Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

8 Adımda Alevileri Tanımak

-

Amacımız sorunların çözülmesi...

Aleviler ile ilgili konular günümüzde çok şiddetle tartışılmaktadır. Bu galeri Aleviler'in görüşlerine de yer verilerek hazırlanmıştır. Galeriyi dini konularda tek taraflı düşüncenin ve ırkçılığın önüne geçmek için hazırladım.

1- Alevi Kavramı

''Alevi'' Ali'yi seven, Ali'nin yolundan giden anlamına gelmektedir. HZ. Ali'nin taraftarlarına Alevi denmiştir. Aleviler günümüzde en çok Suriye, Irak, İran, Türkiye ve Lübnan'da yaşamaktadır.

2- Aleviliğin Başlangıcı

HZ. Ali, HZ. Muhammed'in hem amcasının oğlu hem de damadıdır. HZ. Ali, HZ. Fatma'dan sonra İslam'a inanan 2. insandır. Aleviliğin ortaya çıkışı HZ. Ali'nin halife olmasından sonra başlamıştır. 

Muaviye ve taraftarları onun halifeliğini tanımadılar ve kargaşa ortamı ortaya çıktı. Sorun büyüdü ve bu sorunu çözmek için savaş yapılması kararlaştırıldı. Muaviye, Sıffin Savaşı'nda (657) yenilmek üzere olan askerlerinin mızraklarına Kuran yapraklarını taktırdı ve böylece Ali'nin ordusunu durdurdu. Hakemlerin karar vermesi kararlaştırıldı. Hakemler kararını verirken Muaviye ve hakemi hileyle Muaviye'nin lehine karar verdirtti. Böylece HZ. Ali'nin tarafını tutanlar ile Muaviye'nin tarafını tutanlar arasında uçurum oldu ve İslam 3 mezhebe ayrıldı: HZ. Ali'nin tarafını tutan Aleviler; Muaviye'nin tarafını tutan Sünniler; taraf tutmayan Hariciler.

3- HZ. Ali'nin Hayatı

Ali bin Ebû Talib (doğum: 599, Mekke - ölüm: 661, Kûfe), İslâm Devleti'ni 656-661 yılları arasında yönetmiştir. İslam Peygamberi Muhammed'in hem damadı hem de amcası Ebu Talib'in oğlu olan Ali, İslam peygamberinin davetini kabul eden ilk erkektir. Sünni Islam'a göre Ali, dört halifenin sonuncusu, Şii Islam'a göre ise imamların ilki ve İslam Peygamberinin hak varisidir. Şii ve Sünni İslam arasındaki farklılaşmanın esas nedeni Ali ve İslam Peygamberi'nin vasisi hakkındaki bu görüş farklılığından ileri gelmektedir.

İslam medeniyetinde, Ali bilhassa ilmi, cesareti, imanı, dürüstlüğü, adanmışlığı, sadıklığı, cömertliği ve şefkati ile bilinip anılmakta olup, Sufi gelenekler için en önemli mistik figürdür. Özellikle, tefsir, fıkıh ve dini düşünce alanındaki üstünlüğü kabul görür.Ali,Kûfe'de bir mescitte ibâdet ederken Haricîler'den Abdurrahman İbn-i Mülcem tarafından hançerli saldırıya uğradı ve birkaç gün sonra öldü. Kûfe yakınlarında toprağa verildi.

4- Alevilik İnançları

Alevilik, Hâkk-Muhammed-Ali üçlemesiyle,Ehl-i Beyt ve 12 İmam'ı önemseyen bir yoldur. Alevilik insanları özgür bırakır ancak yine de yapılması istenilen ibadetler vardır. Aleviler namaz kılmayı camide yapmaz. Bunun nedeni HZ. Ali'nin bir mescitte suikaste uğramasıdır. Cemevlerinde yapılan ibadete kadınlar da katılabilir.Alevilerin bir kısmına göre niyet ve kalp önemlidir.

5- Türkiye'de Aleviler

Türkiye'de Aleviler en fazla doğu taraflarında bulunmaktadır. Türkiye'de Türk Alevileri, Kürt Alevileri, Arap Alevileri gibi etnik Alevilikler bulunmaktadır. Aleviler Türkiye'de en çok Hatay, İstanbul, Sivas, Çorum, Malatya, Kahramanmaraş, Tunceli, Amasya, Yozgat, Adıyaman, Bingöl, Erzurum, Balıkesir, Kars, Manisa, Aydın, Adana, Mersin, Muğla, Erzincan gibi yerlerde bulunur.

6- Kerbela Olayı

Kerbela Olayı ya da Kerbela Katliamı, 10 Ekim 680'de , bugünkü Irak sınırları içindeki Kerbela şehrinde, İslam Peygamberi Muhammed'in torunu Hüseyin bin Ali'ye bağlı küçük bir birlik ile Emevi halifesi I. Yezid'e bağlı ordu arasında cereyan etmiştir.

Bu savaş Şiîlik tarihindeki önemli olaylardan biridir. Muhammed'in kızı Fatıma'nın Muhammed’in kuzeni Ali'den olma oğlu İmam Hüseyin'in ölümü, Şiîlerce her sene Aşûra Günü'nde yâd edilir. HZ. Muhammed'in torunları ve yandaşları susuz bırakılmıştır ve kafaları kesilmiştir. Rivayete göre Yezid, HZ. Hasan ve HZ. Hüseyin'in kafalarıyla top oynamıştır.

