Ulu Önder Atatürk'ün, Laiklik ile İlgili Her Zaman Hatırlanması Gereken 16 Sözü

102bPAYLAŞIM

Laikliğin yalnızca din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması demek olduğunu düşünenler yanılıyorlar. Laiklik müslümanın da hristiyanın da musevinin de budistin de ateistin de inanma ya da inanmama özgürlüğüdür. Başka bir dinin egemen olmamasıdır. Devletin her dine eşit mesafede yaklaşmasıdır.

Bize laikliği yanlış bir şey gibi göstermeye çalışanlar amaçlarına ulaşamayacaklardır. Çünkü ardımıza dönüp baktığımızda ne yapmamız gerektiğini satır satır anlatan bir Gençliğe Hitabe'miz ve bunu öğütleyen ulu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk vardır.

İşte; "Ulu Önder Atatürk'ün, Laiklik ile İlgili Her Zaman Hatırlanması Gereken 16 Sözü".

#1

Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye karşı değiliz. Biz sade din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kasıt ve fiile dayanan tutucu hareketlerden sakınıyoruz. Gericilere asla fırsat vermeyeceğiz.

#2

Laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din özgürlüğü de demektir.

#3

Din ve mezhep herkesin vicdanına kalmış bir iştir. Hiç kimse hiçbir kimseyi, ne bir din, ne de bir mezhebi kabul etmeye zorlayabilir. Din ve mezhep hiçbir zaman politika aleti olarak kullanılamaz.

#4

Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi, sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için, gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir. Laikliği dinsizlikle karıştırmak isteyenler, İlerleme ve canlılığın düşmanları ile gözlerinden perde kalkmamış doğu kavimlerinin fanatiklerinden başka kimse olamaz.

#5

Softa sınıfının din simsarlığına izin verilmemelidir. Dinden maddi menfaat temin edenler. İğrenç kimselerdir. İşte bu duruma karşıyız ve buna müsaade etmiyoruz.

#6

Bunun gibi bağlı bulunmakla inanmış ve mutlu olduğumuz İslam dinini, yüzyıllardan beri alışılmış olduğu üzere, bir politika aracı durumundan kurtarmak ve yükseltmek gerektiği gerçeğini görüyoruz. Kutsal ve tanrısal olan inanç ve vicdanlarımızı karışık ve türlü renkte bulunan ve her türlü çıkarlar ve tutkuların alanı olan siyasetten ve siyasetin bütün ögelerinden bir an önce kesinlikle kurtarmak, milletin dünya ve ahiret mutluluğunun emrettiği bir zorunluluktur. Ancak böylece İslam dininin yüceliği gerçekleşir. 

#7

Vatandaşları içinde çeşitli dinlere mensup unsurlar bulunan ve her din mensubu hakkında adil ve tarafsız tutum ve davranışta bulunmaya ve mahkemelerinde vatandaşları ve yabancılar hakkında eşit adalet uygulamakla vazifeli olan bir hükumet, fikir ve vicdan hürriyetlerine uymaya mecburdur. 

#8

Bizim dinimiz hiçbir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir. Allah'ın emrettiği şeyi, kadın ve erkek beraber olarak ilim ve kültür edinmeleridir. Kadın ve erkek, bu ilim ve kültürü aramak ve nerede olursa oraya gitmek ve onunla dolu olma zorundadır. İslam ve Türk tarihi tetkik edilirse görülür ki bugün kendimizi bir türlü kayıtları bağlı zannettiğimiz şeyler yoktur. Türk sosyal hayatında kadınlar ilim, kültür ve diğer hususlarda erkeklerden katiyen geri kalmamışlardır. Belki daha ileriye gitmişlerdir.

#9

Türkiye Cumhuriyetinde, her yetişkin dinini seçmekte hür olduğu gibi, belirli bir dinin merasimi de serbesttir. Yani, ibadet hürriyeti vardır. Tabiatı ile ibadetler, güvenlik ve genel adaba aykırı olamaz; siyasi gösteri şeklinde de yapılamaz. Geçmişte çok görülmüş olan bu gibi durumlara artık Türkiye Cumhuriyeti asla katlanamaz.

