Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Daha Asla Yaşanmaması Dileğiyle! Türkiye Tarihinin En Büyük Uçak Kazaları

2PAYLAŞIM

"Türk Sivil Havacılık Tarihine Damgasını Vuran Uçak Kazaları" isimli kitap, yakın Türkiye tarihine damga vurmuş olayların üzerindeki sır perdesini aralıyor. 30'dan fazla yolcu uçağı kazasına tanıklık eden Türkiye tarihinin en ölümcül 10 uçak kazası;

1. 3 Mart 1974/Paris – McDonnell Douglas DC-10/TC-JAV – 346 kişi

TC-JAV tescilli McDonnell Douglas DC-10 tipi uçak, İstanbul-Paris-Londra seferi sırasında Paris yakınlarında düştü. Paris-Londra bacağını tamamlamak için Orly Havalimanı’ndan havalanan dev jet, kalkışından 12 dakika sonra Paris yakınlarındaki Ermononville ormanına düştü. Uçakta bulunan 335 yolcu ve 11 mürettebattan kurtulan olmadı. 346 kişinin hayatına mal olan bu olay, yaşandığı gün itibari ile dünya havacılığının en ölümcül uçak kazası idi. Uçağın düşme nedeni ise, kargo kapısı ile ilgili bir hatası sonucunda, tırmanış esnasında kapının açılması idi.

2. 6 Şubat 1996/Atlas Okyanusu – Boeing 757/TC-GEN – 189 kişi

Bir Türk şirketi olan Birgen Air’e ait TC-GEN tescilli Boeing 757, Puerto Plata’dan kalktıktan dakikalar sonra Atlas Okyanusu’na düştü. Haftalarda apronda bekleyen uçağın pitot tüplerinin korunmamış olması ile başlayan bir hatalar zinciri sonucu düşen uçakta 189 kişi hayatını kaybetti.

3. 19 Eylül 1976/Isparta – Boeing 727/TC-JBH – 154 kişi

TC-JBH tescilli bir Boeing 727, İstanbul-Antalya seferi sırasında Isparta/Karatepe’ye düştü. Uçakta bulunan 154 kişiden kurtulan olmadı. Bu kaza, aynı zamanda Türkiye toprakları üzerinde yaşanan en ölümcül uçak kazası unvanını da halen korumaktadır.

4. 1 Şubat 1963/Ankara – Vickers Viscount/OD-ADE – 100+ kişi

Middle East Airlines’e ait bir Vickers Viscount tipi yolcu uçağı ile Ankara semalarında eğitim uçuşu yapan C-47 tipi askeri uçağımızın havada çarpışması sonucu gerçekleşen olaydır. Ankara şehir merkezine düşen iki uçağın enkazı, yerdeki onlarca kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. Yolcu uçağının büyük parçalarının düştüğü Ulus, en çok zarar gören yerlerden birisi olmuştur. Yolcu uçağındaki 11 kişi ve askeri uçağımızdaki 3 personel ile birlikte, yerdeki onlarca insanda hayatını kaybetmiştir ancak kesin rakam halen net olarak bilinmemektedir. Kimi kaynaklara göre 87, kimi kaynaklara göre 103 kişidir.

5. 8 Ocak 2003/Diyarbakır – Avro RJ-100/TC-THG – 75 kişi

Avro RJ-100 tipi uçak Diyarbakır Havaalanı’na inişe geçtiği sırada düştü. Sis nedeniyle düşen görüş mesafesine bağlı olarak yapılan hatalar, bu facianın sebebi olarak ortaya çıkmıştı. Uçakta bulunan 80 kişiden 5’i hayatta kalmayı başarırken, 75 kişi hayatını kaybetti.

26 Mayıs 2003/Trabzon – Yakolev 42D/UR-42352 – 75 kişi

NATO tarafından görevlendirilen İspanyol barış gücü askerlerini, Afganistan’dan evlerine, yani İspanya’ya götüren kiralık uçak Trabzon’un Maçka ilçesi yakınlarında düştü. Pilotaj hatasının sebep olduğu kazada, uçakta bulunan 75 kişinin tamamı hayatını kaybetti.

6. 26 Ocak 1974/İzmir – Fokker F-28/TC-JAO – 66 kişi

TC-JAO tescilli bir Fokker F-28, İzmir-İstanbul seferi için pistte hızlanmaya başladı. Uçak tekerlerini yerden kestikten sonra 8-10 metre yükseldi ve düştü. Uçakta bulunan 73 kişiden 66’sı hayatını kaybetti. Kazanın nedeni ise yıllar sonra ortaya çıkacaktı…

7. 29 Aralık 1994/Van – Boeing 737-400/TC-JES – 57 kişi

76 kişi taşıyan Boeing 737-400, Ankara-Van seferi sırasında düştü. Düşük görüş mesafesine rağmen inişte ısrarcı davranılması kazaya davetiye çıkartmıştı. 57 kişi hayatını kaybetti.

