Görüş Bildir

Türk Sineması Hollywood'a Geçit Vermiyor

Haberler
> Türk Sineması Hollywood'a Geçit Vermiyor

Geçen yıl yüksek bütçeli Hollywood yapımlarıyla kıyasıya rekabet eden ve gişede başarılı bir yılı geride bırakan Türk sineması, 2015'te de çok sayıda yapımla milyonlarca seyirciyi salonlara çekiyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, gişedeki başarılarıyla ilk sıralara yerleşen yerli yapımlardan en fazla ilgiyi komedi ve dram filmleri görüyor.

Yerli film yapımcılarının beyaz perdeyle buluşturduğu eserler bu yıl ağırlıkla komedi ve romantik-dram türünde oldu. 

Şu ana kadar vizyona giren tüm filmleri yaklaşık 15 milyon kişi izledi. Gişeden elde edilen hasılat da 165 milyona ulaştı. 

Mahsun Kırmızıgül ilk sırada

Mahsun Kırmızıgül'ün yönetmenliğini yaptığı ve başrolde yer aldığı dram türündeki 'Mucize', seyirciyle biraraya geldiği yaklaşık 8 haftanın sonunda 3 milyon 700 bin seyirciye ve 40 milyon liraya yakın hasılata ulaştı.

Komedi romantik türdeki 'Bana Masal Anlatma' da en fazla izlenen filmler arasında ikinci sırada yer alıyor. Yeni yılın ilk günlerinde beyaz perdede gösterilmeye başlanan film, yaklaşık 1 milyon 600 bin seyirciyle buluştu. Burak Aksak'ın senaryosunu ve yönetmenliğini üstlendiği film, yapımcısına 17 milyon liraya yakın hasılat getirdi.

Seyirci hem komedi hem romantik-dram seviyor

'Aşk Sana Benzer' ise seyirciyle buluştuğu günden bu yana 1 milyon 400 bin kişi tarafından izlenerek üçüncü sıraya yerleşti. Filmin toplam hasılatı 15 milyon liraya yaklaştı.

Dördüncü sırada yer alan film, komedi türündeki 'Yapışık Kardeşler' oldu.  Film, seyircinin beğenisine sunulduğu 30 Ocaktan beri yaklaşık 1 milyon izleyici tarafından izlendi ve 10 milyon liraya yakın da hasılat getirdi.

Romantik komedi türdeki 'Sevimli Tehlikeli' ise bu filmlerin hemen ardından geliyor. 6 Şubatta beyaz perdeye gelen yapımın yönetmen ve senaristliğini Özcan Deniz üstleniyor. Yapım 650 bine yakın seyirci tarafından görülürken, yatırımcılarına da 6,5 milyon liraya yakın hasılat bıraktı.

Bu arada, Şahan Gökbakar'ın yönetmenliğini üstlendiği 'Recep İvedik 4' geçen yıl gişede ilk sırada yer almış, onu sırasıyla komedi türündeki Ata Demirer ile Demet Akbağ'ın başrollerini paylaştığı 'Eyvah Eyvah 3', 'Düğün Dernek' ve Cem Yılmaz imzalı 'Pek Yakında' filmi takip etmişti.

Şenay Ünal, AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
itsasin

türkiyenin nadir gurur veren şeylerinden biri.