Görüş Bildir
Haberler
Charlie Hebdo Davasında İki Türk Yargılanacak: Ağır Silah Temin Ettikleri İddia Ediliyor

Charlie Hebdo Davasında İki Türk Yargılanacak: Ağır Silah Temin Ettikleri İddia Ediliyor

Yasin Arslan
22.08.2019 - 20:05 Son Güncelleme: 23.08.2019 - 11:16

Paris'teki mizah dergisi Charlie Hebdo saldırısını gerçekleştiren saldırganlara silah temin etmekle suçlanan iki Türk, 20 Nisan 2020 tarihinden itibaren Paris Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak. Teröristlere binlerce euroluk lojistik destek ve silah tedarik ettikleri iddia edilen zanlılar 10 yılı aşkın hapis cezasına çarptırılabilir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Euronews'den Gülsüm Alan'ın haberine göre, 2015 yılında 17 kişinin ölümüne neden olan Charlie Hebdo saldırısı ve sonrasında yaşanan saldırıların hayata geçirilmesine, farklı alanlarda ve düzeylerde yardımcı olmakla suçlanan toplam 14 kişi hakim karşısına çıkarılacak. Duruşmaya çıkacak 14 kişi arasında bulunan Metin Karasular ve Ali Rıza Polat'ın saldırganlara silah tedarik etme konusunda önemli bir rol üstlendiği öne sürülüyor.

Silah temini ve para transferi

Silah temini ve para transferi

Otomobil tamircisi olarak çalışan ve Belçika'nın Charleroi kentinde ikamet eden 49 yaşındaki Metin Karasular'ın terör saldırılarını gerçekleştiren Coulibaly ile doğrudan irtibatta olduğu ve kendisine binlerce euroluk silah tedarik ettiği düşünülüyor. Araç satışı için saldırı esnasında öldürülen Amedy Coulibaly ile bir araya geldiği tespit edilen Karasular'a söz konusu saldırganın bir yakını tarafından uluslararası para transferleri için kullanılan Western Union'dan para gönderildiği, bu meblağın saldırıda kullanılan silahın fiyatı ile aynı olduğu ortaya çıktı. Metin Karasular'ın garajında yapılan aramalardaysa silah modellerinin referansları ele geçirildi. Metin Karasular saldırıların ardından hemen polis karakoluna giderek Coulibaly ile görüştüğünü kabul etmişti. Karasular'ın evinde arama yapan polis bazı bilgilere ulaşmıştı.

Ali Rıza Polat en ağır suçlamaların yöneltildiği kişiler arasında

Ali Rıza Polat en ağır suçlamaların yöneltildiği kişiler arasında
İçeriğin Devamı Aşağıda

Saldırıları gerçekleştiren 3 kişiden bir olan Coulibaly ile yakınlığı olduğu tespit edilen Ali Rıza Polat da Metin Karasular gibi terör saldırılarının hayata geçirilmesini kolaylaştırmak amacıyla ağır silahlar temin etmekle suçlanıyor.

33 yaşındaki Ali Rıza Polat'ın silah konusunda önemli bir rol oynadığı belirtiliyor.

Terör saldırısında 17 kişi hayatını kaybetmişti

Terör saldırısında 17 kişi hayatını kaybetmişti

7 Ocak 2015 tarihinde iki kişi Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo binasına girerek etrafa ateş açtı; saldırıda 12 kişi öldü. Charlie Hebdo saldırısını izleyen günlerde, teröristlerin suç ortağı Paris'te silahsız bir polisi vurarak öldürdü. Daha sonra ise Hyper Cacher adlı bir Yahudi marketindeki rehin alma olayında 4 kişi hayatını kaybetti. Dünya genelinde büyük tepki toplayan saldırılar toplam 17 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlandı.

20 Nisan 2020'de başlayacak yargılama süreci 3 Temmuz 2020 tarihine kadar sürecek.

Ayrıca bakabilirsiniz👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
6
4
3
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
mldudikof

İtalya'da depremde sıkışıp ölen insanları "lazanyaya" benzeten yine İtalya'da köprü çökmesi sonucu ölenleri aşağılayan,Özgürlük gak guk diyip Katalanlara bağ... Devamını Gör