Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Genelindeki 34 Büyük Ülkede Yaşayan En Zengin İnsanlarla Tanışın

 > 
66PAYLAŞIM

Forbes’un 2015’teki Milyarderler Listesi’nde 290 yeni katılımcı yer alıyor ama Bill Gates hala dünyadaki en zengin insan.

Dünyadaki en zengin insan olamasan bile ülkendeki en zengin insan olmak yine de çok havalı.

Çoğu milyarder ülkesindeki en zengin insan unvanını yıllardır koruyor ama her zamanki gibi bu yıl da yeni katılımcılar var.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/richest-p...

1. Ukrayna’daki en zengin insan: Rinat Akhmetov

Net serveti: 6.7 milyar $

Forbes sırası: 201

Genel Bilgi: Akhmetov’un servetinin kaynakları enerji şirketi DTEK ve çelik üretim şirketi Metinvest. Son zamanlarda yaşanan demir ve çelik fiyatlarındaki dalgalanmalar ve düşük arz nedeniyle Akhmetov büyük zarara uğradı. Akhmetov ayrıca görevden alınan Ukrayna başbakanı Viktor Yanukovich için dostum deyince bazıları tarafından şirketleri protesto edildi. Ukrayna’da hala süren mücadele nedeniyle geçtiğimiz yıllarda Akhmentov’un serveti neredeyse yarı yarıya düştü.

2. Yeni Zelanda’daki en zengin insan: Graeme Hart

Net serveti: 6.9 milyar $

Forbes sırası: 195

Genel Bilgi: Hart’ın şirketi Reynolds Group Holdings ambalaj malzemeleri üretiyor. Şirketin yıllık geliri yaklaşık 14 milyar $. Hart ayrıca Avustralasyalı kağıt, ambalaj ve inşaat malzemeleri şirketi olan Carter Hart Harvey şirketinin de sahibi. Milyarderimiz 16 yaşındayken okulu bırakmış ve bir zamanlar kamyon şoförü olarak çalışmış.

3. Güney Afrika’daki en zengin insan: Johann Rupert ve ailesi

Net serveti: 7.4 milyar $

Forbes sırası: 179

Genel Bilgi: Rupert servetini Cartier, Van Cleef & Arpels, Jaeger-LeCoultre ve Montblanc gibi markaların üzerinden kazanıyor. 2014’te Rupert uzun bir izne çıktı ve tüm zamanını kitap okuyarak ve balık tutarak geçirmiş.

4. Çek Cumhuriyeti’ndeki en zengin insan: Petr Kellner

Net serveti: 8.4 milyar $

Forbes sırası: 160

Genel Bilgi: Petr Kellner 1 milyon $ borç alarak bir yatırım fonu yarattı. Bu fon sayesinde özelleştirilen bir sigortadan kazanç sağladı. Kellner ayrıca 3.2 milyar $’a İspanyol devi Telefónica's Czech işini de satın aldı ama para kaybetti. Bunun sonucunda da varlığı 2.6 milyar $ azaldı.

5. İsviçre’deki en zengin insan: Ernesto Berteralli

Net serveti: 8.7 milyar $

Forbes sırası: 149

Genel Bilgi: Ernesto Berteralli babasının şirketi olan Serono, SA’yı miras olarak almıştı. Şirketi multipl skleroz hastalığıyla mücadele eden bir ilaç üretiyordu. Ailesi şirketi 2007 yılında 9 milyar $’a sattı. Şimdilerde Ernesto Berteralli adı Kedge Capital ve Ares Life Sciences şirketleriyle anılıyor. Ernesto ayrıca deniz koruma ve yaşam bilimleri araştırması yapan Berteralli Foundation şirketine de eş başkanlık yapıyor.

6. Singapur’daki en zengin insanlar: Robert and Philip Ng

Net serveti: 9.6 milyar $

Forbes sırası: 131

Genel Bilgi: Ng kardeşler babalarından bir emlak krallığı olan Far East Organization’ı miras olarak aldılar. Şirket Singapur’da ve Hong Kong’ta 700’den fazla otel, alışveriş merkezi ve apartman dairesine sahip. Tüm bunların toplam değeri 6 milyar $’dan fazla. 2014 yılında Ng kardeşlerin ismi çok duyuldu çünkü şirket Singapur’da ve Hong Kong’ta ağır ilerlemesiyle duyuldu.

