Görüş Bildir
Haberler
Ulaştırma Bakanı, Kılıçdaroğlu'nun Yolsuzluk İddiasına Ne Yanıt Verdi?

Ulaştırma Bakanı, Kılıçdaroğlu'nun Yolsuzluk İddiasına Ne Yanıt Verdi?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil KaraismailoğluCHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ihalede yolsuzluk iddialarına yanıt verdi. Karaismailoğlu, 'Öyle bir belge yok. Cumhurbaşkanımız hiçbir ihaleye veya ödemeye imza atmaz' dedi. CHP'li Başarır ise bakana cevap verme haklarının engellendiğini söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Habertürk TV’de Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün gece Bursa hızlı tren ihalesiyle ilgili iddialarına yanıt veren Bakan Adil Karaismailoğlu şöyle konuştu:

'Keşke ellerine verilen kağıda inanmayıp, teferruatlarını araştırsalardı. Cumhurbaşkanımız hiçbir zaman hiçbir ihaleye imza atmaz. Bunu devlet tecrübesi olan herkes bilir. Bakanlar da imza atmazlar. Hiçbir ihale ve ödemeye Cumhurbaşkanı imza atmaz. Oradaki kağıdı göstererek yalan konuştu. Ana muhalefet partisi liderinin böyle bir yalana alet olmasına üzülüyorum tabii ki. Cumhurbaşkanımız sadece yatırım programını onaylar. O programda binlerce proje vardır. Maalesef yine boşa düşmüştür sayın Kılıçdaroğlu, belki de kasıtlı verilmiştir bu belge'.

Kılıçdaroğlu, "Tek imza ile 6 milyar TL çeteye peşkeş çekiliyor" iddiasında bulunmuştu. 👇

Ayrıca bakınız 👇

"Mahkeme süreçleri çıktı, idare de bu işi iptal etti, iş kapandı"

"Mahkeme süreçleri çıktı, idare de bu işi iptal etti, iş kapandı"

Bakan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

'İddia edilen şey; Bursa Hızlı Tren ihalesi. Böyle bir ihale var. Şu an Ankara-İstanbul arasında hızlı tren var. Bursalılar da hızlı treni çoktan hak ediyorlar. Onunla ilgili geçmişte yapılmış olan, iptal edilmiş olan ihaleler var. En kısa zamanda Bursalılar hızlı trene kavuşacak. 2018 yılında yapılmış olan ihale sadece Bursa Yenişehir Osmaneli arasında. Sadece 50 kilometrelik kısmı. Yenişehir Bursa arasındaki kısmında üst yapı işleri. 50 kilometresi hem altyapı hem üst yapı. Bunun yaklaşık maliyeti 3 milyar 200 milyon lira civarındadır. İhalede tutarsız ve uygunsuz teklifler çıktı. Mahkeme süreçleri çıktı. İdare de bu işi iptal etti, iş kapandı.

Ondan sonra yeni bir ihale süreci başladı. 106 km.lik ihale 201 kilometreye çıktı. Bursa'dan Bandırma'ya kadar uzadı iş. Bursa ile Bandırma arası bağlandı. Yenişehir Osmaneli arasında altyapı ve üstyapı istasyon eklendi. 7 istasyon ve 201 kilometreye çıktı ihalenin boyutları. İlk ihale 56 kilometre, 50 kilometre altyapı ve üstyapı. Toplamda 106 kilometre. İkinci ihalemiz, şu andaki mevcut ihalemiz Bandırma-Osmaneli arasında altyapı ve üstyapı işleri. Toplamda 201 kilometrelik hatta çalışma yapılmaktadır. Birazcık matematiği olan, devlet tecrübesi olan bu fiyatlar niye buraya çıktı bilir. 9.4 milyar TL'ye bu iş ihale ediyorlar. Elmayla karpuzu karıştırıyorlar.

İlk ihalede altyapı işleri 50 kilometre iken 145 kilometreye çıkıyor. Sinyalizasyon işleri iki katına çıkmış. Güzergahta kazı 22 milyon metreküpe çıkmış. Tabii ki bu artacaktır. Böyle bir şeyi kamuoyuna anlatması o kadar vahim ve acındırıcı bir durum ki. 2018 birim fiyatları ile 2021 birim fiyatları aynı değil. Oradan da bir fark var. 3 milyar 191 milyar TL'lik iş kur farkıyla 5 milyar TL'nin üzerine çıkıyor. Konunun uzaması, Bandırma tarafının eklenmesi. Bursa-Yenişehir arası üstyapının eklenmesi artışı çıkarıyor ortaya. Ayrıca istasyonlar da üzerine eklenmiş. Yani iki kere iki dört eder. Belge zaten yok ki. Gösterdiği bir şey var. Cumhurbaşkanımızın onlarca imzaladığı karar var, onlardan birini gösteriyor.'

CHP'li Başarır: "Yanıt hakkımız engelleniyor"

CHP'li Başarır: "Yanıt hakkımız engelleniyor"

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Bakan Karaismailoğlu'na yanıt verme haklarının engellendiğini belirtti.

Başarır, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

  • Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun programına her isteyeni bağladınız, tüm Türkiye şahit! Gerçeklerden bu kadar korkmayın!

