Bayramımız Üzerinden Geçmişe Bir Bakış: Dünden Bugüne Tarih Boyunca ''Kurban'' Adetleri

200PAYLAŞIM

Asırlardan beri İslamî bir gelenek olarak her yıl belirli günlerde uygulanan kurban bayramı, aslında birçok diğer medeniyetlerde de farklı biçimlerde kendine yer edinmişti. Öyle ki bazı medeniyetler bırakın hayvanları, insanları dahi kurban ederlerdi!

İlahi bir amaçla kurban kesmek adeti, bazı bilim insanlarına göre tarihin de başlangıcı olan, Sümerler'de görülür.

oggito.com

Mezopotamya'nın eski misafirlerinden olan Sümerler, birçok tanrıya inanmaktaydılar. Bu tanrıları için yılın belirli zamanlarında kurban veriyorlardı. Benzer adetler Mısır'da, Japonya'da ve Çin'de de uygulanmaktaydı. Ölen Çin imparatorunun cariyelerinin de zehirle öldürülüp hükümdarla birlikte defnedildiği bilinmektedir. Anadolu topraklarında ise Hititler'de benzer kurban gelenekleri mevcuttu.

Tanrılar için insan kurban eden medeniyetlerin başında ise akla ilk gelen topluluk Mayalar'dır.

M.Ö. 600'lerden Amerika'nın keşfine kadar kıtaya hakim olan bu toplum, Hindistan'da ineğin kutsal görüldüğü gibi yırtıcı bir hayvan olan jaguarı kutsal görüyordu. Tanrılarına insan kurban etmek onların dini bir gerekliliğiydi. Kurban verilen insanların yeraltında iyi bir yaşam süreceklerine inanırlardı.

Çin ile aynı coğrafyada konar göçer olarak yaşayan atalarımızın da böyle bir kurban geleneğine sahip olmaması düşünülemezdi.

Nitekim İslam Öncesi Türk tarihinde de yılın belirli zamanlarında hayvanların kurban edildiği bilinmektedir. Bu eski inançta Gök Tanrı, ataların ruhu ve doğanın kuvvetine inanılır, bunlar için kurban verilirdi. Genellikle nadir bulunması sebebiyle değerli olan beyaz atlar kurban olarak seçilirlerdi. Aynı zamanda hayata veda eden hükümdarın atı da kurban edilerek onunla birlikte mezara koyulurdu.

Esasında kurban denilince zihinde ''kanı akıtılan bir varlık'' canlanması da alışılmış bir yanlıştır.

Kelime anlamı ''bir nesnenin tanrıya sunularak kutsanması'' manasına gelen kurban, sadece seçilen varlığın canının alınmasıyla yapılmazdı. Birçok medeniyette çeşitli yiyecekler, nadir hediyeler ve içkiler de tanrılara kurban yerine verilirdi.

Yahudilik inancında da kurbanlar kanı akıtılan varlıklar ve hediyeler olmak üzere iki türlü verilmektedir.

Yılın belirli zamanlarında birden fazla sefer kurban edilen hayvanların yanı sıra, yiyecek, su ve şarap gibi içeceklerin kurban olarak sunulması da hediye türünü teşkil eder. Hristiyanlık inancında ise Hz. İsa'dan önce benzer adetler görülüyorsa da İsa peygamberin ölümü ve kanının akması, verilen ve verilecek ilk ve tek kurban sayılmıştır. Bundan sonra da hayvan kurban etmek adeti benimsenmemiştir.

İslamiyette ise Hz. Peygamber döneminden önce, putlar için çoğunluğu hayvanlar olmak üzere bazen insanların dahi kurban edildiği bilinmektedir.

Kur'an'da detaylıca anlatılmayan kurban kesmek ibadeti, Hz. Peygamber'in açıklamaları, hükümleri ve tavsiyeleriyle şekillenmiştir. Bu zeminde Hz. Peygamber'in 624 yılından itibaren bayramda, hac ve umre ibadetlerinde kurban kestiği ve bu ibadetin nasıl yapılması gerektiği hakkında hadislerde bulunduğu bilinmektedir. 

Bu zeminde gelişen kurban bayramı geleneği günümüze kadar ulaşmış vaziyettedir. Yılda bir defa kurban bayramında uygulanan bu ibadet ve gelenek, dini yönünün yanı sıra sosyal olarak da birçok tesire sahiptir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mmurat

Sümerler öncesi İbrahim, Nuh ve Adem peygamberler Allah'a kurbanlık sunma ibadetini yerine getirmişlerdir. Sümerler, Mayalar gibi medeniyetler konuyu buradan alarak olayı insan kurban etme ritüellerine getirmeleri pagan ve batıl inançlarının bir sonucudur.

gecetanricasi

Vikingleri koymamışsınız. Lagertha bacıma ayıp etmişsiniz.

emre-kurt19

insanlık ne saçma şeylere inanmış, koskoca allah ne yapsın insan kanını. lan zaten o yaratmış neyini kesiyon. iyiki islam gelmiş, yoksa her yer insan kanı. allah napsın insan kanını.

Gizli Kullanıcı

kardeş yüce (!) allahın hayvan kanını napsın ? (vegan/vejetaryen hayvan hakları/çevre koruyucusu değilim kurban vermenin saçma olduğunu düşünüyorum kesiyorsan kes işte aq ne kurban kurban diye şey yapıyon)

57alay

insan kurban etmeyen tek ya da bir kaç topluluk arasında türkler var. hatta aynı coğrafyada iken bile çinlilerden çok farklı... bunun üzerinde durmak lazım, doğru anladım galiba.

ozok

Yani her ibadette olduğu gibi başka medeniyetlerden etkilenme var.çok sama bir ritüel.çok paganik.

Görüş Bildir