7. Danimarka’daki en zengin insan: Kjeld Kirk Kristiansen

Net serveti: 9.7 milyar $

Forbes sırası: 129

Genel Bilgi: Kristiansen, efsane oyuncak olan Legoların yaratıcısının torunu. Kristiansen 2004’te emekli olduğundan şirketi 25 yıl boyunca yönetmişti. Şimdi ise şirketin en büyük hisse sahibi ve asbaşkanıdır kendisi. Kristiansen ayrıca Madame Tussaud's balmumu müzesi gibi etkinlikleri düzenleyen Merlin Entertainments’a da yatırım yaptı.

8. Kıbrıs’taki en zengin insan: John Fredriksen

Net serveti: 10.5 milyar $

Forbes sırası: 120

Genel Bilgi: John Fredriksen Frontline şirketinin sahibi ve ünlü bir petrol ve nakliye kralı. 2005 yılında Seadrill ile derin deniz sontajı işine girdi. Kar payı olarak her yıl bu işten 400 milyon $ kazanıyor. Fredriksen ayrıca balık üretimi işine de el attı.

9. Avusturya’daki en zengin insan: Dietrich Mateschitz

Net serveti: 10.8 milyar $

Forbes sırası: 116

Genel Bilgi: Mateschitz meşhur enerji içeceği Red Bull’un yaratıcısı. İçeceğin satışları son iki yılda %16 artınca Mateschitz’in de serveti 1.6 milyar $ büyüdü. Mateschitz ayrıca iki futbol takımında, bir Formula 1 yarış takımında ve Fiji’de lüks bir tatil yerinin de hissedarı.

10. Güney Kore’deki en zengin insan: Lee Kun-Hee

Net serveti: 11.3 milyar $

Forbes sırası: 110

Genel Bilgi: Lee Kun-Hee, Kore’nin yerli üretim hasılatının %20’sini oluşturan Samsung’un genel başkanı. Vergi kaçırma ve görevi suiistimal etme suçlamaları nedeniyle 2008’de emekli oldu. Fakat affedildikten sonra Mart 2010’da görevine geri döndü.

11. Malezya’daki en zengin insan: Robert Kuok

Net serveti: 11.3 milyar $

Forbes sırası: 110

Genel Bilgi: Kuok servetini nakliyat, palm yağı, şeker kamışı tarlaları ve Hong Kong, Singapur ve Malezya’daki mülklerinden kazanıyor. Ama servetinin en büyük gelir kaynağı dünyanın en büyük palm yağı şirketi olan Wilmar’dır.

12. Hollanda’daki en zengin insan: Charlene de Carvalho-Heineken

Net serveti: 11.6 milyar $

Forbes sırası: 107

Genel Bilgi: Charlene de Carvalho-Heineken, babası Henry Heineken vefat ettiğinde bira şirketi Heineken’i teslim aldı. Carvalho-Heineken hayatını gözlerden uzak yaşıyor. Servetiyle gösteriş yapmayı seven babasının aksine o eşi ve beş çocuğuyla sakin bir hayat yaşıyor. Geçen yıl Carvalho-Heineken’in net serveti 1.2 milyar $ arttı.

13. Avustralya’daki en zengin insan: Gina Rinehart

Net serveti: 12.3 milyar $

Forbes sırası: 94

Genel Bilgi: Rinehart servetini, babasından miras kalan maden ocakları sayesinde kazandı. Hancock Prospecting şirketinin baş yöneticisi. 2014 Mart’ında dünyanın en büyük demir cevheri madeni olan Roy Hill anlaşmasını 7.2 milyar $ ile sonlandırdı.

14. Kolombiya’daki en zengin insan: Luis Carlos Sarmiento

Net serveti: 13.4 milyar $

Forbes sırası: 85

Genel Bilgi: Sarmiento iş hayatına inşaat endüstrisinde başladı ama sonra krallığını mali hizmetlerle de genişletti. Sarmiento’nun 82 yaşında bile hala yönettiği şirketi Grupo Aval, Kolombiya’nın tüm bankacılık işlerinin üçte birini kontrol ediyor.

