Aslında Siz Hangi Bölümde Okumalısınız?

 > -

Üniversiteyi kazanmış olabilirsiniz veya bu yıl sınava girecek olabilirsiniz. Peki hangi bölümde okuyacaksınız? Hangi bölümde okursanız daha başarılı olursunuz. Testimizi çözün, geleceğinize yön verirken hataya düşmeyin.

1. Boş vaktinizi değerlendirmek için hangisini tercih edersiniz?

Kitap okumak
TV izlemek
Köpek gezdirmek
Bulmaca çözmek
Candy Crush
Uyumak
İddaa / At yarışı
Resim yapmak/Boyama
Sudoku

2. İstanbul haricinde üniversiteyi hangi kentte okumak isterdiniz?

Ankara
Kütahya
Antalya
Bursa
İzmir
Tekirdağ
Kayseri
Kocaeli
Trabzon

3. Sevgilinizle buluşacağınız için arkadaşlarınızla buluşmanızı iptal edeceksiniz, ne söylerdiniz?

Karşı komşumun acil işi çıktı kedisini bana bıraktı evden çıkamam
Doğruyu söylerdim
Buluşup da ne yapacağız, hep aynı şeyler ben gelmiyorum
Hastayım
Off şimdi trafik falan hiç çekemem
Sevgilim yok ki?
Param yok ya ben gelmeyeyim
Gelmeyi çok istiyorum ancak bir arkadaşla buluşmam gerekiyor, acil
Aa tamamen aklımdan çıkmış ya, başka zaman yapalı mı?

4. Nasıl bir tatil?

Kültür turizmi
Yurt dışı
Kankalarla
Ailece
Yeni yerler
Doğayla iç içe
Kalabalık yerler
Kaplıcalar
Çadır tatili

5. Bir dizide rol alacak olsanız bu hangi dizi olurdu?

6. Yüksek lisans için hangi ülkeye gitmek isterdiniz?

Yunanistan
Kanada
Norveç
Amerika
İtalya
İsveç
Rusya
Fransa
Almanya

7. Çok iyi bir not beklediğiniz sınavda hoca kaç beklediğinizi soruyor ne derdiniz?

Sınıf ortalamasında bir not, yani 60-70 arası bir şey
83
Beklentimi mi soruyorsunuz yoksa gerçekleşeni tahmin etmemi mi istiyorsunuz?
Hiç bilmiyorum ki?
Çok iyi bekliyorum, en az 90
Geçmem için 50 yetiyor hocam
Canınız sağolsun be hocam notun ne önemi var
Önemli olan benim ne beklediğim değil hocam, siz ne verdiniz?
Ne çok düşük ne çok yüksek, ortada bir şey

8. Ders çalışma tekniğiniz hangisine yakın?

Geçmek için gereken notu almaya yetecek kadar
Önemli yerlerin altını çizerek
Haftasonları çalışarak
İyi not tutan arkadaşı bağlayarak
Canım ne zaman isterse
Okul kütüphanesinde
Son 1 hafta öküz gibi sabahlama
Arkadaşlarla bir araya gelerek
Günü gününe çalışarak

9. İstanbul'a gelseniz şehirde ilk gideceğiniz yer neresi olurdu?

İstanbul'daki arkadaşların yanına giderim
Sokaklarında kaybolurum
Boğaz turu yaparım
Cihangir'e giderim
Şehrin kalabalığına karışırım
Akrabalarımı ziyaret ederim
Parklarına giderim
Taksim'e giderim
Okulu görmeye giderim

10. Son olarak aşağıdakilerden hangisi para ile satın alınmaz?

Aşk
Ruhsal denge
Dost
Para her şeyi alır
Akıl
İnanç
Sevgili
Sevgi
Sağlık

Siz "mühendislik bilimleri" okumalısınız.

Siz koca bölümde 2-3 kızın bulunduğu, sürekli kankalarla takıldığınız, sınav öncesi hayvanlar gibi sabahladığınız, günlerinizi saç sakal birbirine karışmış halde geçirdiğiniz mühendislik fakültelerini tercih etmelisiniz. Başka bir bölümdeyseniz, mesela sözel veya eşit ağırlık türünden öğrenci alan bir bölümü okuyorsanız geç kalmadan bırakıp mühendis olmanın yollarını arayın. Çünkü sizin için huzur orada, kendinizi bulmak orada. Sizi ifade eden bölüm kesinlikle mühendislik. Kendinize güveniyorsanız endüstri, elektronik, bilgisayar mühendisliği, idare ederim diyorsanız çevre, cevher arama, metalurji mühendisliği tam size göre.

Siz "eğitim bilimleri" okumalısınız.

Siz öğretmen olacak insansınız. İnsanlar içli dışlı olmanız gerek. Mesleğinizi icra ederken didaktik olmanız lazım. Size bakan gözlerin olması lazım. İşinizin size boş zaman tanıması, hayatınızın bütününü kaplamaması lazım. Bu sebeple ya eğitim bilimlerini tercih edin ya da bölümünüz farklı ise akademik kariyer yapmayı gündeminize alın. Sizin başka bir bölümde mutlu olmanız olası değil. Okul öncesi, ingilizce, matematik, Türkçe öğretmenlikleri sizin ilacınız. Hiç olmadı araştırma görevlisi olmanız lazım.

Siz "ÇEKO-işletme-iktisat-ekonometri" okumalısınız.

Sizin mutlaka ekonomi ile ilgili bir şeyler okumanız lazım. Ülkemizdeki üniversiteler sağolsunlar bu açlığı giderecek onlarca bölüme sahip mutlaka sizi tatmin edecek birini bulursunuz. Eşit ağırlık, ekonomi, para idaresi sizin ruhunuza işlemiş, başka bir şeyde mutluluğu yakalamanız çok zor. Ya efendi gibi bu bölümlerden birini okuyun ya da farklı bir bölüm okuyorsanız bitirince mutlaka bir MBA yapın. Yoksa size huzur yok.

Siz "felsefe-sosyoloji grubu" okumalısınız.

Sizin kafanızda deli sorular, akıl bir karış havada, sürekli neden ben, niye burası, nasıl oldu, vb. kaygılar, düşünceler. Sizi tatmin edecek yegane bölüm felsefe-sosyoloji grubu. Arkadaşlarınızla sabahlarqa kadar varoluş kaygılarını tartışın, ahlaki olguların toplumsal düzlemdeki yansımalarını irdeleyin, münazaradan münazaraya koşun. Konuşun, konuşun, konuşun... Allah muhafaza mesela sayısal bir bölüme gitseniz delirmeniz işten bile değil sizin, sakın ha!

Siz "tıp-fizik-kimya olmadı sağlık yönetimi" okumalısınız.

Sizin malzemeniz bir şekilde insan, hayvan kaynaklı olmalı. Siz yaşama yaşam katmalısınız. İnsanla, onun ifrazatıyla uğraşmalısınız siz. Olmadı onları sağlık konusunda yönlendirmeli, bilgilendirmeli, idare etmelisiniz. Fen bilimleri sizin için biçilmiş kaftan. Siz hayat kurtarmalısınız, siz insanı işlemeli, onu yaşama bağlamalısınız. Tıp, biyokimya, biyoloji, belki fizik olması sağlık yönetimi sizin alanınız.

Siz "şehir ve bölge planlama-peyzaj mimarlığı-rekreasyon yönetimi" okumalısınız.

Sizin işiniz şehirle, doğayla, park, bahçe ile. Siz insanın var olduğu her yeri güzelleştirmek için doğmuşsunuz. Sizin için birçok bölüm mevcut, şehri hamur gibi yoğurabileceğiniz, insanlara nefes alma alanları açabileceğiniz, yeşille iç içe, dingin, sakin, huzurlu bir iş yapmalısınız siz. O zaman yeriniz şehir bölge planlama olmadı rekreasyon yönetimi, vs.

