Görüş Bildir
Haberler
2021 Yolsuzluk Algı Endeksi: Türkiye Yolsuzlukla Mücadelede 180 Ülke Arasında 96. Sıraya Düştü

2021 Yolsuzluk Algı Endeksi: Türkiye Yolsuzlukla Mücadelede 180 Ülke Arasında 96. Sıraya Düştü

Ulaş
25.01.2022 - 15:24

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, 2021 yılı Yolsuzluk Algı Endeksi'ni yayımladı. Türkiye son 10 yılda en çok puan kaybeden ülkeler arasında yer alarak 38 puanla 180 ülke arasında 96. sıraya düştü.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yolsuzlukla mücadele eden ve 100'den fazla ülkede faaliyet gösteren Uluslararası Şeffaflık Örgütü 1995'ten beri her yıl Yolsuzluk Algı Endeksi yayımlıyor.

Endekse dair hazırlanan raporda, tüm dünyada temel insan hakları ve özgürlük ihlallerinin endişe duyulacak seviyelere indiğinin, bunun yolsuzluğu arttırdığının altı çizildi. Otoriter rejimlerin demokrasilerin yerini almaya başladığı belirtildi.

Sivil ve politik özgürlüklerin olduğu ülkelerde yolsuzluğun daha iyi kontrol altına alındığı aktarıldı. İnsan hakları ihlallerinin ve demokratik düşüşün engellenmesi için acilen yolsuzluğa karşı savaşı hızlandırmak gerektiği vurgulandı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, 131 ülke yolsuzluğa karşı 2021 yılında neredeyse hiçbir ilerleme kaydetmedi. 27 ülke ise son 10 yılda tarihi bir puan kaybı yaşadı. Bunlardan biri de Türkiye oldu.

Puan kaybı ne anlama geliyor?

Türkiye, tüm AB üyelerinin gerisinde...

Türkiye, tüm AB üyelerinin gerisinde...

2013'te Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeleri arasında endekste ilk sırada olan Türkiye, 2021'de aynı grupta yedinciliğe indi.

Türkiye, Avrupa Birliği üyesi ülkelerle karşılaştırıldığında ise 27 birliğe üye ülkeden de düşük puan alarak Bulgaristan'ın ardından son sıraya yerleşti.

2020 ile kıyaslandığında ise 2 puan kaybederek 10 sıra gerileyen Türkiye bu sıralamayla ekonomik, sosyal ve politik istikrarsızlığın yoğun olduğu, demokrasi ile yönetilmeyen birçok ülkenin arkasında kaldı.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün araştırma metodolojisine göre 0 puan en yüksek yolsuzluk algısına, 100puan ise en düşük yolsuzluk algısına işaret ediyor.

Yolsuzluk Algı Endeksi'nde 88 puan alan Danimarka, Yeni Zelanda ve Finlandiya'nın ardından ikinci sırayı 85 puanla Norveç, İsveç ve Singapur paylaşıyor.

Sıralamanın sonunda ise 13 puanla Suriye, Somali ve 11 puanla Sudan yer alıyor.

Son 10 yıl içinde Türkiye'yle birlikte küresel olarak en çok puan kaybeden ülkeler ise Avustralya, Bosna Hersek, Botsvana, Kanada, Şili, Kıbrıs, Guatemala, Honduras, Macaristan, Lübnan, Liberya, Lüksemburg, Mali, Moğolistan, Nikaragua, Filipinler, Polonya, Saint Lucia, Güney Sudan, Suriye, ABD ve Venezuela idi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
3
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Charlie Brown

iyiymişiz gene 179 falan olmamız gerekir normalde...

Firat Aydin

Bekledigimden iyiymis yine 96. olarak

Resho

Diğer 83 ülkenin emin olun yolsuzluk yapmaya yetecek paraları bile yoktur. Yoksa bize bu sıra bile çok fazla