30 Kasım 2007/Isparta – McDonnell Douglas MD-83/TC-AKM – 57 kişi

İstanbul-Isparta seferini gerçekleştiren MD-83, Süleyman Demirel Havalimanı’na inişe hazırlanırken düştü. Uçakta bulunan bilim adamları nedeniyle halen çok tartışan bir kaza olan Isparta kazasından uçakta bulunan 57 kişinin tamamı hayatını kaybetti. Kazanın nedenleri ise uçaktaki teknik sorunlar ve pilotaj hatası olarak ortaya çıktı.

8. 16 Ocak 1983/Ankara – Boeing 727/TC-JBR – 47 kişi16 Ocak 1983/Ankara – Boeing 727/TC-JBR – 47 kişi

İstanbul-Ankara seferinin son evresinde, Esenboğa Havalimanı’na inmek üzereyken düşmüştü. Pist başına kuyruğunu çarpan Boeing 727, üç parçaya ayrılmış ve yanmaya başlamıştır. Uçakta bulunan 67 kişiden 47’si hayatını kaybetmiştir.

9. 19 Ocak 1960/Ankara – Sud Aviation Caravelle/OY-KRB – 42 kişi

Esenboğa Havalimanı’nın 03 pistine yaklaşırken, havalimanına yaklaşık 10 kilometre mesafede düşmüştür. Uçakta bulunanların tamamı hayatını kaybetmiştir.

30 Ocak 1975/Marmara Denizi – Fokker F-28/TC-JAP – 42 kişi

İstanbul-İzmir seferinin sonuna yaklaşan uçak Yeşilköy Havalimanı’nın 06 pistine inişini tamamlayacaktı ki elektrikler kesildi. Pist ışıkları da sönünce uçak pas geçti ve tekrar 06 pistini karşılamak üzere Marmara Denizi üzerinden yaklaşmaya başladı. Her ne olduysa uçak Yeşilköy açıklarına düştü ve taşıdığı 42 kişinin tamamı hayatını kaybetti. Kazaya neyin sebep olduğu halen bilinmemektedir ve uçağın enkazı ile birlikte kazanın kurbanları da halen Marmara Denizi’nin derinliklerinde yatmaktadır.

10. 23 Aralık 1979/Ankara – Fokker F-28/TC-JAT – 41 kişi

Samsun-Ankara seferini gerçekleştiren Fokker F-28, Ankara’nın Çubuk ilçesi yakınlarında düşmüştür. Uçakta bulunan 45 kişiden 41’i hayatını kaybetmiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mertcan-akkus

Birgen air'in son anlarındaki kokpit konuşmalarına denk gelmiştim. Gerçekten o son çırpınışlar ve çaresizlik tüyler ürperticiydi.

oo-piti-piti-karamela-sepeti

8.sıra olması gereken ( 30 Kasım 2007 şaibelerle dolu Isparta uçağı) editörün yaptığı içeriği tekrar gözden geçirme ihtiyacı bile duymamasından dolayı numarasız olması ve konuya olan hassasiyetini anlayabiliriz..(hoş bir çoğunda aynı hata var !!) az biraz saygı duyun yaptığınız işe..en azından kendinize!!! neyse o dönemde o havayolu şirketinde amir olarak görev yapıyordum...neleeerr neler...olan arkadaşlarımıza ve o her şeyden bir haber yolculara oldu...tüm kazalarda hayatlarını kaybedenler neye inanıyorlarsa onun en güzel yerinde olsunlar dilerim....editör gibi söylemiş olmak için değil, gerçekten tekrar yaşanmamasını dilerim...dünyanın hiç bir yerinde...

jonah-ryan

1) McDonnell Douglas firması bu kazadan sonra uçaklarındaki tasarım/üretim hatasını kabullenmek zorunda kaldılar. Çarptırıldıkları yüksek tazminat ve olay duyulduktan sonraki itibarlar zedelenmesi yüzünden iflasa doğru gittiler. Boeing satın aldı bu yüzden artık McDonnell Douglas tipi uçak göremiyoruz. Ama hatalı tasarımlarını itiraf etmeleri 300 küsür kişinin hayatına mal olmasından sonra oldu, gerçekten çok üzücü

Görüş Bildir