15. Şili’deki en zengin insan: Iris Fontbona

Net serveti: 13.5 milyar $

Forbes sırası: 82

Genel Bilgi: Fontbona ve oğulları, en büyük bakır madeni şirketlerinden biri olan Antofagasta’yı miras olarak aldılar. Iris Fontbana ayrıca birkaç tatil yerine sahip ve enerji, ulaşım ve deniz ticareti ile de ilgili.

16. Tayland’daki en zengin insan: Dhanin Chearavanont ve ailesi

Net serveti: 13.6 milyar $

Forbes sırası: 81

Genel Bilgi: 2014 yılında Chearavanont servetine 2.2 milyar $ daha kattı. Geçtiğimiz yıl en büyük şirketlerinden ikisi kazancını ikiye katladı. Şirketi Charoen Pokphand’ın ana faaliyet alanın tarımsal işletme, gıda, telekomünikasyon , perakende satış ve dağıtım işleriyle genişletti.

17. Filipinler’deki en zengin insan: Henry Sy ve ailesi

Net serveti: 14.2 milyar $

Forbes sırası: 73

Genel Bilgi: Sy şirketlerini SM Prime Holdings ile birleştirdi ve 9.3 milyar $’lık piyasa değeri yarattı. Sy Aralık 2014’te tatil merkezi olan City of Dreams Manila’yı açtı. İnşaatı 1.3 milyar $’a mal oldu.

18. Nijerya’daki en zengin insan: Aliko Dangote

Net serveti. 14.7 milyar $

Forbes sırası: 67

Genel Bilgi: Dangote 2013’te petrol endüstrisine adım attığında servetine 9 milyar $ kattı. Ama Nijerya’nın para birimi nedeniyle serveti azaldı. Dangote ilk olarak şeker, un, tuz ve çimento ticareti yaparak tanındı.

19. İngiltere’deki en zengin insan: Hinduja Kardeşler

Net serveti: 15 milyar $

Forbes sırası: 69

Genel Bilgi: Hinduja kardeşler Gerald Cavendish Grosvenor’dan unvanı alarak birincilik koltuğuna oturdu. Londra’da yaşayan iki kardeş çokuluslu bir şirket olan Hinduja Group’un genel başkanları. Hintli kamyon imalatçısı Ashok Leyland’ın hisseleri araba sektöründe tepki çekince Hinduja kardeşlerin serveti kısmen arttı.

20. Rusya’daki en zengin insan: Vladimir Potanin

Net serveti: 15.4 milyar $

Forbes sırası: 60

Genel Bilgi: Vladimir Potanin bu yıl Alisher Usmanov’un yerini aldı. Potanin madencilik ve metallerle ilgili olan Interros şirketinin genel başkanı. Potanin şirketi 1993 yılında Mikhail Prokhorov ile kurdu ama ikili 2007 yılında ayrıldığında şirketin tek sahibi haline geldi.

21. Japonya’daki en zengin insan: Tadashi Yanai ve ailesi

Net serveti: 20.2 milyar $

Forbes sırası: 41

Genel Bilgi: Tadashi Yanai bu unvanı 2015’te Masayoshi Son’ın elinden aldı. Yanai ünlü marka Uniqlo’nun sahibi. Forbes’a göre Uniqlo’nun 2014’te uluslararası satışları %65 artınca Yanai’nin serveti de katlanmış.

22. Hindistan’daki en zengin insan: Mukesh Ambani

Net serveti: 21 milyar $

Forbes sırası: 39

Genel Bilgi: Ambani Stanford Üniversitesi’ni yarıda bırakmış. Hindistan’ın en büyük şirketi Reliance Industries’in başkanı. Ambani şu an, 2104’te olduğundan 2.4 milyar $ daha zengin.

