Görüş Bildir
Haberler
Danıştay'dan 'Keyfi' Uygulanan Alkol Yasağına İptal Geldi

Danıştay'dan 'Keyfi' Uygulanan Alkol Yasağına İptal Geldi

Valiliklerin il genelinde “keyfi” olarak uyguladıkları alkollü içki yasağına Danıştay vize vermedi. Danıştay 10. Dairesi, Afyonkarahisar Valiliği’nin “açıktan alkol almanın ve alkol satışının yasaklanmasına ilişkin” kararına karşı açılan davada yerel mahkemenin verdiği iptal kararını onadı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Danıştay kararına göre il genelinde açıkta alkol almanın ve satışı yasaklanamayacak ancak “kamu düzeni ve güvenliğini bozan durumlarda” belirli bölgeler için yasak kararı alınabilecek. Oyçokluğu ile alınan Danıştay kararına muhalefet şerhi yazan üye Ali Ürker “Açıkta alkollü içki tüketimi ve satılmasının, anayasanın koruma altına aldığı temel hak ve özgürlüklerden hiçbirine girmediğini” savundu.

Danıştay, Afyonkarahisar İdare Mahkemesi’nin bu şehirde yaşayan bir vatandaşın açtığı davada 2013 yılında verdiği iptal kararına Afyonkarahisar Valiliği’nin yaptığı temyiz başvurusunu sonuçlandırdı. Danıştay 10. Dairesi, Valiliğin yasak kararının anayasanın 13. maddesindeki “yasallık ilkesine” aykırı olduğu ve hak ve özgürlüklerin özüne müdahale edilemeyeceğine ilişkin gerekçelerini yerinde buldu.

Örnek Karar

Örnek Karar

Danıştay kararı, diğer illerde uygulanan “alkollü içki yasağı” kararlarında da emsal olabilecek. Afyon Valiliği’nin ardından, Isparta Valiliği de il genelinde “açık alanlarda” alkollü içki tüketimini yasaklamıştı.

Cumhuriyet

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0