Duygusal Bir Film İzlerken Gözüne Toz Kaçanlar Sanılanın Aksine Daha Güçlü İnsanlar

 > 
124PAYLAŞIM

Gözyaşıyla ilgili ilginç olan, sadece ağlarken değil, gülerken de ortaya çıkmaları. Gülerken saklamaya çalışmadığımız gözyaşlarımızı, ağlarken saklamaya çalışıyoruz. Özellikle de bizi duygusal anlamda etkileyen bir film izlediğimiz zaman. Neden peki?

Ağlamak, bir zayıflık göstergesi olarak kabul ediliyor. Özellikle de erkekler için. "Erkekler ağlamaz" tabiri, sadece bizim Türk erkekleri için söylenmiş bir söz değil.

Ne yazık ki bu sadece bu söz nedeniyle bile duygularını saklayan erkek çok. Oysa ki ağlamak zayıflıktan değil, sadece insan olmamızdan kaynaklanıyor.

Sanırım hepimiz için ilk gözyaşı sahnesi Aslan Kral'daki bu sahneydi desem çok da yanlış olmaz, öyle değil mi?

Eğer film veya dizi izlerken, ağlayacak kadar duygulanabiliyorsanız, bu sizin duygusal anlamda güçlü bir yapıya sahip olduğunuzu ve bu yaklaşımınız sayesinde insan ilişkilerinde de daha başarılı olduğunuzu gösterir.

Sonuçta, gerçek olmadığını bilmenize rağmen o karakterle veya olayla bir şekilde empati kurduğunuz için duygulanıyorsunuz. Empati kurmak, bizi daha iyi ve daha güçlü insanlar haline getirir.

Filmler, bize dünyayı başkalarının gözlerinden görme şansını verir. Bu nedenle film izlerken ağlamanız, o insanı tanımasanız bile anladığınız anlamına gelir. Yani empati!

İkna olmadınız mı? Peki biraz da bilimsel açıdan anlatayım;

Zaten filmler bizi duygusal açıdan etkilemek için çekiliyor ve çoğulukla da başarılı oluyorlar, öyle değil mi? Bu tarz bir filmi izlerken, örneğin bir dram filmini izlerken, oksitosin isimli bir hormon salgılıyoruz. Oksitosin beyindeki sinirlere uyarıcı bir etki yapıyor. Empati, cömertlik, sevgi gibi duyguların ortaya çıkış sebebi de bu hormon. Bir nevi moral molekülü!

İki grup izleyici üzerinde bir deney yapılıyor. Birinci gruba bir baba ve oğulun kanserle mücadelesi izletilirken, diğer gruba ise hayvanat bahçesine yaptıkları bir gezi izletiliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi ilk gruptakiler, duygusal olarak çok daha fazla etkileniyorlar ve salgıladıkları oksitosin oranı diğerlerine göre %47 daha fazla.

Peki bu sahneyi hatırlamayan var mı?

Yapılan bir araştırmaya göre insanların %92'si hayatları boyunca en az 1 filmde gözyaşlarını tutamıyormuş.

Şimdi itiraf zamanı: Sizin için bu film hangisiydi?

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

duygusuz muyum neyim hiç film için ağlamadım valla ashjdjsdskjhk

ozankrky

sadece benx

yunnori

Yavv ben Django'da acayip ağlamıştım. Ben de ağlamama bayağı şaşırmıştım

sinecemis

Benim en çok ağladığım iki film Aşk Tesadüfleri Sever ve Babam ve Oğlum

hasan-sisman

en çok yeşil yol filminde aglamıstım. Bide Mahsun kırmızıgül ün bi filmi vardı cocuklar ufak bebegı camasır makınasına atıyolardı oyun olsun dıye. Buradan yazarken komık gıbı duruyo ama hungur hungur aglamıstım aq. Ayrıca HIMYM ın fınalıde gene duygusaldı. Erkeklerde aglar ..

mert-jordyn-rainbow

kesinlikle

Görüş Bildir