Yaptıkları İşlerle I. ve II. Dünya Savaşı'nın Seyrini Değiştirerek Tarihe Damga Vuran Kadın Casuslar

13PAYLAŞIM

Bu içerikte I. ve II. Dünya Savaşı sırasında savaşın gidişatını değiştirerek tarihe yön veren kadın casusları derledik.

1. Elizabeth Bentley (1908-1963)

ABD Komünist Partisi'nde görev alan Amerikalı casus, 1938'den 1945 yılına kadar Sovyetler Birliği için çalışmıştır. Bu süreçte çeşitli raporlar hazırlayarak kendi ülkesine bildirmekteydi. Aynı dönemde Sovyetler Birliği'nin ABD'deki en önemli istihbarat ajanlarından biri olan Golos ile tanıştı ve kısa sürede birbirlerine aşık oldular. Bu ilişki, Bentley'i, Golos'un yardımcısı olmaya kadar götürdü. Bentley başarısıyla Sovyet İstihbaratında kısa sürede yüksek mevkilere geldi ve Sovyetler onun için "Bilge Kız" anlamına gelen "Umnitsa" adını kullanmaya başladı. ünlü casus, 3 Aralık 1963 tarihinde kanser sebebiyle hayatını kaybetti.

2. Elsbeth Schragmüller (1887-1940)

Doktor Fräulein, Matmazel Docteur  La Baronne ve Mlle. Schwartz adlarıyla da bilinen Elsbeth Schragmüller I. Dünya Savaşı sırasında bir Alman casusuydu. I. Dünya Savaşı'nın başlamasından hemen sonra işgal altında olan Belçika'ya taşındı ve ülkesi için başarılı işlere imza attı. Savaş sonrasında birçok ödüle layık görüldü. Kendisi hakkında oldukça fazla uydurma hikaye olmasına rağmen ünlü casus hakkında bilgi azdır. Çünkü, görevi sırasında yakalanmadan çalışmalarını sürdürmüştür. II. Dünya Savaşı başlarında hayatını kaybetse de gizlenerek tekrar casusluk yapabileceği defalarca düşünülmüş fakat bu konuda kesin bir kanıt bulunamamıştır.

3. Krystyna Skarbek (1908-1952)

Christine Granville olarak da bilinen Maria Krystyna Janina Skarbek, İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz Özel Harekat Yönetimi'nin Polonya için çalışan ajanıydı. Nazi işgali altındaki Polonya ve Fransa'daki düzensizlikleri bastırmasıyla ünlenmiştir. Buradaki başarısı 1940'ta kurulan SOE tarafından ajanlık teklif etilmesini ve bir İngiliz ajanı olmasını sağlamıştır. Daha çok cesaretiyle tanınan Krystyna Skarbek, sonraki yıllarda Kahire ve Maceristanda'da görev alır. Yaşamı boyunca birçok ödüle layık görülen ünlü ajan,  5 Haziran 1952'de Londra'daki Shells Otel'de bıçaklanarak öldürülür.

4. Louise de Bettignies (1880-1918)

Louise de Bettignies, I. Dünya Savaşı sırasında Almanlar için casusluk yapan bir Fransız gizli ajanıydı. Takma adı ise Alice Dubois idi. 1914 yılında Fransızlar için çalışan bir ajan olduğunun anlaşılması üzerine Almanlar dört farklı dili konuşan Louise de Bettignies'yi kendi lehlerine kullanmaya başladılar. Sava sırasında yiyecek ve mühimmat tedarik etmede, hastanelerde yaralılara yardımcı olmakta ve Alman askerlerin ailelelerine mektup yazmaya zorlandı. Ömür boyu çalışmaya mahkum edildi. 1918'de ameliyat sonrası vücudunda oluşan apseler nedeniyle hayatını kaybetti.

