Görüş Bildir
Haberler
Kimisi Mucit Kimisi Ressam: Tarihte Yaptıkları Büyük İşlerle Tanınan Ünlü İsimlerin Vejetaryen Olduklarını Biliyor muydunuz?

Kimisi Mucit Kimisi Ressam: Tarihte Yaptıkları Büyük İşlerle Tanınan Ünlü İsimlerin Vejetaryen Olduklarını Biliyor muydunuz?

Tarihte birçok başarılı işe imza atan önemli şahsiyetlerin vejetaryen olduğunu söylesek, ne derdiniz?

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Albert Einstein

1. Albert Einstein

Albert Einstein, hayatının son dönemlerinde beslenme düzeninden eti çıkaran bir isim. İnsanın etçil olarak dünyaya gelmediğini dile getiren ünlü fizikçi, vejetaryenliğin insanın hayatta kalmasına katkı sağlayacağını düşünüyordu.

2. Franz Kafka

2. Franz Kafka

Dönüşüm adlı başyapıtındaki Gregor Samsa'sıyla kalplerimize kazınan Franz Kafka, hayvanları yeme düşüncesinin bile etik olmadığını savunuyor. Akvaryumundaki balığı huzurla seyredebildiğini; çünkü, onu yemediğini dile getirmiş.

3. Pisagor

3. Pisagor

Özellikle matematik derslerinden yakinen tanıdığımız Pisagor, ünlü Yunan filozoflarından. O ve takipçileri yıllar boyunca vejetaryenliği sürdürdü. Aslında onun döneminde vejetaryenlik, 'Pisagor diyeti' olarak adlandırılıyordu.

4. Platon

4. Platon

Yunan filozoflarının birçoğu vejetaryendi. Ünlü düşünür Platon da onlardan biri. Kendisi, et yiyen bir toplumun yemeyenlere göre daha çok doktora ihtiyacı olduğunu savunuyordu.

5. Leo Tolstoy

5. Leo Tolstoy

Tolstoy, sigara, alkol ve et tüketimini hayatının son dönemlerine doğru bıraktı. İnsanların, hayvanlara zarar vermeden karınlarını doyurabileceklerini savunuyor ve bu düşünceyi çevresindekilere yaymaya çalışıyordu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Johann Wolfgang von Goethe

6. Johann Wolfgang von Goethe

Ünlü şair Goethe de etsiz beslenmeyi savunuyor ve vejetaryen olmanın insanın düşünce becerilerini geliştirdiğine inanıyordu. Goethe, hem fiziksel hem de ruhsal sağlık açısından vejetaryenliği savunuyor ve hayvanları kesenlere güvenmediğini dile getiriyordu.

7. Leonardo da Vinci

7. Leonardo da Vinci

Etik nedenlerden dolayı vejetaryenliği savunan Leonardo da Vinci, 'Vücudum diğer yaratıklar için bir mezar olmayacak!' sözüyle oldukça etkili ve net bir şekilde bu konudaki görüşünü dile getirmiştir.

8. Cesar Chavez

8. Cesar Chavez

Ulusal Tarım İşçileri Derneği'ni kuran ve iş dünyasındaki liderliğiyle bilinen Cesar Chavez, hayvanları birçok alanda olduğu gibi yemek için sömürmenin de doğru olmadığını düşünüyordu.

9. Mahatma Gandhi

9. Mahatma Gandhi

hayvanlar için merhamet sahibi olunması gerektiğini defalarca dile getiren Gandhi, çocukluğundan beri vejetaryendi. Manevi anlamdaki ilerlemenin ancak bedensel isteklerimizi tatmin etmeyi bıraktığımızda olacağını söylüyordu.

10. Coretta Scott King

10. Coretta Scott King

ABD'li bir yazar, aktivist, sivil haklar lideri ve Martin Luther King Jr.'ın eşi olan Coretta Scott King, hayvan haklarının da sosyal bir adalet sorunu olduğunu dile getiriyor ve hayvanların besin olarak tüketilmesini şiddetle reddediyordu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Alexander von Humboldt

11. Alexander von Humboldt

Tarihteki en büyük doğa bilimcilerden biri olan Humboldt, et tüketmemenin yalnızca hayvanlara saygı olmadığına, aynı zamanda ekolojik dengeyi de sağladığına inanıyordu. Bu görüşünü 'Bir avcının yaşadığı yerde 10 çoban, 100 çiftçi ve 1000 bahçıvan yaşayabilir' sözü ile dile getiriyordu.

12. Mary Wollstonecraft Shelley

12. Mary Wollstonecraft Shelley

Frankenstein'ın yazar Mary Shelley, bir vejetaryen ve aynı zamanda hayvan haklarının güçlü bir savunucusuydu. 'Benim yemeğim insanınki gibi değil; ben iştahım için kuzuyu yemem; meşe palamudu ve meyveler beni yeterince besliyor.'

13. Rosa Parks

13. Rosa Parks

Ünlü bir aktivist olan Rosa Parks, 40 yılı aşkın bir süre vejetaryen yaşadı. Çocukluğunda ekonomik nedenlerle iyi beslenemediğini dile getiren Parks, sağlıklı beslenmenin onun için önemli olduğunu ve bu nedenle et yemediğini dile getiriyor.

14. Thomas Edison

14. Thomas Edison

Tarihin en büyük mucitlerinden biri olan Edison, vejetaryenliğin en önemli temsilcilerinden bir olmuştur. Hayvanları beslenmek için katletmenin doğru olmadığına inanan Edison, vejetaryen olmanın zihni de güçlü yönde etkilediğine inanıyor.

15. Nikola Tesla

15. Nikola Tesla

Tarihte Edison ve Tesla arasında sürekli bir rekabet olduğu biliniyor. Fakat, anlaşılan iki ünlü isim de vejetaryen. Nikola Tesla, ilkeler ve etik değerler adına hayvanlara zarar vermenin doğru olmadığını savunmuş.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz...

Kaynaklar: 1, 2, 3

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
65
37
26
8
2
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
feyk

von humboldt doga bilimci olmanin farki ile durumu cok net ozetlemis. acikcasi insanin et yemesini etik olarak yanlis gormuyorum insan omnivor bir canli, dog... Devamını Gör

lpcdmj

(Hayvanları beslenmek için katletmenin doğru olmadığına ınan Edison) elektirik savaş ları döneminde kendi adamları'nı gönderip halka açık gösterilerde hayvan... Devamını Gör

Hitler de vejetetaryen derler ama liste olmaması anlaşılır tabi :D