şeyler nedir? Arap kültürü derken sevmediğin şeyler neler? Merakımdan... Devamını Gör

Konu dışı olacak ama bu cami hastalığını anlamadım arkadaş 2 aydır Ankara'dayım, neredeyse 100 metrede bir cami var,benim merak ettiğim bu kadar cemaat var m... Devamını Gör

Bozkurt

Gomüniste bak hele. Nelere de dil uzati?!