5. Marthe Richard (1889-1982)

Gençlik yıllarında bir terzinin yanında çalışan Marthe Richard, 1907'de zengin bir sanayici ile evlendi. 1912'ye kadar uçuş ile ilgili eğitim aldı ve eşinin kendisine aldığı uçağı uçurdu. Bu uçuş kadınlar arasında bir rekordu. I. Dünya Savaşı sırasında eşinin ölümü üzerine ilişki yaşadığı genç bir Rus anarşisti olan Yüzbaşı Georges Ladoux sayesinde ajanlık görevine getirildi. Fransızlar için ajanlık yapan Marthe Richard, bir süre sonra yakalandı ve hapse atıldı. Ceza evinden çıktıktan sonra ise politikaya atılarak genelevlerin kapatılmana öncülük etti. Her ne kadar toplum için çalışıyor gibi gözükse de herkes tarafından bir şüphe ile bakılıyordu. Ünlü casusu, 9 Şubat 1982 yılında vefat etti.

6. Mata Hari (1876-1917)

Hollandalı olan Mata Hari, I. Dünya Savaşı yıllarında dansçı kimliğiyle Almanya lehine çalışıyordu. O dönemde, Fransız, İngiliz, Rus subay ve devlet adamlarından topladığı çok gizli askerî bilgileri kızına mektup yazdığını iddia ederek özel diplomatik kurye ile Paris'ten Almanlara ulaştırıyordu. 13 Şubat 1917'de Madrid'den Paris'e dönerken üzerinde Almanya için çalıştığını kanıtlayan çeklerle birlikte yakalandı. Her ne kadar kendisi bunu inkar etse de Fransızlar tarafından idama mahkûm edildi ve 15 Ekim 1917'de kurşuna dizildi.

7. Pearl Witherington (1914-2008)

Marie ve Pauline adlarını kullanan Pearl Witherington, II. Dünya Savaşı sırasında İngiltere için çalışan gizli bir KİT ajanıydı Fransa ile ittifak kuran KİT ajanları İngiltere'den paraşütle silah ve teçhizat sağladılar. Kendisi, Fransa'da Özel Operasyon Yönetimi için liderlik eden tek kadındı. Pearl Witherington, savaştan sonra birçok ödüle layık görüldü ve cesaretinden dolayı madalyalar aldı. Yaşlandıktan sonra huzurevine yerleşen ünlü ajan, 93 yaşındayken hayatını kaybetti.

8. Sarah Aaronsohn (1890-1917)

I. Dünya Savaşı sırasında Britanya için çalışan Sarah Aaronsohn, Yahudi casusluk halkasının önemli bir üyesiydi. "Nili Kahramanı" olarak da adlandırılan casus, 1915 yılına kadar İstanbul'da kısa bir süre yaşadı ve iyi gitmeyen evliliğinden kaçmak için Zichron Yaakov'daki evine döndü. Oamanlı Devleti'nin Ermenilere karşı soykırım yaptığı düşüncesiyle İngiltere için çalışmaya başladı. Faaliyetleri takip edilen casus 1917 Eylül'ünde yakalandı. Aaronsohn'a dört gün boyunca işkence edildi ve bu işkencelere dayanamayan Sarah Aaronsohn sakladığı tabancası ili intihar etti.

9. Stephanie von Hohenlohe (1891-1972)

Friedrich Franz von Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürst ile evliliği nedeniyle Avusturyalı bir prenses olan Stephanie von Hohenlohe bir Macar vatandaşıdır ve 1930'larda Almanya için bir casusluk yapmışve Nazi Partisi tarafından ödüllendirilmiştir. İngiliz, Fransız ve Amerika Stephanie von Hohenlohe'nin Alman Hükûmeti için çalışan bir casus olduğundan şüphelendi.1939'da savaş ilan edilmesi üzerine İngiltere'den San Francisco'ya kaçtı ve bu sırada yakalanarak ABD hükûmeti tarafından gözetim altına alındı ve 1972'de İsviçre'nin Cenevre kentinde vefat etti.

