Ah Keşke Benim Çocukluğumda da Olsaydı Diyeceğiniz Hayal Dünyasından 15 Ranza

 > -

Kardeşi olsun olmasın herkesin küçüklük hayallerindendir ranza. Merdivenle bir yatağa çıkma durumu hepimiz için fazlasıyla büyüleyiciydi. Hele ki kardeşinizle üst yatak alt yatak kavgası yapmak paha biçilemezdi. 

-Şimdi ben bir ay yatayım sonra değişelim olur mu?

+Sen bir yat bakalım, seversin alt yatağı! Ben abi/ablayım ayrıca...

-😒

1. Prenses kızlarımız burada mı?

Ahh ahh küçükken hepimiz kendimizi prenses zannederdik. Bebeklerimize annelik yapıp daha sonra öğretmencilik oynardık. Odamızdaki her şey hayal dünyamız için vazgeçilmezdi. Şimdikiler çok daha şansılı mesela şöyle kocaman bir ranzası olup kendini prenses gibi hissetmemesi imkansız.

2. Büyüyüp de odasını ayıramayan kardeşlere gelsin...

Her ne kadar koca adam/kadın olsalar da aynı odaya mecbur kalan ve sürekli kavga eden kardeşleri mutlu edecek bir ranza da burada. Altta ya da üstte yatmanın bir avantajı yok gibi...

3. Çocukken odasında kaydırak isteyenler burada mı? 🙋

Küçükken "öyle bir yatağım olcak kii sabah uyanınca kaydıraktan kaycam öyle yüksek olcaak" diye hayallerimiz vardı ya işte onu nihayet çocuklarımız için gerçekleştirmişler.

4. Belki odası da kendi gibi miniktir ama bir ranza da ona göre minik olabilir

Aman düşer kesin kafasını kırar diye korkmayın. Çocuk bu nede olsa her daim düşüp kalkacak. En azından hayallerindeki gibi minnoş bir yatağı olsun.

5. Çok kardeş olup sürekli yer kavgası yapan kardeşler burada mı?

Bazılarımız fazla kardeşi olacak kadar şanslı doğuyorlar. Küçükken ya da büyüdüğünde kardeşin verdiği hissi, güveni kimse veremez çünkü. Gelin çocukluğunuza inelim. 3,4 ve hatta 5 kardeş olanlar hep odada yer kavgası yaparlardı. En güzel yer şurası, orası cam kenarı ben üşüyorum diye diye kavga etmekten uyuyamazlardı. İşte keşke o zamanlar şöyle ufacık odayı kaplayacak ranzalar olsaydı o kavgalar hiç olmazdı.

6. Arabalı yataklar bir dönem çok modaydı onların ranza hali de varmış desem!

Araba yataklar moda olduktan sonra evde kardeşimi bu odada istemiyorum kavgaları çıkmıştı. İşte bu kavgaları çözmek için üretilmiş en minnoş yatak!

7. Yine kalabalık bir kardeş topluluğunu düzenli bir odaya sığdırmak için yapılacaklar işte burada!

Kocaman bir odada yan yana bir sürü yatakta koğuş gibi yattığınız günleri geride bıraktıracak bir tasarım da işte burada!

8. Minik kızlarınız büyüyüp genç kız olsalar da bu odadan vazgeçemezler...

Bir kız çocuğunun en büyük pişmanlığı küçüklüğündeki odasını pespembeye boyatıp ergenliğinde o odadan nefret etmesidir. Bu nedenle iki kız kardeşin de zevklerini yansıtacak bir oda için kocaman yataklara ya da tasarımlara gerek yok. Tek ihtiyaçları bir ranza.

9. Gömme dolapları unutun gelip siz gömme ranza yaptırın

Normalde bildiğimiz ranzanın en fazla bir merdiveni olur bir de üstte yatan kendini bir anda aşağıda bulmasın diye korkulukları vardır. Ama yeni nesil öyle mi? Odayı geniş gösterebilmek adına yapılabilecek her şey yapılmış.

10. Oyun oynamak demiştim ya işte evcilik oynamak bu yatakla çok eğlenceli!

Küçükken hepimiz evet erkekler bile evcilik oynamıştır. Hatta kız kardeşe sahip olan erkekler evin babası olmak zorunda kalmıştır. O dönemlerde yatağın üzerine yastıklar ve çarşaflardan ev yapıp o şekilde oynuyorduk. Ancak farkındaysanız teknoloji ve tasarımlar baya ilerlemiş.

11. Ev bana yetmez apartman isterim diyen kardeşlere...

Bu yatakla hem dağınık olan yataklar gözükmüyor hem de çocukları yatağa göndermek zor olmuyor.

12. Amerikan filmleri hep ağaç ev algısı yarattı!

Bütün Amerikan filmlerinde bahçede çocuklara ait bir ağaç ev olurdu hatta o evi babalarıyla bir pazar günü birlikte inşa ederlerdi. Ama bizde nerde bahçe nerde ağaç... Durum bu olunca hep özenirdik içimizde patlardı. Ama şimdiki çocuklar çok daha şanslı mesela kardeşleriyle bir ağaç ev temasında uyuyabilirler. Hatta yataklarının ucuna bağlı sepetle birbirlerine bişey uzatırlarken bile kavga etmelerine gerek kalmaz.

13. Kardeşte olsanız özel yaşama ihtiyacınız olabilir

Evet kardeş kavgalarının çoğu bundan çıkardı. Çünkü küçük kardeş her gördüğünü hemen evin büyüklerine yumurtlarlardı. Bu yataklar sayesinde az biraz özel yaşamı aynı oda içerisinde yaşatabilirler.

14. Yine genç ve ayrılamayan kardeşleri sevindirecek bir tasarım...

Yaşları büyük olsa da odalarını ayıramayan kardeşleri mutlu edecek tasarım işte bu. Ranzada o bunaltıcı alt katta kalmak zorunda kalan kardeşi bu zor durumdan kurtaran yataklar işte burada. Yine yerden tasarruf ama bu sefer ferah ferah...

15. Bu tasarım kardeşten çok misafir çocukları için geçerli!

Odasında bir koltuk daha koycak yer olmayan çocuklar için arkadaşları yatıya kaldıklarında aynı odada uyumaları için yatağın üst kısmını değerlendirmek de akıllıca bir seçenek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
voiceofvoice

Salondaki çekyatta büyüdüm. O zamanlar hep böyle odaların hayalini kurardım; oysa şimdi anladım ki o çekyatlı zamanlar hayatımın en güzel günleriymiş...

futursuz

Benim yadigar çekyatım var, yıllardır sırt ağrıları ile günaydın der bana :/

mekanikdesign

Güzeller lakin; babamın kendi elleri ile yaptığı ranzamı hiç birine değişmem.

Gizli Kullanıcı

3 ) çok güzel bende istiyorum :/

Gizli Kullanıcı

8-9 kalp ben

Görüş Bildir