  • 'Konuyu araştıran Milletvekili benim! Sayın Genel Başkan'ın bu konuda doğru bilgileri aktarmak üzere görevlendirdiği Milletvekili benim! Yani konunun doğrudan muhatabı benim! Yalanların arkasına saklanmayın, hala bekliyorum' 

Sunucu Mehmet Akif Ersoy ise Karaismailoğlu'nun muhatabının Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu belirterek Başarır'ı yayına almadı.

👇

İçeriğin Devamı Aşağıda

Başarır sonraki tweet'lerinde ise ihale sürecinde yaşananları şöyle aktardı. 👇

İmamoğlu'nun "Engelleniyoruz" iddiaları 📹

İçeriğin Devamı Aşağıda

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 'engelleniyoruz' iddialarına da yanıt veren Bakan Karaismailoğlu şunları söyledi:

'Oynamaya niyetin yok yerim dar diyorsun! İBB'de Ulaşım Daire Başkanlığı yaptım. Mevcut metro hatlarını yapmak için kapı kapı dolaşıyor onayını alıyorduk. Arkadaşlar bilmiyorsa ön, avam, kesin proje nedir anlatırız onlara. 12/03/2021 tarihinde gelmişler Bakanlıkta toplantı yapmışlar. Biz 'projedeki eksiklikleri tamamlamanız lazım ki, yatırım programına alalım' demişiz 31/03/2021 tarihinde. Kendi yazılarında 'ön projeler teslim edilmiştir' deniyor. Onay alınabilmesi için kesin proje olması lazım. Biz de kesin projeleri istemişiz. O süreçte gelip sunumlar yapılmış Bakanlıklara. Kesin projeler gelmediği için süreç o yüzden uzadı.

03/11/2021'de kendi yazıları var, bize birtakım belgeler sunmuşlar ama yine kesin belgeler yok. Hepsi kendi yazılarında var. Toplantılar devam ediyor. Yazı yazılmış, belgeler bekleniyor. Biz 'şunları toplayıp gelin' demişiz. Hem cevap, hem toplantı hem de toplantı tutanakları var. En son 03/11/2021'de talepte bulunmuşlar. Sonra evraklarını sanki teslim etmişler, bütün iş bitmiş sadece Sefaköy-Beylikdüzü metrosu kalmış gibi. Şimdi başlamışlar 4 istasyon yapacağız diye. Tahtakale'de, İspartakule'deki vatandaşımız ne yapacak? Bir algı yapıyorlar, ortada olmayan bir şey üzerinde fırtına koparıyorlar. Kirazlı metrosunda ne yaptınız onu söyleyin! Ortada hiçbir şey yok. Bostancı-Dudullu metro hattı kendilerinde. Yerinde yeller esiyor. Pendik-Tuzla metrosu ortada bir şey yok. Yenidoğan-Sancaktepe metrosunun üzerine harfiyat döküyorsunuz. Mağdur olma peşindeler. Görevlerini yapacaklar ondan sonra konuşmaya hakları olsun.

Yazılarla bildirildi, şifahen bildirildi. Toplantı devam ederken birileri çıkıp 'Bize izin vermiyorlar' deniliyor. Uygulama kesin proje olmadan ne yatırım programı teklif edilebilir ne de ihale yapılabilir. Zemin etüdleri, deprem raporları oluşturmadan olmaz. Biz Kadir Bey'ye hiçbir zaman projelerimiz Bakanlıkta takıldı demezdik. Kapı kapı dolaşır projemizin onayını alırdık. Maalesef proje firmasına işi ihale etmişler şimdi. Tabii ki proje firmasından biz de faydalanıyorduk ama bürokrat işini takip eder.'

İmamoğlu'nun iddiaları için 👇

"İstanbul'da maalesef sınıfta kaldılar"

"İstanbul'da maalesef sınıfta kaldılar"

Yoğun kar yağışı sonrası İstanbul'da hayatın felç olmasına ilişkin de konuşan Bakan, şunları söyledi:

'24 yıldır İBB'de daire başkanlıkları, genel sekreter yardımcılıkları yaptım. İBB'nin yükümlülük ve sorumluluklarını çok iyi bilen birisi olarak konuşuyorum. Maalesef sınıfta kaldılar. Olumsuz hava koşulların şiddetine göre birtakım sıkıntılar tabii ki yaşayacaksınız. Ama oraya hazırlıklı olmak lazım. Pazar günü Bolu Dağı'ndaydım, Pazartesi gecesi İstanbul'daki sıkıntıyı görünce sayın Bakanımızla buraya gelip müdahale edip sıkıntıyı çözdük. Gözünüz başka yerde olduğunuzda bu sıkıntılar yaşanır. Bunları söylediğiniz zaman kızmaya hakkınız yok.'

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
40
28
6
3
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
M CAN

Kılıçdaroğlu ekrana çıktığında cevap hakkı isteyen akp'liler ekrana hemen bağlanmıştı ama şimdi sosyal medyada bakana cevap vermek isteyen chp'li vekilin yay... Devamını Gör

rbt rbty

hepsi birebir diyalogtan kaçıyor

Ziya Akbaş

Madem öyle; Ulaştırma bakanı olan canlı, kılıçdaroğlu'na hemen dava açsın. Eldeki belgeler ortaya çıksın, mahkeme kayıtlarına düşsün. Zaten en geç 18 ay sonr... Devamını Gör