Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Prof. Dr. Tunç Akkoç Profil Resmi

Prof. Dr. Tunç Akkoç

Zamanda Bağışıklık

icon

Hakkında

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde Pediatri Anabilim Dalında Allerji-İmmünoloji, Kök hücre ve hücresel tedaviler konusunda çalışmalar yapıyorum. Kadıköy'de "Duyguların Şifresi" isimli talk Show programını sosyal aktivite çerçevesinde yapıyorum. "Duyguların Kök Hücresi" isimli kitap projesi üzerinde çalışıyorum.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Bilimde Akıl ve Eylem… Hadi Aşıya!

Artık insan şu pandemi konusuna nasıl gireceğini bilemiyor! En iyi ana dilimizde yazılanları ve konuşulanları anlarız. Hatta anlar, sonra da kendimize göre yorumlar ve hayata koyarız. Burada akıl ve akılcı yaklaşım önem taşır. Teorik aklımızı pratik akla dönüştürmediğimiz sürece her şey eylem öncesinde hapsolur.
11 Ekim 2021
görsel

Pandemiyi Aşı Olanlar Bitirecek!

Dünya’da vaka sayısı 200 milyona yaklaştı. 4.2 milyon kişi hayatını kaybetti. Şu an 14.3 milyon dünya vatandaşı virüsü aktif taşıyor ve yeni mutasyon riski hala kuvvetle devam ediyor. Türkiye olarak günlük vaka sıralamasında 10. sıraya çıktık ve hızla yukarı doğru gidiyoruz.
29 Temmuz 2021
görsel

Ah Şu Aşı Karşıtları Yok mu…

Aşı karşıtı olmak güncel bir konu değil.Tarih sahnesinde yerini almış birçok örnek var.
28 Haziran 2021
görsel

Pandemide Çıraklıktan Ustalığa Hakikat Yolculuğu…

2019’un Aralık ayında Wuhan’dan yayılmaya başlayan virüs hayatımıza damga vurdu ve hızla sağlığımızı tehdit eden pandemiye döndü. Zaman hızla akıp geçti, geçmeye de devam ediyor. Dile kolay iki yıldır her gün vaka tablolarını inceliyoruz.Çok şey öğrendik ama hala usta olduk mu, işte o soru işareti. Hadi birlikte bakalım; hala çırak mıyız yoksa ustalaştık mı?
23 Haziran 2021
görsel

Normalleşen Kim? Virüs mü Biz mi?

İlköğretimden itibaren bağışıklık dersi verilmeli. Görülen o ki aldığımız hiçbir eğitim bizi pandemiye karşı korumuyor. Aklımız ve bu akılla geçtiğimiz eylemler arasında büyük uçurum var. Teorik akılda bildiklerimiz pratik akılda neden farklı eyleme dönüşüyor. Zihnin hiyerarşik düzeninde neden özgürlük sandıklarımız hep ön planda? İnsan sormadan edemiyor…Bir yılı geçtik. Tüm dünyada hala öncelikli konu pandemi. Normalleşen sonra tekrar kapanan ve sonra tekrar normalleşen bir düzen içindeyiz. Dramatik olan bunun artık bunun normal sayılması.
9 Mart 2021
görsel

Covid-19, 20, 21, 22, 23……

Kimse şanını bir başkasına bırakmayı istemezmiş. Bizim virüs de adını sanını unutturacağa benzemiyor…
9 Şubat 2021
görsel

Ülkemden Aşı Manzaraları

Shakespeare’in Hamlet oyununda ölüm ile yaşam arasındaki ince çizgiyi ifade eden trajedisinin dillerden düşmeyen ve belki de birçok yerde kullandığımız o meşhur tiradı “olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu”…
7 Şubat 2021
görsel

2020’nin Bağışıklık Manzaraları

Hastalık var …Sağlık var…Korona var..2020 bize unuttuğumuz çeşitliliğimizi ve farklılığımızı tekrar hatırlattı.Tıp Fakültesinde dönem iki öğrencilerine yıllardır immünoloji dersini (bağışıklık sistemini) anlatırım.Doğal bağışıklık – Sonradan kazanılan bağışıklık…
11 Ocak 2021
görsel

Havadan mı Sudan mı? - Kovid mi Kolera mı?

Yüzyıllar boyunca hastalıklar tarihe yön vermiştir. Porfiri ve Hemofili gibi çeşitli “miras hastalıkları” kraliyet ailelerinin nüfuslarını korumalarını engellemiş ve politik liderlerin iktidarlarını kaybetmesine neden olmuştur. Buna en güzel örnek olarak Monarşi ile yönetilen İskoçya’da Kraliçe Mary’nin 1570 yılında ağır ataklar geçirdiği porfiri hastalığı verilebilir. İspanya dışında İngiliz ve Rus kraliyet aileleri, Almanya ve Birleşik Devletler de siyasal açıdan kalıtım hastalıklarından nasiplerini almışlardır.  O dönemlerde genetik hastalıkların (doğuştan hatalı genlerin) tedavisi konusunda yeterli bilgi olmadığı için yıllar boyunca milyonlarca insanın yaşamı sona ermiştir.
8 Aralık 2020
görsel

Çiçek Hastalığından Covid-19’a

20. yüzyılın en önemli olayı sizce nedir? -Aya gitmek mi-SSCB’nin dağılması mı- İnternetin hayatımıza girmesi mi… Yoksa ölümcül bir hastalığın ortadan kaldırılması mı?Çiçek hastalığı gibi bir salgın geçti tüm dünyadan. Tarih şeridine baktığımızda M.Ö. 1350’de Mısır -Hitit savaşı sırasında hastalık Hititlere geçişi hastalığın insanlar arasındaki temaslı geçişine en büyük örnek. Suppilililiuma ve onun varisiArnuwandas çiçekten ölür ve imparatorluğun çöküşü başlar. M.S 180’de ise Roma’da baş gösteren salgın sonucu Marcus Aurelius ve onunla birlikte 7 milyon Romalı ölür. 16.yy’da Amerika kıtasında 25 milyon, 18.yy’da 400.00 kişi ölür. Yaşayanlarında da sağlıkla hayatta kaldıklarını düşünmek hata olur. Onların üçte birinin kör olduğu rapor ediliyor.  20. Hanedanlığın başındaki Firavun Ramses V. M.Ö. 1141’de öldü. Ölüm nedeni çiçek hastalığı ve meşhur mumyasında çiçek izlerini görmek mümkün…Gelelim Türkiyemize. Yıl 1943… Bilanço 12395 hasta ve 1380 ölü.
29 Ekim 2020