Bir Çocuğun Hayatından Daha Değerli Ne Olabilir? LÖSEV Umut Dağıtmaya Devam Ediyor

-

LÖSEV, (Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı) lösemili çocuklara yardımda bulunan ve birçok ihtiyacını karşılayan bir vakıf. Şu an İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bursa ve Antalya'da şubeleri bulunan vakfın bünyesinde 20.000 civarında lösemili çocuk bulunuyor. Vakıf, bünyesinde tedavi gören çocukların kolej seviyesinde eğitim alabilmesi için Türkiye'nin ilk Lösemili Çocuklar Ana ve İlkokulu'nu açtı. 16 Kasım 2008 tarihinde açılan bu okul her yıl 100 lösemili çocuğa parasız eğitim hizmeti veriyor. 2010 yılında açılan Lösemili Çocuklar Köyü ile Ankara dışından tedavi için LÖSEV'e başvuran ailelere barınma, kısa süreli konaklama, sosyal hizmetler ve iş imkanları sunuyor.

Her şey, lösemi hastası çocukların hastane odasına televizyon istemekle başladı...

1998 yılında, Dr. Üstün Ezer'in de hizmet verdiği Ankara SSK Hastanesi... Üstün Hoca ve ekibi, lösemi hastası çocukların odasına konulması için hastane yönetiminden televizyon talebinde bulunuyor. Fakat ne yazık ki olumsuz yanıt alıyorlar. Bunun üzerine hastanede çalışan doktorlar, hemşireler ve personel, aralarında para toplayarak çocukların odasına televizyon alınmasını sağlıyor. Böylelikle yıllar sürecek bir iyilik hareketi de başlamış oluyor.

Lösemili çocuklar için kurulan ilk ve tek hastane!

2000 yılında, LÖSANTE adlı ilk ve tek lösemili çocuk hastanesini kuran LÖSEV, bugüne kadar binlerce çocuğu hayata bağlamış. Sağlık kadar eğitim haklarını da düşünen LÖSEV, çocuklar için bir de okul açmış. Vakıf, Türkiye genelinde, özellikle Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesindeki hastanelerin Pediatrik Hematoloji servislerine destek vererek köklü çözümler yaratmayı, toplumsal ve kalıcı hizmetler vermeyi sürdürmeyi amaçlıyor.

Türkiye'de her yıl 1500-2000 çocuğa lösemi teşhisi konuluyor

Maalesef lösemi, ülkemizde en çok görülen hastalıklardan bir tanesi. Özellikle çocukların karşı karşıya kaldığı hastalığın tedavisi de oldukça maliyetli. Tedavi 3 yıl sürüyor ve yıllık yaklaşık olarak 100-150 bin TL gibi bir masraf gerekiyor.

LÖSEV'e kayıtlı çocukların %90'ı düşük gelirli ailelerden geliyor

Gelir düzeyi ne olursa olsun, lösemili her çocuğu iyileştirme amacı taşıyan LÖSEV'e kayıtlı çocukların %90'ı düşük gelirli ailelerden. Sosyal güvencesi olmayan ve tedaviyi karşılayamayacak düzeyde olan çocuklara ulaşan vakıf, her türlü tedavi ve eğitim hizmetini veriyor. Bunun yanı sıra, ailelere gıda, yakacak, bilgisayar, pijama, barınma gibi maddi yardımları da karşılıyor.

Gönüllülük esası ve bağış, bu çocuklar için hayat demek...

LÖSANTE'de 300 çocuk kan tahlilinden pijamasına, yol parasından yoğun bakıma kadar tamamen ücretsiz şekilde tedavi oluyor. Bu sebepten yapılan bağışlar ve gönüllü yardımlar bu güzel çocuklar için çok ama çok önemli.

Bir çocuğun hayatından daha değerli ne olabilir ki?

Dr. Üstün Ezer, ülkemizde giderek sıkça görülen kanser hastalığı ile ilgili şöyle diyor: "Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’nin de içinde bulunduğu kuşakta kanser artış hızını yüzde 75, yüzde 100 arasında tespit etti. Bir üste çıktığımızda, İtalya, İsveç ve İsviçre’de bu rakam yüzde 25’lerde. Günde yaklaşık 400 kişi kanserden ölüyor. Bu korkunç bir rakam. Terörden de, trafik kazasından da, başka sebeplerden de ölüyor insanlar ama, günde 400 kişinin kanserden ölüyor olması, bizim yıllardır yaptığımız çağrılara dikkat edilmesi gerektiğini gösteriyor."

LÖSEV Kent, uzun uğraşlar ve emekler sonucu çok yakında hizmet vermeye başlıyor...

Sağlık Bakanlığı ile uzun süredir ruhsat problemi yaşayan LÖSEV Kent, artık kapılarını lösemi hastaları için açmaya hazırlanıyor. 400 yataklı bu hastaneye Türkiye’nin çok ihtiyacı var.

Şimdilik 75 yatak kapasitesiyle hem çocuk hem de yetişkinlere hizmet verecek. Hastanenin yüzde 50 kapasitesi ve yatakları onkoloji ve lösemiye, diğer yüzde 50’si de tüm branşlara ayrılmış durumda. İlk olarak, çocuk hematoloji ve onkoloji branşları başlıyor, diğer poliklinikler de 15 Temmuz’da açılıyor.

Yapılan her bağış, lösemi hastaları için vereceğiniz bir umut...

Bir tuğla da siz koyun!

Lösemili Çocuklar Köyü için "Bir tuğla da siz koyun" yardım kampanyasına destek olabilirsiniz.

2 - 8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası'nda sevgi ve yardımlarınızı bekleyen çocuklar için bağış yapmaya ne dersiniz?

Sizin için küçük olan bir bağış bile onlar için büyük bir destek. Verdiğiniz her destek, onların tedavi ve ihtiyaçlarını karşılıyor. Onlarla birlikte sağlıklı bir dünya yaşamak dileğiyle...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
endemikko

Vay be kimse yorum yapmamış. Ünlülerin içerikleri daha çok merak uyandırıyor tabi.Bu konularda başımıza gelmedikçe anlayamıyoruz maalesef nasıl zorluklar yaşandığını. Lösev'i gönülden tebrik ediyorum. Çocuklar herşeydir, gelecektir. Ne kadar bağış yapılırsa o kadar çok çocuğun hayatı kurtulabilir.

Başlıklar

15 TemmuzAnkaraAntalyaBursaEskişehirİstanbulİsveçİsviçreİtalyaİzmirKanser
Görüş Bildir