Görüş Bildir
Haberler
Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'ı Yolsuzlukla Suçladığı İhalede Neler Yaşandı?

Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'ı Yolsuzlukla Suçladığı İhalede Neler Yaşandı?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı doğrudan 'ihale yolsuzluğu' ile suçladı. Kılıçdaroğlu’nun açıklamasına konu olan ihale neler yaşanmıştı? Detaylara bakalım...

İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün sosyal medya hesabından paylaştığı bir belgede, devletin bir ihalede 6 milyar TL zarar ettirildiğini iddia etti. 

BirGün gazetesi daha önce yaptığı iki haberle söz konusu ihaleye dair ayrıntıları  yazmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı ihale, Bandırma – Bursa – Yenişehir – Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Projesi ihalesi. İlki 3 Nisan 2018’de düzenlenen ve 15 firmanın teklif verdiği ihale 3 milyar 198 milyon TL’lik teklifle sonuçlandı, ancak daha sonra iptal edildi. İkinci ihale ise 21 Ağustos 2020’de yapıldı. İhale, bu kez 9 milyar 449 milyon TL ile sonuçlandı.

Önce ihale, sonra 'istisna'

Önce ihale, sonra 'istisna'

BirGün’den Ozan Gündoğdu’nun 10 Ekim 2020 tarihli haberine göre 22 Ağustos 2020’de yapılan ihale “açık” usul yerine, 21/B maddesi kapsamında davet usulüyle gerçekleştirildi. Dev ihaleyi alması için çağırılan 5 şirket ise tanıdıktı; Kolin - Yapı Merkezi Ortaklığı, Limak İnşaat – Heitcap Ortaklığı, Özaltın İnşaat, IC İçtaş ve Kalyon İnşaat.

İhale, Kalyon İnşaat’a verildi. Bundan sonra ise dikkat çeken başka bir gelişme daha oldu.

9 Ekim 2020’de Resmi Gazete’de Ticaret Bakanlığı tarafından eylül ayına ilişkin vergi, resim, harç istisnası belgelerinin listesi yayımlandı. Listeye göre en büyük istisna açık ara farkla Kalyon İnşaat’a verildi. Öte yandan şirkete verilen istisna tutarının tam olarak “Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Demiryolu Hattı” yapım bedeli olan 9 milyar 449 milyon TL olması dikkat çekti.

Sayıştay raporuna da yansıdı

Sayıştay raporuna da yansıdı
İçeriğin Devamı Aşağıda

Söz konusu ihale, Sayıştay raporlarına da yansıdı.BirGün’den Nurcan Gökdemir, 6 Ekim 2021 tarihli haberinde Sayıştay’ın raporuna değinmişti.

Gerekli şartlar oluşmadığı halde pazarlık usulüyle yapılan ihalelerin rapora yansıyan tutarı 19 milyar TL. Kalyon’un 9 milyar 449 milyon TL bedel ile aldığı Bandırma-Bursa-Yenişehir Osmaneli Demiryolu Hattı inşaatı ile elektromekanik sistemlerin temini ihalesi de, rapordaki ihaleler arasında yer aldı.

İhaleler sürekli 21/B usulüyle 

Kalyon İnşaat’ın aldığı büyük ihalelerin hemen hepsi 21/B usulüyle yapılıyor. Bu kapsamda şirketin aldığı bazı ihaleler arasında Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, Taksim Yayalaştırma Projesi, Bakırköy Adalet Sarayı, Mecidiyeköy Metrobüs İhalesi, İstanbul 3’üncü Havalimanı Projesi, Başakşehir Stadı ve Çanakkale-Ayancık Yolu ile KKTC Su Temin Projesi gibi çok sayıda proje bulunuyor.

Kılıçdaroğlu ne demişti?

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, dün akşam yaptığı duyuruda saat 22.00’yi işaret ederek bir açıklama yapacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, 22.00’de paylaştığı video mesajında ise bahsi geçen ihaleye dair açıklamalarda bulundu. CHP lideri, videoda şu ifadeleri kullandı:

“Bugün sizi bu belgelerden sadece bir tanesine şahit olmanız için davet ettim. Yüzlercesi var ve bazıları bizzat saraydaki şahıs tarafından imzalanmış. 3 Nisan 2018... Bir açık ihale yapılır ve bu ihaleye 15 firma katılır. İhalenin bedeli 3 milyar 198 milyon 743 bin lira ama kazanan firmaya bu ihale verilmez. Neden? Çünkü beşli çeteden değil. Bu nedenle ihale iptal edilir. Aynı iş yeniden ihale edilir. 21 Ağustos 2020'de ihale açılır. Aynı iş bu kez 3 milyar 200 milyona değil, 9 milyar 449 milyon 995 bin liraya beşli çeteye peşkeş çekilir. Saraydaki şahıs ne için imza atıyor anladınız mı? Aradaki 6 milyar liralık fark için...”

Temeli 10 yıl önce atılan Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı projesi ise halen tamamlanmış değil.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
5
3
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
.....

Eski ihaleyi alan Taşyapı - Emrullah Turanlı, R.T.E. nin adamı , yeni ihaleyi alan Kalyon İnşaat , R.T.E. nin adamı... Bu çapta iş yapınca herkes İktidarla b... Devamını Gör