Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

8 Adımda Alevileri Tanımak

1.5bPAYLAŞIM

Amacımız sorunların çözülmesi...

Aleviler ile ilgili konular günümüzde çok şiddetle tartışılmaktadır. Bu galeri Aleviler'in görüşlerine de yer verilerek hazırlanmıştır. Galeriyi dini konularda tek taraflı düşüncenin ve ırkçılığın önüne geçmek için hazırladım.

1- Alevi Kavramı

''Alevi'' Ali'yi seven, Ali'nin yolundan giden anlamına gelmektedir. HZ. Ali'nin taraftarlarına Alevi denmiştir. Aleviler günümüzde en çok Suriye, Irak, İran, Türkiye ve Lübnan'da yaşamaktadır.

2- Aleviliğin Başlangıcı

HZ. Ali, HZ. Muhammed'in hem amcasının oğlu hem de damadıdır. HZ. Ali, HZ. Fatma'dan sonra İslam'a inanan 2. insandır. Aleviliğin ortaya çıkışı HZ. Ali'nin halife olmasından sonra başlamıştır. 

Muaviye ve taraftarları onun halifeliğini tanımadılar ve kargaşa ortamı ortaya çıktı. Sorun büyüdü ve bu sorunu çözmek için savaş yapılması kararlaştırıldı. Muaviye, Sıffin Savaşı'nda (657) yenilmek üzere olan askerlerinin mızraklarına Kuran yapraklarını taktırdı ve böylece Ali'nin ordusunu durdurdu. Hakemlerin karar vermesi kararlaştırıldı. Hakemler kararını verirken Muaviye ve hakemi hileyle Muaviye'nin lehine karar verdirtti. Böylece HZ. Ali'nin tarafını tutanlar ile Muaviye'nin tarafını tutanlar arasında uçurum oldu ve İslam 3 mezhebe ayrıldı: HZ. Ali'nin tarafını tutan Aleviler; Muaviye'nin tarafını tutan Sünniler; taraf tutmayan Hariciler.

3- HZ. Ali'nin Hayatı

Ali bin Ebû Talib (doğum: 599, Mekke - ölüm: 661, Kûfe), İslâm Devleti'ni 656-661 yılları arasında yönetmiştir. İslam Peygamberi Muhammed'in hem damadı hem de amcası Ebu Talib'in oğlu olan Ali, İslam peygamberinin davetini kabul eden ilk erkektir. Sünni Islam'a göre Ali, dört halifenin sonuncusu, Şii Islam'a göre ise imamların ilki ve İslam Peygamberinin hak varisidir. Şii ve Sünni İslam arasındaki farklılaşmanın esas nedeni Ali ve İslam Peygamberi'nin vasisi hakkındaki bu görüş farklılığından ileri gelmektedir.

İslam medeniyetinde, Ali bilhassa ilmi, cesareti, imanı, dürüstlüğü, adanmışlığı, sadıklığı, cömertliği ve şefkati ile bilinip anılmakta olup, Sufi gelenekler için en önemli mistik figürdür. Özellikle, tefsir, fıkıh ve dini düşünce alanındaki üstünlüğü kabul görür.Ali,Kûfe'de bir mescitte ibâdet ederken Haricîler'den Abdurrahman İbn-i Mülcem tarafından hançerli saldırıya uğradı ve birkaç gün sonra öldü. Kûfe yakınlarında toprağa verildi.

4- Alevilik İnançları

Alevilik, Hâkk-Muhammed-Ali üçlemesiyle,Ehl-i Beyt ve 12 İmam'ı önemseyen bir yoldur. Alevilik insanları özgür bırakır ancak yine de yapılması istenilen ibadetler vardır. Aleviler namaz kılmayı camide yapmaz. Bunun nedeni HZ. Ali'nin bir mescitte suikaste uğramasıdır. Cemevlerinde yapılan ibadete kadınlar da katılabilir.Alevilerin bir kısmına göre niyet ve kalp önemlidir.

5- Türkiye'de Aleviler

Türkiye'de Aleviler en fazla doğu taraflarında bulunmaktadır. Türkiye'de Türk Alevileri, Kürt Alevileri, Arap Alevileri gibi etnik Alevilikler bulunmaktadır. Aleviler Türkiye'de en çok Hatay, İstanbul, Sivas, Çorum, Malatya, Kahramanmaraş, Tunceli, Amasya, Yozgat, Adıyaman, Bingöl, Erzurum, Balıkesir, Kars, Manisa, Aydın, Adana, Mersin, Muğla, Erzincan gibi yerlerde bulunur.

6- Kerbela Olayı

Kerbela Olayı ya da Kerbela Katliamı, 10 Ekim 680'de , bugünkü Irak sınırları içindeki Kerbela şehrinde, İslam Peygamberi Muhammed'in torunu Hüseyin bin Ali'ye bağlı küçük bir birlik ile Emevi halifesi I. Yezid'e bağlı ordu arasında cereyan etmiştir.

