Görüş Bildir
Haberler
Gazetecilere Karikatür Davası Başladı

Gazetecilere Karikatür Davası Başladı

FreiGeist
09.07.2015 - 16:39

Fransız Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed'i tasvir ettiği karikatürleri köşelerine taşıyan Cumhuriyet Gazetesi yazarlarının yargılanmalarına başlandı. Şikâyetçilerden biri 'Eğer adalet cezalarını vermezse, bize verin biz cezalarını verelim. Öbür dünyaya kalmasın' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
onedio.com

Fransa'da terör saldırısı sonucu 12 kişinin hayatını kaybettiği Charlie Hebdo mizah dergisinin çizdiği ve Hz. Muhammed'in tasvir edildiği belirtilen karikatürleri köşelerine taşıyan Cumhuriyet Gazetesi yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'ın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 4,5 yıla kadar hapisleri istenen Cumhuriyet Gazetesi yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan katılmadı. Çetinkaya ve Karan'ı duruşmada 4 avukatı temsil etti. Duruşmaya yaklaşık 100'e yakın şikayetçi hazır bulundu.

Sanıklar Karan ve Çetinkaya'nın mahkemeye mazeret dilekçesi sunduklarını belirten hâkim, sanıkların 7 ve 12 Temmuz tarihleri arasında İstanbul dışında olduklarına ilişkin yasal mazeret bildirdiklerini açıkladı. 

İddianamenin okunmasının ardından söz alan şikayetçi avukatları, sanıkların bilerek duruşmaya gelmediklerini iddia etti.

Bazı avukatlar, sanıklar hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep ederken, bazı avukatlar ise sanıklar hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasını talep etti. Müşteki Avukatları, Diyanet İşleri Başkanlığı'na müzekkere yazılarak, söz konusu karikatürün Hz. Muhammed'e hakaret içerip ve inanç değerleri anlamında etkisinin sorulmasını talep etti.

Bilal ve Sümeyye Erdoğan müdahillik istedi

Bilal ve Sümeyye Erdoğan müdahillik istedi

Duruşmada söz alan Avukat Hatice Özay da, Bilal Erdoğan, Sümeyye Erdoğan, Mustafa Varank, Esra Albayrak ve Beraat Albayrak'ın avukatı olduğunu belirterek, 'Şikayetimiz devam ediyor. Davaya müdahil olmak istiyoruz' dedi. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 38 sayfalık iddianamede, şikayetçi olan bin 280 kişi 'müşteki', Karan ve Çetinkaya ise 'şüpheli' olarak yer aldı.

Duruşmada yaşananlar

Duruşmada şikayetçiler, sanıkların bu karikatürleri bilinçli ve toplumda infial yaratmak için yayınladıklarını söyleyerek üst sınırdan en ağır cezayla cezalandırılmalarını istedi. Şikayetçilerden Hüseyin Aygören ifade verdiği sırada ağlamaya başlayarak, 'Peygamber efendimize hakaret ediyor. Bu ne demek ya. Yani ayıptır. Bu başka bir dine de yapılmaz. Biz kimin dinine hakaret ettik' dedi.

'Bunlar hakaretle kalmıyorlar, toplumu kışkırtıyorlar'

Şikayetçi Kamil Özçelik ise yapılan karikatürleri benzin deposuna çakmak yakmaya benzeterek, 'Yüzde 99'un Müslüman olduğu bir ülkede bunu yayınlamak infial yaratmak için kıvılcımı çakmak gibidir' dedi. Şikayetçilerden Mehmet Akif Durmuş ise 'Burada dine hakaret olduğu nettir. Kendileri olsaydı onlara, 'ifade özgürlüğünün sınırı ne?' diye sorardım. Bunlar hakaretle kalmıyorlar, toplumu kışkırtıyorlar' dedi.

"Öbür dünyaya bırakmayalım"

"Öbür dünyaya bırakmayalım"

En kutsal değerlerine hakaretin özgürlük olarak sayılamayacağını söyleyen şikayetçilerden biri,  sanıkları kastederek, 'Eğer adalet cezalarını vermezse bize verin biz cezalarını verelim. Öbür dünyaya bırakmayalım' dedi. Hakimin, 'Söylediklerinizin suç olduğunu hatırlatırım. Derhal sözünüzü geri alın' uyarısında bulunması üzerine şikayetçi özür dileyerek sözünü geri aldığını söyledi.

'Cumhuriyet gazetesinin susturulmasını istiyorum'

Bir başka şikayetçi ise 'Cumhuriyet gazetesinin susturulmasını istiyorum' dedi. Şikayetçilerden biri ise dergiye saldırının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Fransa'ya gitmesi sebebiyle de şikayetçi olduğunu belirtti.

'Çetinkaya ve Karan bir sonraki duruşmaya katılacak'

Şikayetçilerin dinlenmesinin ardından söz verilen Cumhuriyet gazetesi yazarlarının avukatı Bülent Utku, gerçek kişiden, tüzel kişiliğe kadar davaya çeşitli katılma talepleri olduğunu belirterek bu taleplere ilişkin yazılı beyanlarını bildirmek için süre talep etti. 

Avukat Utku, müvekkillerin mesleki nedenlerle İstanbul dışında olduklarını bir dahaki celseye katılacaklarını belirterek çağrı kağıdıyla çağrılmalarını talep etti. 

Duruşma Ekim ayına ertelendi

Taleplerin ardından görüntülü, sesli kaydı durduran hakim, ara kararını açıkladı. Hakim, sanıkların mazeretlerini belgeli olarak bildirdiklerini ifade ederek haklarında yeniden usulünce tebligat gönderilmesine karar verdi. Yayın durdurma taleplerinin reddine karar veren hakim, duruşmayı 12 Ekim'e erteledi.

1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis cezası isteniyor

Gazeteci Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya'nın, “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak' ve 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek' suçlarından ayrı ayrı 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapisle cezası ile cezalandırılması isteniyor.

Adliye önünde müşteki avukatından açıklama

Adliye önünde müşteki avukatından açıklama

Davanın bitmesinin ardından müştekiler ve avukatları adliye önünde basın açıklaması yaptı. Avukat Cavit Tatlı, duruşmada yaşananları anlatarak, 'Sanıklar bugün mazeret bildirerek duruşmaya gelmemişlerdir. 

Duruşmaya gelen 100'e yakın kişi şikayetlerini dile getirmişlerdir. Bu davayı sonuna kadar takip edeceğiz. Sanıklar bir dahaki celse geldikleri takdirde biz kendilerine o karikatürü niye yayınladıklarını, niyetlerinin ne olduğunu bunların hepsini kamu adına sorma imkanı bulacağız' dedi

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ömer Çetin

Bilal ile Sümeyye, Cersei ile Jamie.Bilal'den Jamie zor olur da Sümeyye tam bir Cersei dini kullanıp istediğini yaptırıyor yakın zamanda shame shame diye ort... Devamını Gör

Hard Gamer

Bir gün dini de özgürce eleştirebilecek kadar özgür bir toplum olacağız ve ''Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerler'' gibi beyinsiz ifadelere ihtiyac... Devamını Gör

Berke Biber

Cidden adalet vermiycekse biz her türlü veririz cezasını Lafı olmaz HAKİM BEY !