#10

Laik hükumet kavramından dinsizlik manası çıkarmaya çalışan fesatçılara fırsat vermeyiniz. 

#11

Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.

#12

Bazı kimseler asri olmayı kafir olmak sanıyorlar. Asıl küfür onların bu zannıdır. Bu yanlış yorumu yapanların maksadı, İslam'ın kafirlere esir olmasını istemek değil de nedir?

#13

Büyük dinimiz çalışmayanın insanlıkla hiç ilgisi olmadığını bildiriyor. Bazı kimseler çağdaş olmayı kafir olmak sayıyorlar. Asıl küfür onların bu zannıdır. Bu yanlış tefsiri yapanların maksadı İslam'ın kafirlere esir olmasını istemek değil de nedir? Her sarıklıyı hoca sanmayın, hoca olmak sarıkla değil, dimağladır. 

#14

Bizim dinimiz en makul ve en tabii bir dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dinin tabi olması için akla, fenne, ilme ve mantığa uyması lazımdır. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur.

#15

Bizi yanlış yola sevk eden soysuzlar bilirsiniz ki, çok kere din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep din kuralları sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz... Görürsünüz ki milleti mahveden, esir eden, harabeden fenalıklar hep din örtüsü altındaki küfür ve kötülükten gelmiştir.

#16

Artık Türkiye, din ve şeriat oyunlarına sahne olmaktan çok yüksektir. Bu gibi oyuncular varsa, kendilerine başka taraflarda sahne arasınlar.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
djhorny

Laik devletin ezanla oynama yetkisi yoktur.laikliğe aykırıdır. Laik devletin bir dinin kitabını türkçeleştirmesi laikliğe aykırıdır.Kişinin kendi din algısını topluma yaymaya kalkması laikliğe aykırıdır.Tekke ve zaviyelerin kapatılması laikliğe aykırıdır. Mehmetçiğe din kitabı yazdırıp dağıtmak laik devlete aykırıdır. Türkçeleştirdiği din kitaplarını dağıtmak laikliğe aykırıdır. Bir dinin iyi anlaşılmasını sağlamaya çalışmak laik devlete aykırıdır. Hacıyla hocayla mücadele vermek laikliğe aykırıdır. Atestle yada deistle mücadele vermek laikliğe aykırıdır. Bu ülke şehler şıhlar ülkesi olmayacak sözü laikliğe aykırıdır. Toplumun bir kesimine diğer kesime din öğretme yetkisi vermek hem çocukça hem laikliğe aykırıdır.Sadece bir dini övmek laikliğe aykırıdır. TANRI ULUDUR DİYE EZAN OKUTUP SONRADA BU EZANIN TÜRKÇE OLMASINI SAĞLAYAN KİŞİYE ULU DEMEK HEM ALLAHA EŞ KOŞMAK HEM ÇOCUKLUKTUR (1932) İbadetlerin anadilde yapılması fikri de martin luther kingden alınmıştı.ALMANYA....... Bizim dinimiz hiçbir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir. Allah'ın emrettiği şeyi, kadın ve erkek beraber olarak ilim ve kültür edinmeleridir. Kadın ve erkek, bu ilim ve kültürü aramak ve nerede olursa oraya gitmek ve onunla dolu olma zorundadır. İslam ve Türk tarihi tetkik edilirse görülür ki bugün kendimizi bir türlü kayıtları bağlı zannettiğimiz şeyler yoktur. Türk sosyal hayatında kadınlar ilim, kültür ve diğer hususlarda erkeklerden katiyen geri kalmamışlardır. Belki daha ileriye gitmişlerdir...............Mustafa kemal.......... Deyip türbanlıları okula sokmamak ardından cahil ,yobaz demek hem laikliğe aykırıdır hem insan haklarına hemde Laikliğin din özgürlüğü ilkesi de ihlal edilmiştir.

kudretbozkurt

düşüncelerine saygı duyarım ama doğru degil islamiyettede yazıyo kurani kerimde arapça okumak sünnet kendi dilince okumak farz dır kurani kerimi , ezanı ne bileyim süreleri duvaları ayetleri

ulas-olcay

Atatürk mason localarının tümünü kapatmış, masonların tümünü bu topraklardan sürmüştü. Hayatını batı karşısında geri kalmış bu toplumu çağdaş medeniyetin üzerine çıkarmak için mücadeleyle geçti ve bu topraklarda hür, tam bağımsız bir devletin huzurunu temin etmekle... Bu nedenle şehit edildi. İftira atmayı kesin artık. Diğer tarafta büyük utanç duyacaksınız bu sözleriniz nedeniyle.

erol-uygun

m kemalin kapattığı mason derneklerinin ,yabancıların idaresinde ......olduğu için kapatmıştır,kendi mason olmadığından değil.

deniz-guler-yener

batılılara benzemek onların kanunu almak medenıyet tarıkatıdır. sozlerı carpıtma en ustte yorum sahıbıne cvp ver.yutma o sozlerıkı sana soz hakkı dogsun.tarıhı bır kısılıgın toplumun vıjdanına hatalarını sormasak ınsanlıgımız nerde kaldı.yanlısıda vardı dıyemıyorsan tapıyorsun demekkı

cantomakin

Ulan nedir bu sizdeki Atatürk düşmanlığı anlamadım ki.Tüm dünya ona saygı ve sevgiyle bakarken bi kendi halkı sevmiyor.Yok laiklik dinsizlikmiş.O zaman Kuranın mealini neden çıkarttırdı.Tekke ve zavayilerin kapatılmasındaki tek etken savaş durumunda sözde 'dindar' gençlerin bu kurumlara kaydolup askerlikten muaf olma isteğidir.Ayrıca bu kuruma kaydolan çoğu 'dindar' aslında Müslüman bile değildi.Medreseler de keza böyleydi.Yapılan sınavda da katılan öğrencilerin %95 inin yeterlilik sınavını geçememesi bunu açıkça ortaya koyuyor.Gerçi bunun temelleri Cumhuriyetten önce atılmıştı.Dinin bilimle reform olması gerekir. Atatürk'e laf atanlar size söylüyorum.Laf atmadan önce bir okuyun.Facebook'tan yalan yanlış şeyler öğrenip buraya gelip boş konuşuyorlar. Mustafa Kemal'in askerleriyiz!

erol-uygun

nedir bu kemalist seviciliği,anan baban değil,yediren içiren giydiren değil,ruhuna,gönlüne,moraline hitab edip rahat ve huzur sağlamazken neden kemalist baskı.hem m. kemalin inaç hürriyetinden bahsettiğinden dem vurulurken,inançın ibadetlerin zorla olmayacağından söz edilirken,eee neden zorla sevdirmek sevmeyenlere baskı kurmak.yalana bakın be,sözde dindar gençler askerlikten muaf olmak için medreselere kayıt oluyormuş.yuuh sizin kemalist yalanlarınıza yuuh.gerizekalı yalancı,ne sınavından bahsediyorsun,bu zaman yök ümü vardı,giriş imtihanlamıydı gerzek iftiracı kemalistler.sevmeyenler yalan yanlış siz 24 ayar saf altın heer sözünüz mutlak doğru öylemii,kemalin askerlerini yıllarrca ne mal olduklarını duyarak değil yaşayarak gördüm görüyoruz

Gizli Kullanıcı

"Din gibi temiz bir duygu, politika gibi kirli oyunlara alet edilemez. Din ait olduğu yerde, temiz vicdan sahnesinde yaşanmalıdır." Atatürk'ün bu sözü bile yeter.

deniz-guler-yener

madem dın vıjdanlarda kalıcaktı devlete karısmıycaktıda nıye ındı bu dın.hz muhammetın devlet baskanlıgına bakda aradakı 100 farkı gor.tabı ınancını bılmıyorum ama ınancı olanlara saygılı ol gerektıgın gıbı laık ol.

goktug-h.

Benim görüşüm resmi din İslam olmalı ama diğer dinlere ibadet ve dini yaşama hakkı tanınmalı.

Görüş Bildir