Görüş Bildir
Haberler
Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verilen Osman Kavala Kimdir? Osman Kavala Neden Tutuklu?

Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verilen Osman Kavala Kimdir? Osman Kavala Neden Tutuklu?

Müge Kakşi
17.01.2022 - 18:44

Toplamda 52 kişinin yargılandığı 'Gezi Davası'nın tek tutukluğu sanığı olan Osman Kavala ile ilgili karar verildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar verildi. 4 yıldır tutukluk hali devam eden Osman Kavala için mahkemenin verdiği karar sonrası vatandaşlar araştırmaya koyuldu. Peki Osman Kavala kimdir? Osman Kavala neden tutuklandı? Osman Kavala kararı ne oldu? Soruların cevapları haberimizde...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Beşiktaş taraftar grubu Çarşı üyeleri, Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala ve firariler eski CIA danışmanı Henri Barkey ile Can Dündar'ın da aralarında bulunduğu 52 sanığın, '15 Temmuz darbe girişimi' ve 'Gezi Parkı olayları'na ilişkin iddialar kapsamında yargılandığı davanın üçüncü duruşması görüldü.İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Osman Kavala katılmadı. Davanın tek tutuklu sanığı Kavala'nın tutukluluk halinin oy çokluğuyla devamına karar verildi.

Kararın ardından Osman Kavala'ya dair detaylar merak ediliyor. Osman Kavala kimdir, kaç yaşında, eğitimi ne? Osman Kavala neden tutuklu?

Osman Kavala Kimdir?

Osman Kavala Kimdir?

2 Ekim 1957 yılında Paris'te dünyaya gelen Kavala, 1990'ların başından beri birçok sivil toplum kuruluşuna destek olmuştur. 2002'den beri kâr amacı gütmeyen bir kültür kurumu olarak faaliyetlerini sürdüren Anadolu Kültür'ün kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. Uluslararası Af Örgütü'nün bağışçılarından biridir. Türkiye'de risk altında olan kültürel mirasın korunmasına yönelik çabaları nedeniyle 2019 yılında Avrupa Arkeoloji Mirası Ödülü'ne layık görülmüştür. Yine 2019 yılında, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nin demokratik toplum çalışmalarına katkıda bulunan ve ifade özgürlüğüne yönelik baskı altında olan kişilere verdiği 'Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü'ne layık görülmüştür.

Osman Kavala Eğitimi

Osman Kavala Eğitimi

Osman Kavala, lise eğitimini 1975'te İstanbul'da Robert Lisesinde tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesinde işletme, Manchester Üniversitesinde ekonomi üzerine lisans eğitimi aldı. New York'taki The New School for Social Research'te doktora eğitimine başladı ancak 1982'de babası Mehmet Kavala'nın ani ölümü sonrasında İstanbul'a döndü ve ailesinin işlerini devraldı.

Osman Kavala 1982'de Türkiye'ye döndükten sonra farklı yayınevlerinin kuruluşunda aktif rol aldı. 1983 yılında İletişim Yayınları’nın kuruluşunda yer almasının yanı sıra, Aras Yayıncılık'ın da yönetim kurulu üyesidir.

Osman Kavala Neden Tutuklandı?

Osman Kavala Neden Tutuklandı?

Osman Kavala, 1 Kasım 2017 tarihinde tutuklandı. Gezi Parkı olayları, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 17-25 Aralık kumpasları ve 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan iş adamı Osman Kavala, Gezi Parkı olaylarının yöneticisi ve organizatörü olmakla suçlanıyor. Osman Kavala, 1 Kasım 2017 tarihinde tutuklandı. Kavala, halen cezaevinde bulunuyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
4
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın