Görüş Bildir
Haberler
22 Aralık Deprem mi Oldu? En Riskli Bölgeler ve Fay Hattı Sorgulama Nasıl Yapılır?

22 Aralık Deprem mi Oldu? En Riskli Bölgeler ve Fay Hattı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hacer Tonay
22.12.2021 - 13:03

Bugün Bursa Orhaneli'de 05.28 sıralarında 3.2 büyüklüğünde, 2.6 km derinliğinde deprem oldu. Bu depremin bilgisi Kandilli Rasathanesi tarafından paylaşıldı. AFAD ve Kandilli Rasathanesi, yaşanan tüm depremleri liste halinde takipçileriyle paylaşıyor. Deprem sonrası en çok merak edilen konulardan biri de 'en riskli bölgeler neresi?' ve 'fay hattı sorgulama nasıl yapılır?' soruları oldu. İşte AFAD ve Kandilli son depremler ekranı…

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Ülkemizin deprem kuşağında yer alması nedeniyle sıklıkla yaşanan sarsıntılar, gözleri Kandilli ve AFAD’ın yayınladığı son deprem haberlerine çevirmiş durumda. Türkiye aktif fay hatlarının üzerinde bulunuyor. Bu nedenle irili ufaklı sarsıntılar sıklıkla meydana gelmekte. Kandilli Rasathanesi Çorum Mecitözü'de geçtiğimiz gün deprem olduğunu açıkladı. Söz konusu depremin büyüklüğü 3.0, derinliği ise 5.0 km oldu. Yaşanan bu deprem sonrası AFAD ve Kandilli son depremler ekranı araştırılmaya başlandı. AFAD ve Kandilli Rasathanesi, yaşanan tüm depremleri liste halinde takipçileriyle paylaşıyor. Deprem sonrası en çok merak edilen konulardan biri de 'en riskli bölgeler neresi?' ve 'fay hattı sorgulama nasıl yapılır?' soruları oldu. İşte AFAD ve Kandilli son depremler ekranı…

22 Aralık 2021 AFAD ve Kandilli Son Depremler

22 Aralık 2021 AFAD ve Kandilli Son Depremler

AFAD ve Kandilli Rasathanesi, ülkemizde ve komşu ülkelerde meydana gelen depremleri liste halinde takipçileriyle paylaşıyor. AFAD ve Kandilli Rasathanesi’nin paylaşımlarına bakarak çevrenizde deprem gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol edebilirsiniz.

Yurtta ve dünyada meydana gelen son dakika deprem olaylarını sürekli olarak güncelleyerek kamuoyuna sunan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve AFAD son depremler listesi verileri şöyle;

KANDİLLİ RASATHANESİ SON DEPREMLER LİSTESİ

AFAD SON DEPREMLER SAYFASI

Ciddi Deprem Riski Taşıyan 24 İl Açıklandı!

Ciddi Deprem Riski Taşıyan 24 İl Açıklandı!

Aktif fay hatlarının üzerinde bulunmasıyla ciddi deprem risklerini barındıran ülkemiz depremin en yoğun yaşandığı coğrafyaların başında geliyor. Türkiye’de çoğu il birinci ve ikinci derece deprem bölgesi içinde bulunurken bilim insanları 24 il merkezi ve yurt genelindeki 120 ilçenin ciddi deprem riski altında olduğunu açıkladı.

Deprem riskinin yüksek olduğu ülkemizde uzmanlar 500 diri fay olduğunu, bu yüzden depremlere toplum olarak alışılması gerektiğini söylüyor. Özellikle de 24 ilin risk altında olduğunu ifade eder yer bilimci uzmanlar, bu 22 ilde yüzey kırıklarının da oluşabileceği depremler olma ihtimalinin bulunduğunu dile getiriyor.

Özellikle Ege Marmara’daki birçok şehrin listede yer alması dikkat çekiyor. Peki, şehir merkezinde diri fayların bulunduğu o şehirlerimiz hangileri?

Fay Hattı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Fay Hattı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Maden Teknik ve Arama Genel Müdürlüğü fay hattı sorgulama sistemi sayesinde herkes evinin altından fay hattının geçip geçmediğini öğrenebilir. Yaşadığınız binanın güvenli olup olmadığını öğrenebilmek için aşağıda yer alan fay hattı sorgulama ekranına tıklayın.

Türkiye'nin bir numaralı gündem maddesi İzmir'de meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki deprem. Vatandaşlar İzmir depreminin ardından 'Evimin altından fay hattı geçiyor mu?' sorusuna yanıt aramaya başladı. Fay hattı sorgulama ekranı aracılığıyla evinizin altından fay hattının geçip geçmediğini öğrenebilirsiniz.

2021 FAY HATTI SORGULAMA EKRANI

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın