Görüş Bildir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Habertürk TV'de Kübra Par'ın konuğu oldu. Bakan Dönmez o programda, 'Benzini en ucuz kullanan ülkelerden biriyiz' dedi. Bakan Fatih Dönmez sözlerinin devamında ise, 'Türkiye'de litresi 14 lira civarında, Hollanda, Norveç, Finlandiya, Almanya gibi ülkelerde bu rakamlar TL bazında 26 lira civarında. Neredeyse bizim 2 katımıza yakın fiyatlarla satılıyor. Benzer bir durum elektrik ve doğalgazda da var' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

'Şu anda Avrupa'da pompa fiyatları ortalama 1.5 euro civarında'

'Şu anda Avrupa'da pompa fiyatları ortalama 1.5 euro civarında'
  • Akaryakıtta da petrolün yüzde 92'sini yurt dışından ithal ediyoruz. Son 1 yılda 40 dolardan 90 dolarlar seviyesine geldi. Ağırlıklı özel sektörün piyasada olduğu bir yapıdan bahsediyoruz. Tedarik zincirinden pompaya kadar yansıyan fiyatlama. Son ekonomik paket açıklandıktan sonra kurdaki artışlar büyük oranda dizginlendi. Son dönemde artışların temel nedeni ham petrol fiyatlarındaki artış. Geçtiğimiz yıl 60-65 milyarlık fedakârlık yapıldı. Bütçe dengeleri açısından bir miktar ÖTV'nin devam etmesinin bu dönem için uygun olacağını ifade ettiler. Şu anda Avrupa'daki fiyatlara baktığımızda benzini en ucuz kullanan ülkelerden birisiyiz. Herkes petrolü aynı fiyattan alıyor. Pompalara yansıma konusu vergiler açısından baktığımızda ülkelerin vergi politikaları dikkate alınarak yapılıyor.

  • Şu anda Avrupa'da pompa fiyatları ortalama 1.5 euro civarında. Türkiye'de litresi 14 lira. Hollanda, Norveç, Finlandiya, Almanya gibi ülkelerde TL bazında 26 lira. Benzer durum elektrik ve doğalgazda da var. Avrupa'da başkentlere baktığımızda, Avrupa'da en ucuz kullanan 3. ülkeyiz. Sırbistan ve Ukrayna'dan sonra.

İşte o anlar... 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
105
87
82
17
6
5
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mr Logical

Arkadaş ısrarla yapıyorlar ya. Bunu bilemiyor anlayamıyor olamazlar. Kasıtlı olarak milleti zıvanadan çıkarmak için yapıyorlar. Bir de birim veriyor! 1,5 eur... Devamını Gör

Ukela

Lan gelişememiş ve bence gelişemeyecek ülkenin fakir insanı neden bahsediyorsun sen , bu ülke insanı tembel aynen Güney Amerika ülkeleri gibi ama hayal kurma... Devamını Gör

V for Valkyr

Onlar benzini paralarının 1.5 birimiyle alıyor. Biz ise paramızın 15 birimiyle. yani 10 katı! Hadi adam beyinsiz, ordaki sunucu da mı beyinsiz?

KoSeKu

avrupada asgari ücret 1500 euro civarında yani 1500 tl, onlar fakir biz zenginiz bu hesapla :D

gökhan çetin

Geri zekalı Bi kesim var ya, onlara söylüyo bunları size değil. Onlar için taban oyu şuan çok önemli.