7- I. Selim'in Alevi Katliamı İddiası

Bir iddiaya göre Yavuz Sultan Selim'in talimatıyla Anadolu'da bir Kızılbaş katliamı yapılmıştır.Bazı kaynaklar bu katliamda öldürülen insanların sayısının 40.000 olduğunu ifade eder. Alevilerin öldürüldüğü görüşünü destekleyenler Yavuz Sultan Selim döneminin şeyhülislamı olan Müftü El Hamza'nın 1512 tarihli Kızılbaşlarla ilgili bir fetvasını yapılan katliamların izni olduğuna inanmaktadır. Bu fetvada, Kızılbaşlar kâfir ve dinsiz olarak tanımlanmış, onları öldürmenin vacip olduğu söylenmiştir.

8- Alevi Hoşgörüsü

Aleviler tarih boyunca bunca haksızlığa uğramasına rağmen halen çok hoşgörülüdürler. Alevilerin isteği de kendilerine hoşgörü ile yaklaşılmasıdır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tolga-yesilova

Onedio ekibine insanlara yanlış bilgiler verdiği için çok teşşekür ediyorum ,elinize sağlık.Çok güzel iş çıkarmışsınız.Hele şu namaz kılmamanın sebebini Hz Ali nin bir mecsidde suikasta uğramasına dayattırmanıza bayıldım.Aleviler hakkında insanlara yanlış bilgiler verdiğiniz için elinize kolunuza sağlık.Bir alevi olarak sizden çok şey öğrendim.İYİ Kİ VARSIN ONEDİO!!!!!!!!!!!!!!!

ibrahim-dogan20

1-Sünniler Muaviye tarafı değildir. 2-İlk Müslüman Hz.Hatice annemizdir. 3-Yavuz Sultan Selim bir katliam yapmadı.

ugur-kahvci

Ya kardeşim sizin siteniz bu konulara değinmesin.Siz gidin sosyal medya fenomenlerinin tanıtım videolarıyla ilgilenin.O da olmadı gündemden düşmüş fakat tekrar gündem olmaya çalışan oyuncuların videolarını hazırlayın.Bu konular size göre değil.

nedione.

Agnostik düşünce felfesesine sahip kürt kökenli Türk vatandaşıyım. Nonteistim düm dinleri rededen biriyim. Hadis kitaplarında da konu konu bahsedilen "Türk düşmanı" bir arabı efendim olarak sahiplenecek karakterde biri değilim. Olamam da! Üstüne basa basa yazıyorum hadis değil konu konu başlık başlık Türklerle ki'tal'dan, cihatla, onları yeryüzünden silmeden kıyametin kopmayacagından bahseden bir adama, efendim diyenlerin arasında olacak karakterde biri değilim. İnançlarınıza değil sizlere olan millete olan, insana olan saygımdan inançlarınız üzerinden asla sizleri dışlamam orası ayrı ama düşünün birbirine kızını, oğlunu veren, birbirinin amcaoğlu akraba iki arabın (Muhammed ve Ali) peşinden gidenler bile birbiri ile kavga ediyorsa bu "arap zihniyetinin" ne denli Türk toplumunu böldüğünün göstergesidir, ispatıdır. Neye inandığınızı az bi sorgulayın.

nedione.

Düşünce olarak etnik kökene bağlı inanışlarınızda ve aynı dinin mezhepleri olarak kutsal kitaplarınızda ki ayetlerde ve bilmem nelerinizde hem birbirinize Tanrı(ça) Alla-h'ı kullanarak beddualar ettireceksiniz, hakaret edeceksiniz, düşmanlık besleyeceksiniz, dışlayacaksınız hem de aynı ülkede "biz kardeşiz, biriz, böyle çok güzeliz" edebiyatı yapacaksınız öyle mi? Olmaz kardeşim olmaz yalandan somun pehlivanlığı yapmayın. İlla ilahi bir inanca mı ihtiyacınız var? Aracıları devreden çıkarın insan olun yeter "salt yaradan inancından" başka bir şeye ihtiyacınız yoktur. Yani Alevilik de, sunnilik de, şiilik de , şafilik de hatta hiristiyanlık, musevilik de hepsi aynı b*kun lacivertleridir. Ha illa bir efendiye mi ihtiyacınız var? :) Yolunda yürüyeceğiniz, ideolojisini, fikirlerini inanç olarak hatta bir din olarak benimseyeceğiniz "efendim" diyebileceğiniz tek insan vardır o da Mustafa Kemal'dir, keza benim öyledir. Onun yolundan yürüyüp siyaset yapanlar da baş tacımdır nokta.

mustafa-yanikdorugu

bu site kadar aptal gerizekalı bir site yok aq muaviyenin tarafını tutan sunnilermiş sana en basitinden o beyincik kıvrımlarını azıcık çalıştırman için şunu sorayım.O zaman Ebu Hanife Şafii maliki hambeli hangisi doğmuştu ? bunu kim hazırladıysa kaldırsın

Görüş Bildir