Dizi Dizi AKP-Cemaat Savaşı

 > 
11PAYLAŞIM

Dizi Dizi AKP-Cemaat Savaşı

Dizilere sıçrayan AK Parti-Cemaat savaşında, TRT'de yayınlanan Kızıl Elma dizisinde Türkiye’ye sızan yapının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı öldüreceğine dair diyalog yer alıyor. Cemaat'in, AKP ile gerilimin ilk günlerinden beri mesaj vermek için kullandığı diziyse Şefkat Tepe.

AK Parti ile Gülen cemaati arasındaki kavga televizyon dizileri üzerinden de devam ediyor. Dizi senaryolarında güncel siyasi gelişmeler, tarafların bakış açılarından senaryolara yansıtılıyor. Kastedilen kişilere benzer isimler konuluyor. Bazen de isimler doğrudan telâffuz ediliyor. TRT’de yayınlanan 'Kızıl Elma' dizisinin bu akşamki bölümünde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a suikast düzenleneceği iddiası var. Dizide MİT görevlisi Murat ile MİT Müsteşarı arasındaki dialogda MİT görevlisi Murat, Türkiye’ye sızmış bir yapının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a suikast yapacağını söylüyor. İşte dizideki diyalog:

Haberin Tamamı İçin:

'Kızıl Elma'

MİT Müsteşarı: Evladım sırf senin duyumlarınla ispatlanmamış bir yapının üzerine gidilmez neden böyle yapıyorsun?

Murat: Sayın müsteşarım onu öldürecekler!

MİT Müsteşarı: Kimi, kimi öldürecekler?

Murat: Türkiye’ye sızmış bu yapının tek bir hedefi var... Başbakan.

MİT Müsteşarı: Başbakan mı?

Murat: Evet. Hedef Başbakan Recep Tayyip Erdoğan

Bu diyaloğun ardından AKP ’nin 30 Mart yerel seçimleri için yaptırdığı seçim şarkısının orijinali olan 'Dombra' adlı şarkı çalmaya başlıyor.

'Şefkat Tepe'

Cemaatin dizisi: Şefkat Tepe

Cemaate yakınlığı ile bilinen Samanyolu Televizyonu'nunda yayınlanan Şefkat Tepe adlı dizide ise AK Parti ile Cemaat kavgasının başlamasından bu yana dizideki ‘Karanlık Kurul’ adı verilen kurulun toplantılarında mesajlar veriliyor. İçinde yabancı aksanlı konuşan kişilerin de yer aldığı bu kurul dizide cemaat aleyhine faaliyetleri koordine ediyor. İşte Aralık ayında yayınlanan Şefkat Tepe adlı dizideki Karanlık Kurul diyaloglarından bazıları:

  • Devlet içerisinde moral bozucu çatlak sesler duymaktayız. Camiayı etkisiz kılacak gündemi değiştirecek aleyhlerine hazırlanan komplolarımızı devreye sokmakta geç kalıyoruz. Paralel devlet ve paralel yapılanma gibi kavramları üzülerek söylemeliyim ki bizim arkadaşlarımız dışında kullanan olmadı.

  • Bu yapıyı suçla irtibatlandırmak kurumlarını itibarsızlaştırmak da gerekiyor.

  • Camianın tabanı bu açıklamalarla birbirine daha da kilitleniyor Devletimiz bize sürgünü layık gördüyse buna da eyvallah deriz diyen öğretmenler dünyanın 4 bir yanına gitmek için isim yazdırma yarışına girmiş bu kapattırmadan (dersaneler kastediliyor) sonra evleri ve yurtları nasıl kapattıracağız.

"Dizilerdeki siyasi mesajlar etkili olmuyor"

Televizyon dizilerinde verilen mesajlar ne kadar etkili? Galatasaray Üniveritesi öğretim üyelerinden Doçent Doktor Hülya Uğur Tanrıöver televizyon dizi içerikleri üzerine çalışma yapan akademisyenlerden. Tanrıöver, dizilerdeki siyasi mesajların etkili olmadığını araştırmaların kendilerine gösterdiğini söylüyor:

TV dizisi içeriklerinin kişiler üzerinde etkileri vardır ama bu etkiler boş bir şeydir. İnsanlar şu dizide bunu gördüler bundan sonra hepsi böyle düşünecek diye bir durum yok. Bir kanaat yayılmaya çalışılıyor ama tek başına bir dizinin bunu başarmasına imkan yok. Böyle bire bir etki yok.

"Dünya görüşü uyan seyrediyor"

Tanrıöver’e göre insanlar dizilerle dünya görüşü değiştirmiyor:

Kişiler diyelim ki Samanyolu TV’sinde Şefkat Tepe’yi seyrediyorlar ya da Kızılelma’yı 3-4 haftadır izliyorlar Bu Kızıl Elma’da ya da Kurtlar Vadisi’nde şu söylendi diye insanlar birden bire dünya görüşü değiştirmiyorlar. Ben bunu seyrettim, ben artık bundan sonra kalkıp şunu düşünüyorum demiyorlar. B böyle olmuyor. Zaten insanlar çoğunlukla da dünya görüşü uyuşan dizileri izliyor.

  • aljazeera.com.tr
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir