Görüş Bildir

Acının Haritası: 76 Şehir 504 Şehit

Anasayfa > Gündem

Türkiye’de 7 Haziran seçimlerinden sonra artış gösteren terör olayları, Türkiye’yi yas evine çevirdi. Şehirlerin silah ve bomba deposuna dönüşmesine göz yummanın yol açtığı ateş, bütün ülkenin yüreğini dağladı. 11 aylık dönemde 76 farklı vilayete 504 şehit cenazesi geldi.

“Analar ağlamasın” sloganıyla başlatılan çözüm süreci, adeta felaketle sonuçlandı. 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’nin yüzde 13 oyla 80 vekil çıkarması ve yüzde 41’e gerileyen AK Parti’nin tek başına iktidarı kaybetmesinin ardından Türkiye yeni ve kanlı bir sürece girdi. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çözüm sürecinin buzdolabına kaldırıldığını açıklamasıyla birlikte, kısa süre öncesine kadar PKK ile varılabilecek bir anlaşmayı iç barışın ve güvenliğin teminatı sayan anlayıştan topyekûn savaş konseptine geçildi.

Son bir haftada Nusaybin’de 3 asker, Van’da 2 polis ve Şırnak’ta 1 polis şehit oldu

Son bir haftada Nusaybin’de 3 asker, Van’da 2 polis ve Şırnak’ta 1 polis şehit oldu

Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkâri başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinden her gün yeni şehit haberleri geliyor. Ülkenin dört bir tarafındaki baba ocaklarına ateş düşüyor. Çatışmaların başladığı 7 Haziran genel seçimlerinden bu yana asker, polis ve köy korusu toplam 504 güvenlik görevlisi şehit oldu.

Yeni Hayat'ın derlediği haberde 11 aydaki şehit sayısı 504. Dün ise Çukurca'dan 8, Kırklareli'nden ise 1 şehit haberi gelmişti

Hendek operasyonları

Hendek operasyonları

Şehit haberlerinin büyük bir bölümü güvenlik güçlerinin hendekleri kapatmak için operasyon yaptıkları Doğu ve Güneydoğu’dan geliyor. Şuana kadar en fazla şehit verilen yer Mardin. Hendekleri kapatmak için Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından başlatılan operasyonda bugüne kadar 86 şehit verildi.

Türkiye’de son bir yılda en fazla şehit acısı yaşan vilayet ise Ankara oldu. Başkent’e gelen şehit cenazeleri 58 ailenin yüreğini dağladı. Adana’ya 33, Kahramanmaraş’a 22, Konya’ya 16, Hatay’a 15, İstanbul’a 12 ve Manisa’ya 13 kez şehit ateşi düştü.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?