Siz "veterinerlik-biyoloji-zootekni" okumalısınız.

Aslında siz bir barınak kurup işletecek insansınız ama belki imkanınız olmadığı için belki de türlü türlü hayvanata yakın olmak istediğiniz için yeriniz veterinerlik veya biyoloji hiç olmadı kümes hayvanları yetiştiriciliği veya su ürünleri bile keser sizi. Artık o kadar detayını biz bilemeyeceğiz.

Siz "uluslar arası ilişkiler-AB ilişkileri" okumalısınız.

Bildiğin monşersiniz siz. Diplomat olmalı, yüksek seviyede ilişkiler kurmalı, kriz önlemeli, başarıdan başarıya koşmalısınız. Diplomasi dili sizin diliniz olmalı. Elçilikte resepsiyonlar vermeli, kulis yapmalı, lobi faaliyetleri yürütmelisiniz. Sizi tatmin edecek yegane bölüm uluslar arası ilişkiler, ama olmuyor diyorsanız AB ilişkileri tadında güzel bölümlerimiz de sizi idare edebilir. Ama yurt dışı ve ilişki şart unutmayın.

Siz "halkla ilişkiler ve tanıtım-reklamcılık" okumalısınız.

Ya siz var ya tam bir insan idare etme, ikna etme uzmanısınız. Sizdeki dil, sizdeki ikna kabiliyeti, sizdeki güler yüz bizde olsa bugün en büyük reklam şirketiydik ama yok. İşte bu sizde var, bunu kullanın, insanlara bir şeyler satabileceğiniz, onlarla sürekli iletişim halinde olabileceğiniz bölümlere yönelin. Yüzlercesi var ama biz sizin için hakla ilişkileri ve reklamcılığı uygun gördük.

Onedio Testlerini Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ismail-eser

Biyoloji bölümünde çok yetenekliyim ama ikinci sırada galiba burdaki gibi felsefe-sosyoloji olurdu :) Sizin kafanızda deli sorular, akıl bir karış havada, sürekli neden ben, niye burası, nasıl oldu, vb. kaygılar, düşünceler. Sizi tatmin edecek yegane bölüm felsefe-sosyoloji grubu. Arkadaşlarınızla sabahlarqa kadar varoluş kaygılarını tartışın, ahlaki olguların toplumsal düzlemdeki yansımalarını irdeleyin, münazaradan münazaraya koşun. Konuşun, konuşun, konuşun... Allah muhafaza mesela sayısal bir bölüme gitseniz delirmeniz işten bile değil sizin, sakın ha!

cemredio

Siz, "felsefe-sosyoloji grubu" okumalısınız diyorsunuz bense fizik diyorum

nbhdid

Siz "felsefe-sosyoloji grubu" okumalısınız. Sizin kafanızda deli sorular, akıl bir karış havada, sürekli neden ben, niye burası, nasıl oldu, vb. kaygılar, düşünceler. Sizi tatmin edecek yegane bölüm felsefe-sosyoloji grubu. Arkadaşlarınızla sabahlarqa kadar varoluş kaygılarını tartışın, ahlaki olguların toplumsal düzlemdeki yansımalarını irdeleyin, münazaradan münazaraya koşun. Konuşun, konuşun, konuşun... Allah muhafaza mesela sayısal bir bölüme gitseniz delirmeniz işten bile değil sizin, sakın ha!

lahzeran

Felsefe-Sosyoloji okumam gerekiyormuş.

nisa-kaynar

aslında okumam gereken bölümü okuduğum için mutlu olan ben sajkfhksa

Başlıklar

Avrupa BirliğiİstanbulÖğretmenTercihdizitatil
Görüş Bildir