Bu savaş Şiîlik tarihindeki önemli olaylardan biridir. Muhammed'in kızı Fatıma'nın Muhammed’in kuzeni Ali'den olma oğlu İmam Hüseyin'in ölümü, Şiîlerce her sene Aşûra Günü'nde yâd edilir. HZ. Muhammed'in torunları ve yandaşları susuz bırakılmıştır ve kafaları kesilmiştir. Rivayete göre Yezid, HZ. Hasan ve HZ. Hüseyin'in kafalarıyla top oynamıştır.

7- I. Selim'in Alevi Katliamı İddiası

Bir iddiaya göre Yavuz Sultan Selim'in talimatıyla Anadolu'da bir Kızılbaş katliamı yapılmıştır.Bazı kaynaklar bu katliamda öldürülen insanların sayısının 40.000 olduğunu ifade eder. Alevilerin öldürüldüğü görüşünü destekleyenler Yavuz Sultan Selim döneminin şeyhülislamı olan Müftü El Hamza'nın 1512 tarihli Kızılbaşlarla ilgili bir fetvasını yapılan katliamların izni olduğuna inanmaktadır. Bu fetvada, Kızılbaşlar kâfir ve dinsiz olarak tanımlanmış, onları öldürmenin vacip olduğu söylenmiştir.

8- Alevi Hoşgörüsü

Aleviler tarih boyunca bunca haksızlığa uğramasına rağmen halen çok hoşgörülüdürler. Alevilerin isteği de kendilerine hoşgörü ile yaklaşılmasıdır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
umu.xx

bir alevi olarak söylenen bir kaç şeye katılmıyorum -aleviler namaz kılmaz çünkü kuranda namaz kelimesi geçmemektedir sadece "rukü,kıyam ve secde" geçer o yüzden hem semah ibadetin de bunu yerine getirir hem de salat'ta yerine getiririz -ALİ ibadethane'de değil evinden çıkıp 3 adım attıktan alnına aldığı zehirli kılıç darbesi yüzünden 3 gün sonra HAKK'a yürümüştür(19-21 ramazan)

murat-sivaci

Yalanının amk ... İlk iman eden hz Haticedir ve sonrasındada Ebubekir r.anh müslüman olmuştur Ayrıca sıffın savaşından sonrasında müslümanlar yine müslümandı ayrışım falanda olmadı Nerenden uydurdun lan bunları? amk malı

nurettin-yabalak

YEZİD 1 emevi halifesidir . muavıyenın oğlu . ebu sufyanın torunu ve hınd bın utbenın torunudur bunlar emevilikten once sufyanı ıdı ebu sufyan ailesi malum müşrik olarak islama karşı savaştıkları bılınmesın dıye emevi denilmesini sağlamışlardır kendılerıne ve emevi olarakta peygamber efendımızın ailesini soyunu katletmışlerdır ve ehl-i sunnet mezhebınedeki hocalara gore ki bu kişiler bu aile sahabe . hanım sahabe . hazret nalet edılmesı gunak hakaret edılmesı gunah imiş ehl-i sunetın değerleri imiş ama nedense burda yalanlanıyor oysa açın lber oltaylı dahı muavıyeyı nasıl anlatmış şahene bır ınsan ve müslüman dıye anlatmış . oysa peygamberin torununu katleden KATİL ve müşrik

nurettin-yabalak

kürt aleviliği yoktur bu chp nın sıyasi projesıdır hdp yı nasıl barajdan kurtarırız alevı oyları nasıl hdp ye kaydırırız hukumet olabılmek ıcın sunnı oya ıhtıyac var pekı konuşabılecek alevıyı nsıl sustururuz sorusunun cevabıdır bunlar pkk lı .... diğer tarafta hdp bır kişi ben kürdün alevısıyım dıyorsa dınleyın pkk probagandası ve kurdıstan probagandası yapıyordur ve alevılıği islam dışı hz ali den ayrı dıye tanımlıyordur ve hatta alevılıgın islamdan once oldugunu soyler buda demektirki bunların derdı alevılık degıl alevılerı kürtleştırmek ve alevı kımlıgı uzerınden terör probagandası yapmaktır oysa hep mezlum ve magdur kurt edebıyatı yaparlar millete faşist derler ama en buyuk zalim kendılerıdır .

nurettin-yabalak

aleviler camıde namaz kılmıyor çunki Allahın evı olan camiler ehl-i sunnet mezhebıne gore ıbadete açılmış ve alevi ordan kovulmuş namaz kılınması ıstenmemiş kılmak ısteyen alevıye ıse burda sunnılıge gore namaz kılacaksın denılmiş . halıyle chp sayesınde alevıler namazdan uzaklaşmış ve sogutulmuştur kemalleştirilmiştir cem evlerınde . oysa alevıler 3 vakıt ve eli açık namaz kılar namaz alevılıkte yok dıyen bır kımse kemalleşmiş ve aleviliği slogan halınde yaşıyordur yada alevı degıl ataistır . ataist bır kımsede ne sunni dir ne de alevı

Görüş Bildir