Deprem Ülkesinde Yaşıyoruz: Türkiye'de Depreme Karşı En Güvenli İl ve İlçeler Hangileri?

271PAYLAŞIM

30 Ekim'de İzmir'de yaşanan depremden sonra neredeyse tüm Türkiye yaşadığı il ve ilçenin güvenilirliğini sorgulamaya başladı. AFAD tarafından yapılan çalışmaya göre Türkiye'de hangi il ve ilçelerde deprem riski olmadığını listeledik! Bakalım yaşadığımız, çalıştığımız yerler listede var mı?

Ciddi fay hatlarının geçtiği bir ülkede yaşamak çok korkutucu olmasa da sağlam yapıların, düzgün denetlemelerin olmadığı bir ülkede yaşamak çok zor.

Bu yüzden de bir yerlerde deprem olduktan sonra hepimizde bir telaş ve korku başlıyor. Acaba yaşadığımız yer güvenilir mi, deprem riski var mıdır diye sorup duruyoruz doğal olarak. Peki Türkiye'de deprem riski olmayan, fay hattından etkilenmeyen il ve ilçeler neresi?

AFAD'ın yayınladığı Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası 5 farklı risk bölgesi içeriyor.

1.grup en yüksek riskli bölge iken 5. grup en düşük riskli bölge olarak belirtilmiş.

Siz de bulunduğunuz yer için bu adresten sorgulama yapabilirsiniz.

1. Ankara

4.bölgede yer alan Ankara da düşük riskli şehirler arasında. Etimesgut, Yenimahalle, Mamak ve Polatlı ilçeleri de Ankara'nın en risksiz bölgelerinde yer alıyor.

2. Sinop

Türkiye Deprem Bölgesi Haritası'na göre 5.bölgede yani en az riskli bölgede yer alan Sinop'ta en son 2019 Aralık ayında 1.7 büyüklüğünde deprem oldu. Genel olarak deprem bölgesi olmayan Sinop oldukça güvenli bir şehir.

Olası bir depremde yüksek risk arz eden ilçeleri ise Boyabat, Durağan ve Saraydüzü.

3. Rize

4.risk bölgesinde yer alan Rize İzmir depreminden sonra 3.bölgeye yükseldi ve risk arttı. Ama yine de diğer illere göre baktığımızda güvenilirliğini koruyor. 1999 depreminden önce yapılan binaların gözden geçirilmesi gerektiği de uzmanlar tarafından bildiriliyor.

4. Nevşehir

Deprem riskinden uzak olan Nevşehir 4.deprem kuşağında yer alıyor. Nevşehir'de yaşanan en büyük deprem 27 Mayıs 1900 yılında 4.3 büyüklüğündeydi. 1900 yılından sonra 4 üzerinde büyüklükte başka bir depreme rastlanılmamış.

5. Karaman

5.derecede bulunan yani Türkiye'de deprem riski en düşük olan illerden biri olan Karaman'da bulunan ilçelerin tamamına yakını 5.derece iken sadece küçük bir kısmı 4.derece olarak karşımıza çıkıyor.

6. Konya

Düzlükleri ile bilinen Konya'da 4 ve 5.bölgede yer alıyor. Bazı bölgelerin zemini alüvyon olmasından dolayı 1.dereceye kadar giriyor. Ilgın, Akşehir, Tuzlukçu gibi bölgeleri 1.dereceyken diğer bölgeleri 3-4 ve 5.bölgede yer alıyor.

7. Edirne

Genel olarak il bazında baktığımızda depreme karşı güvenilir bir yer olan Edirne Kaleiçi bölgesindeki yapılaşmalar hariç depreme dayanıklı olarak görülüyor. Saroz Körfezi hariç Edirne'nin diğer bölgeleri güvenilir.

8. Adana

4.derece deprem bölgesi olan Adana'da Turgut Özal ve Süleyman Demirel ve Kenan Evren bulvarları ile Beyazevler arasındaki bölgenin zemini de sağlam olduğu için depreme karşı güvenilir olduğu biliniyor.

9. Trabzon

Neredeyse şehrin tamamı 4.derece risk bölgesinde olduğu için Trabzon da depreme karşı güvenilir yerler arasında bulunuyor. Of, Arşin, Araklı, Akçaabat, Maçka gibi diğer ilçeler de depreme karşı güvenilir.

10. Kırşehir

En tehlikesiz il olan Kırşehir 1996'da en tehlikeli bölgelerden biri olarak görülüyordu. Son deprem haritasında yaşanan değişiklik ile Kırşehir en risksiz iller arasında yerini aldı.

