Görüş Bildir
Haberler
Bilinçsizce Kullandığımız Göller Bir Bir Kuruyor: Burdur Gölü de Alarm Noktasında

Bilinçsizce Kullandığımız Göller Bir Bir Kuruyor: Burdur Gölü de Alarm Noktasında

Bilinçsiz su kullanımı ve küresel ısınma yüzünden göllerimiz birer birer kuruyor. Göller Bölgesi’ndeki Akgöl tamamen kurudu. Karagöl ve Tecer Gölü de aynı kaderi paylaştı. Burdur Gölü de alarm veriyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Son yıllarda başta Göller Bölgesi olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde göller, bilinçsiz tarımsal sulama, küresel ısınma, kaçak sondajlar, kaynaklarını besleyen dağlardaki maden ocakları ve kaynak derelerine su akışını engelleyen gölet projeleri nedeniyle hızla su kaybı yaşıyor. Flamingoların en önemli uğrak yerlerinden biri olan Göller Bölgesi’ndeki Akgöl, geçtiğimiz haziran ayında tamamen kurudu. Karagöl ve Tecer Gölü de Akgöl’le aynı kaderi paylaştı.

"Düzgün bir tarım ve sulama politikasına ihtiyacımız var"

"Düzgün bir tarım ve sulama politikasına ihtiyacımız var"

Milliyet gazetesinden Gökhan Kam'ın aktardığı bilgiye göre, göllerin kurumasında bir çok etmen olduğunu belirten Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Başkanı Erol Kesici, “Ülkemizde çok aşırı ve bilinçsiz su kullanımı var. Göllerin etrafında çok sayıda resmi veya resmi olmayan kaçak kuyular var. Düzgün bir tarım ve sulama politikasına ihtiyacımız var” dedi.

"Kuşların gelmemesi zararlı böceklerin artmasına ve daha fazla tarım ilacı kullanımına neden olacak"

"Kuşların gelmemesi zararlı böceklerin artmasına ve daha fazla tarım ilacı kullanımına neden olacak"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Başkan Erol Kesici, şunları söyledi:

 “Su kaybını etkileyen etmenlerden bir tanesi de aşırı buharlaşma. Su azaldığı zaman buharlaşma etkisi daha fazla oluyor. En son Akgöl kurudu. Burada yaşayan bir sürü kuş vardı. Artık o kuşların buraya gelmesi söz konusu değil. Buraya gelen kuşlar zararlı böceklerle besleniyorlardı. Bu tarıma çok büyük etki edecek. Kuşların gelmemesi zararlı böceklerin artmasına ve orada tarım yapanların daha çok tarım ilacı kullanmasına neden olacak. Bir de daha çok su depolamaya neden olan psikolojik kriz var.”

"Kuyucuk, Meke ve Burdur Gölünde su seviyesi artırılmaya çalışılıyor"

"Kuyucuk, Meke ve Burdur Gölünde su seviyesi artırılmaya çalışılıyor"

Tarım ve Orman Bakanlığı ise göller ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“DSİ tarafından 116 doğal gölde su seviyeleri periyodik olarak izlenmektedir. Tarımsal maksatlı aşırı su kullanım talepleri veya bilinçsiz su kullanımları göllerin kurumasına neden olmaktadır. Geçmiş yıllarda çeşitli sebepler sonucunda bozulmuş sulak alanların rehabilitasyonu ve restorasyonu çalışmaları başarıyla yapılmaktadır. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün koordineli olarak yapılan çalışmalar neticesinde birçok sulak alanımız kuruma noktasından kurtularak eski sucul ekosistemine kavuşturulmuştur. Öncelikle üstünde durduğumuz ve su seviyesinde isteğimiz durumda olmayan 3 göl bulunmaktadır. Bunlar Kars Kuyucuk Gölü, Konya Meke Gölü ve Burdur Göl’ü olup bu göllerin su seviyelerini artırmak için çalışmalar devam etmektedir.”

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nden Prof. Dr. İskender Gülle, geçtiğimiz yıl yaptığı değerlendirmede Burdur Gölü için "Artık eski haline getirmeyiz" demişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
74
29
27
1
1
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
bebe

Ne doğası ne güzelliği rant için para için her şeyi yok ederiz biz olmadı millet bahçesi yaparız kuruyan göllerin yerine

Harun Çetin

Bir Burdur'lu olarak konuşuyorum köylerden oy toplamak isteyen o zamandaki belediye başkanları her yere sondaj dikti bütün suları köylüler bilinçsizce kullan... Devamını Gör