10. Ursula Kuczynski (1907-2000)

Ursula Kuczynski, 1930'larda ve 1940'larda Sovyet Birliği'nde çalışan ünlü bir Alman Komünist aktivistti. Bu yıllardaki faaliyetleri sırasında  "Sonja", "Sonja Schultz" ve "Sonya" isimlerini kullanıyordu. 1926'da Almanya Komünist Partisi'ne katılan casus, 1930'da eşiyle birlikte Şangay'a taşındı ve casusluk çalışmalarını buradan yürüttü. Ardından uzun yıllar İsviçre ve İngiltere'de çalışan Ursula Kuczynski, 1956 yılında "Immer unterwegs. Röportaj aus Prag über die Tätigkeit unserer Ingenieure im Ausland"  adlı bir kitap yayınladı. ve 2000 yılında Berlin'de hayatını kaybetti.

11. Violette Szabo (1921-1945)

II. Dünya Savaşı'nda Birleşik Krallık yararına çalışmış olan İngiliz casus Violette Szabo, 1940 yılında tanıştığı Macar asıllı Fransız Etienne Szabo ile evlendi. 1941'de katılmış olduğu İngiliz Ordusu'nda SOE'nin hizmetinde çalışmaya başladı. II. Dünya Savaşı sırasında 55 ajanın 13'ü Nazi kamplarında ya da görev sırasında öldürüldü. Öüldürülenler arasında kendisiyle birlikte Denise Bloch, Cecily Lefort ve Lilian Rolfe gibi SOE ajanları da yer alıyordu.

12. Virginia Hall (1906-1982)

Amerikalı olan Virginia Hall Goillot, II. Dünya Savaşı sırasında Birleşik Krallık için çalışan bir SOE ajanıydı. 1941'de Fransa'ya gelen ve Fransa'da ikamet eden ilk kadın ajan alarak bilinen Hall, öncü bir casustu. yaralı ajanlara ve pilotlara güvenli evler ve tıbbi yardım sunmak için görevlendirilen Hall, 1942'de ifşa olamak için Fransa'dan kaçtı. 1943'te Londra'ya döndü ve İngiliz İmparatorluğu Düzeni'nin onursal üyesi oldu. 8 Temmuz 1982 yılında 76 yaşındayken hayatını kaybetti.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Pablo Picasso'dan Albert Einstein'a; Bruce Lee'den Mahatma Gandhi'ye! Adını Tarihe Altın Harflerle Yazdıran 15 İsmin Çocukluk Halleri - onedio.com
Pablo Picasso'dan Albert Einstein'a; Bruce Lee'den Mahatma Gandhi'ye! Adını Tarihe Altın Harflerle Yazdıran 15 İsmin Çocukluk Halleri - onedio.com
Kimisi Mucit Kimisi Ressam: Tarihte Yaptıkları Büyük İşlerle Tanınan Ünlü İsimlerin Vejetaryen Olduklarını Biliyor muydunuz? - onedio.com
Kimisi Mucit Kimisi Ressam: Tarihte Yaptıkları Büyük İşlerle Tanınan Ünlü İsimlerin Vejetaryen Olduklarını Biliyor muydunuz? - onedio.com
Bu Kasabadakiler Yalnızca Yaşlılıktan Hayatını Kaybediyor: Hayata Başka Bir Açıdan Bakmanızı Sağlayacak Roseto Etkisi ile Tanışın - onedio.com
Bu Kasabadakiler Yalnızca Yaşlılıktan Hayatını Kaybediyor: Hayata Başka Bir Açıdan Bakmanızı Sağlayacak Roseto Etkisi ile Tanışın - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
salih-surgun

cinsiyetçi ve kadını küçük gören başlığınız için sizi kınıyorum editör, lütfen düzeltiniz

blizzard

Gertrude Bell de listede olabilirdi.

mincir

Garip bir şekilde auraları birbirlerini andırıyor, karakteristik burun gibi hepsinin benzer bir tarafı var ve farkettim ki benim tipime benzeyen çok kişi var o dönemlerde yaşasaydım ajan olabilirmişim.

_oishii_

#2 deki Elsbeth Schragmüller'in kendisi değil, yanlışlık olmuş sanırım, fotoğraf aktris Ingrid Bergman'a ait :)

denverr

Hepsi çok güzel ve çok karizmatik görünüyor be 🤩

Görüş Bildir