11. Niğde

Tamamı 4 ve 5.derece olan Niğde Türkiye'de depreme karşı en güvenilir yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Niğde'de ise en güvenilir ilçe ise 5.derece risk bölgesinde yer alan Altunhisar.

12. Artvin

2,3 ve 4. derece bölgeleri içerisinde barındıran Artvin Türkiye geneline bakıldığında orta ve az riskli bölge olarak biliniyor, yine de sahil kesimleri 2.derece risk taşıyor.

Artvin'de Arhavi, Borçka, Murgul ve Hopa ilçeleri en güvenilir yerlerden. Ovacık, Peynirli ve Maden ilçeleri ise en riskli bölgede yer alıyor.

13. Aksaray

En risksiz ilçeleri Güzelyurt ve Gülağaç olan Aksaray da 5.derece deprem bölgesinde yer alan Türkiye'de deprem riskinin çok düşük olduğu bir il.

14. Giresun

4.derece riskli bölgede bulunan Giresun'da Keşap, Piraziz, Eynesil, Görele, Tirebolu, Çanakçı ilçeleri en risksiz yerler arasında.

15. Şanlıurfa

Orta riskli deprem bölgesi olan Şanlıurfa'da Sürüç, Birecik, Ceylanpınar, Akçakale ilçeleri en risksiz yerlerden. Onun yanı sıra Siverek 2.derece riskli bölge iken şehrin geri kalan kısmı 3.dereceden riskli yani orta riskli bölge olarak biliniyor.

16. Mersin

Orta derece riskli bölge olan Mersin'in Gülnar, Silifke, Erdemli, Bozyazı, Anamur ilçeleri 5.derecede yer alıyor. Genel olarak bakıldığında da Mersin deprem riski olmayan bir şehir olarak karşımıza çıkıyor.

17. Mardin

Orta dereceli risk bölgesinde yer alan Mardin'in Mazıdağı ve Kızıltepe ilçeleri güvenilir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

İstanbul'da Deprem Riski Olan İlçeler ve Semtleri Fay Hattı Haritasına Göre Tek Tek İnceledik - onedio.com
İstanbul'da Deprem Riski Olan İlçeler ve Semtleri Fay Hattı Haritasına Göre Tek Tek İnceledik - onedio.com
En Fazla Can Kaybı Türkiye'den: 2020'de Dünya Çapında Meydana Gelen 6.5 Üzeri Depremlerde Hangi Ülkede Kaç Kişi Hayatını Kaybetti? - onedio.com
En Fazla Can Kaybı Türkiye'den: 2020'de Dünya Çapında Meydana Gelen 6.5 Üzeri Depremlerde Hangi Ülkede Kaç Kişi Hayatını Kaybetti? - onedio.com
Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır? İşte Deprem Çantanızda Olması Gerekenlerin Listesi... - onedio.com
Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır? İşte Deprem Çantanızda Olması Gerekenlerin Listesi... - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
--heisenberg--

Evet, güzelim Mersin'de risk az diye önce (görselde göründüğü gibi) portakal bahçelerinin yok edip bina bahçeleri diktiler. Yetmedi, Nükleer Santral yapıyorlar.

askito-muyum-ben

Mersinliyim. 29 yıldır Mersin kaynaklı olan bir deprem neredeyse hiç hissetmedik. Sadece 98 yılında Adana depremi Mersin'den de bayağı bir hissedilmişti dolaptan tabak çanak döktüren bir sallantı oldu Mersin'de bile. Onun dışında hiç hatırlamıyorum.

ercannedio

Karadeniz'de deprem olmuyor ama orada da her yazın olmazsa olmazı sel baskınları.

mehmet-can-atar

1998 adana depreminden haberin yok sanırım senin. yüzlerce insan ölmüştü biraz araştır öyle içerik üret.

ilginc-insan

Evet arkadaşlar bazı yerler depremden güvenli ama sel baskını, heyelan vb anlamında kötü.. afet sadece deprem midir? Bu güvenliğin analizini Şehir Plancılarının altlıklarına işletilir ve Şehir Plancıları yerleşilebilirlik analizi sonucu yerleşme alanlarını belirler, ona göre imara açılır. Peki şehir plancılarına kim veriyor yerleşilemeyecek yerlere imara açma talebini? Kimin cebinde para yeşillencek kim belirliyor? Şehir plancılarının mesleklerini yapmalarındaki haklar neden tam anlamıyla verilmiyor?

Görüş Bildir