23. Suudi Arabistan’daki en zengin insan: Prens Alwaleed Bin Talal Alsaud

Net serveti: 22.6 milyar $

Forbes sırası: 34

Genel Bilgi: Prens bu işlere erken yaşta atılmış. Daha 14 yaşındayken kendi şirketinin başına geçmiş. Bin Talal Amerika’da, Avrupa’da ve Orta Doğu’daki bazı özel ve halka açık şirketlerde, çoğu Kingdom Holding aracılığıyla hisselere sahip. Forbes prensin net servetini, Kingdom Holding’in sahip olduğu serveti hesaplayarak tahmin etti çünkü herhangi bir incelenecek kayıt yok. Prens 2013 yılının Şubat ayında, servetinin olduğundan fazla gösterilmesi üzerine Forbes’a iftira atarak dava açtı.

24. İtalya’daki en zengin insan: Maria Fraca Fissolo ve ailesi

Net serveti: 23.4 milyar $

Forbes sırası: 32

Genel Bilgi: Maria Fraca Fissolo, 2015 Şubat’ında ölen zengin iş adamı Michele Ferrero’nun dul karısı. Ferrero ailesi Avrupalı çikolata firması Ferrero’nun sahibi. Ferrero Tic-Tac, Kinder yumurta, Nutella ve tabi ki Ferrero Rocher’ın yaratıcısı.

25. Çin’deki en zengin insan: Wang Jianlin

Net serveti: 24.2 milyar $

Forbes sırası: 29

Genel Bilgi: Jianlin 75 tane büyük mağazaya, 85 tane alışveriş merkezine ve 51 tane beş yıldızlı otele sahip. 2012 yılında Amerikan film zinciri AMC’yi satın aldı ve 2013 yılının sonlarında bunu New York Borsası’na kaydetti. Aralık 2014’te şirketi Wanda Commercial Properties ona 3.7 milyar $ kazandırdı.

26. İsveç’teki en zengin insan: Stefan Persson

Net serveti: 24.5 milyar $

Forbes sırası: 28

Genel Bilgi: Persson Amerika ve Avrupa’da hızla yayılan H&M şirketinin genel başkanı. Babası şirketi 1947’de kurdu. Persson gayri menkullerine İngiliz kıyılarını daha çok katınca servetini artırdı.

27. Brezilya’daki en zengin insan: Jorge Paulo Lemann

Net serveti: 25 milyar $

Forbes sırası: 26

Genel Bilgi: Lemann şirketi Banco Garantia’yı 1971’de kurdu ve 1998’de 675 milyon $’a sattı. Şimdi dünyanın en büyük bira şirketi olan Anheuser-Busch InBev’de hisse sahibi. Özel sermaye şirketi 3G Capital ayrıca Heinz with Warren Buffett şirketini de satın aldı.

28. Kanada’daki en zengin insan: David Thomson

Net serveti: 25.5 milyar $

Forbes sırası: 25

Genel Bilgi: David Thomson medya ve yayıncılık şirketi olan Thomson Reuters’ın genel başkanı. Şirketi büyükbabası Roy 1934 yılında kurdu. Özel  holding Woodbridge %57 hisseyle aile adına şirketi yönetiyor.

29. Almanya’daki en zengin insan: Georg Schaeffler

Net serveti: 26.9 milyar $

Forbes sırası: 23

Genel Bilgi: Georg Schaeffler bu yıl Karl Albrecht’in yerini aldı. Schaeffler ve annesi Elisabeth Schaeffler-Thumann, Schaeffler Group’un sahipleri. Forbes’a göre şirket dünyanın en büyük bilyeli rulman ve makine parçaları üreticisi.

30. Hong Kong’taki en zengin insan: Li Ka-Shing

Net serveti: 33.3 milyar $

Forbes sırası: 17

Genel Bilgi: Li Ka-Shing Asya’nın en zengini. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Hutchinson Whampoa’yı yönetiyor. Şirket plastik oyuncak ve çiçekler üreterek başladı ve şimdi 52 ülkede 260.000 çalışana sahip. Forbes’a göre Ka-Shing iki yeni şirket kurmayı planlıyor.

31. Fransa’daki en zengin insan: Liliane Bettencourt

Net serveti: 40.1 milyar $

Forbes sırası: 10

Genel Bilgi: Liliane Bettencourt 2014 yılında ailesinin kozmetik şirketi olan L’oreal’in %8 hissesini Nestle’den alınca servetine servet kattı. Bunamayla mücadele eden Bettencourt artık babasının kurduğu şirketin yönetiminde yer almıyor. Bettencourt servetinden faydalanmak isteyen 10 kişiyi dava etmiş ve şu sıralar da o davayla uğraşıyor.

32. İspanya’daki en zengin insan: Amancio Ortega

Net serveti: 64.5 milyar $

Forbes sırası: 4

Genel Bilgi: Amancio Ortega dünyanın en zengin perakendecisi. Kariyerine bir kıyafet dükkanında müdür olarak başladı. Ortega, en meşhur markası Zara olan Inditex grubunun genel başkanı olarak 2011’de emekli oldu.

33. Meksika’daki en zengin insan: Carlos Slim Helu

Net serveti: 77.1 milyar $

Forbes sırası: 2

Genel Bilgi: Bill Gates onu 2014’te geçene kadar Carlos Slim dünyanın en zengin insanıydı. Slim, telekomünikasyon şirketi olan Grupo Carso’nun kurucusu ve genel başkanı. Ocak 2015’te Slim, New York Times’taki en büyük hissedar oldu. Ve şimdi de şirketin %17’lik hissesine sahip.

34. Amerika’daki en zengin insan: Bill Gates

Net serveti: 79.2 milyar $

Forbes sırası: 1

Genel Bilgi: Amerika’nın en zengin insanı üniversite mezunu bile değil. Microsoft fikrini bulduğu zaman Gates, üçüncü sınıftayken Harvard Üniversitesi’ni bıraktı. Yeni CEO Satya Nadella 2014 Şubat’ta göreve geldiğinde Gates Microsoft’tan emekli oldu. Gates hayırseverlik işlerine gönül vermiş durumda. Fikir babası olduğu Giving Pledge projesinde bazı dünya zenginleri net varlıklarının en az yarısını bağışlıyorlar.

Bonus: Türkiye'deki en zengin insan: Murat Ülker

Net serveti: 4.4 milyar $

Forbes sırası: 369

Genel Bilgi: 1959 doğumlu Murat Ülker İstanbul Erkek Lisesi ve Boğaziçi Üniversite'sinden mezun oldu. Eğitimine yurtdışında devam ettikten sonra 1982 yılında iş hayatına atıldı. Murat Ülker 1984 yılında babası Sabri Ülker'in 1944'te kurduğu Yıldız Holding'te Kontrol Koordinatörü olarak görevine başladı. İlerleyen yıllarda ise İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve ardından Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. 2000 yılında Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığına gelen Ülker, 2008 yılından beri Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam ediyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ilhan-bekir

Tüm insanlar 1 kefenle mezara girecek. olum HAKtir. obur dunyaya ne kadar zengin olsan bile bisey goturemiyorsun. simdi 70 yil omur hayati icin bu kadar cabalamaga zengin olmak icin bu kadar didinmege degermi? halbuki obur hayatta bize sadece amellerimize gore muamele ederler. '''Biliniz ki dünya hayatı bir oyun, bir eğlence, bir süs ve kendi aranızda övünme, mal ve evlat çoğaltma yarışından ibarettir. Bu, tıpkı bir yağmura benzer ki; bitirdiği ot, ekincilerin hoşuna gider, sonra kurur, onu sapsarı görürsün, sonra çerçöp olur. Ahirette ise çetin bir azab; Allah'tan mağfiret ve rıza vardır. Dünya hayatı, aldatıcı bir zevkten başka bir şey değildir'''. (HADİD/20)

legolas62

Tecedeki en zengin insanlar sn.rte ve ailesi degillermi!? 😀

badwolfeds

7. resimdeki adam o kadar paran var neden dişlerini fırçalamıyorsun

speaker

işte bu şerefsizler bu kadar zengin diye coğu insan açlıktan kırılıyor

siriusblack

David Rockefeller varken Bill Gates bile fakir kalır

Görüş Bildir