Görüş Bildir
Haberler
Tüm Dünyayı Fetheden Bollywood Sinemasından IMDb Puanı En Yüksek 20 Film

Tüm Dünyayı Fetheden Bollywood Sinemasından IMDb Puanı En Yüksek 20 Film

Hint sineması bambaşka bir dünya!

Not: Film içerikleri Sinemalar ve  Beyazperde'den alınmıştır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

20. Barfi! (2012)

20. Barfi! (2012)

Küçük yaşta annesini kaybeden ve babası tarafından yetiştirilen Barfi, sağır ve dilsiz olarak doğmuş; ancak hayat dolu ve son derece pozitif biri olarak büyümüştür. Aynı zamanda bir hayli haylaz bir genç olan Barfi'nin başı sık sık derde girmektedir. Yaşadığı şehre taşınan Shruti Ghosh isimli genç kadınla tanıştığında ise daha önce hiç karşılaşmadığı duygularla tanışmaya başlar. Barfi, üç ay içerisinde başka biriyle evlenecek olan Shruti'ye ilk görüşte vurulur, Shruti de zamanla ona karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Ancak ortada büyük bir sorun vardır. Shruti, ailesi ve çevresi tarafından büyük tepkilere maruz kalır. Ailesi, kızlarının 'normal' biriyle evlenmesini ve 'normal' bir hayat sürmesini istemektedir ve bu birlikteliğin gerçekleşmesine izin vermeyecektir. Yıllar sonra yolları tekrar kesiştiğinde Barfi'nin kalbinde başka biri vardır; Shruti içinse seçim yapma zamanıdır...

19. Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995)

19. Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995)

Londra'da yaşayan bir aile babası olan Chaudhry Baldev Singh, bir gün Hindistan'dan gelen bir mektupla geçmişe döner. Mektup bir zamanlar en yakın arkadaşı olan kişidendir ve uzun zaman önce kendisine verdiği sözü hatırlatmaktadır. Buna göre aralarında yıllar önce birbirlerine verdikleri söz nedeniyle çocuklarını birbirleriyle evlendirmeleri gerekmektedir. Chaudhry sözünü tutmaya kararlıdır ancak kızını evlenmek için Hindistan'a göndermeden önce ona özgür olup istediğini yapabilmesi için bir aylık bir mühlet tanır...

18. A Wednesday (2008)

18. A Wednesday (2008)

A Wednesday, kariyerinin en şaşırtıcı davasını çözmeye çalışan bir polis memurunun hikayesini anlatıyor. Emekli olmak üzere olan bir polis memuru kariyerinin en şaşırtıcı günü ile karşı karşıyadır. Rutin günlerinden birini yaşayan polis memuru Prakash Rathod’un telefonu açmasıyla her şey değişir. Telefonun ucundaki adam bir terör eylemi gerçekleştireceğini söyler. Adam, şehrin beş farklı noktasına bomba yerleştirmiştir ve polisin elindeki dört teröristin serbest bırakılmaması durumunda bombayı patlatacaktır. Ekipler şehrin dört bir yanında arama yapmaya başlar. Basına haber verilmiştir ve durumu öğrenen halk çaresizlik içerisinde olanları takip eder. Eylemin ardındaki isim kimdir? Polis yaptığı tüm çalışmalarda sonuçsuz kalır. Zaman gittikçe daralmıştır ve olay çözülmenin aksine daha da karışır. Tek çözüm teröristlerin serbest bırakılması mıdır?

17. Lagaan: Once Upon a Time in India (2001)

17. Lagaan: Once Upon a Time in India (2001)

Hindistan'ın Champaner kenti büyük bir kuraklık içerisine girmiştir. Köylüler bir araya gelerek, toprak sahiplerinden Lagaan adlı verilen vergilerin bir süre için durdurulmasını isterler, çünkü ellerinde vergi namına verecek hiçbir şeyleri kalmamıştır. Fakat İngiliz yerel yöneticiler Hintli halkın önüne bir koşul koyalar. Lagaan vergisinin kaldırılması ancak köylülerin İngilizleri bir kriket müsabakasında yenmesine bağlıdır! Fakat köyde kriket oynamayı bilen hiç kimse yoktur... Köyden Bhuvan adında genç ve cesur bir delikanlı, eline ahşaptan bir sopa almamış olmasına İngilizlere meydan okur. Bu arada bu 'adil' düelloyu duyanlar akın akın köye gelirler. Köylülerin ve Bhuvan'ın kendilerinden başka tek destekçisi ise İngiliz albay Russell'ın kız kardeşi Elizabeth'tir.

16. PK (2014)

16. PK (2014)

P. K., başka bir gezegenden gelen bir yabancının tanrıyı bulma çabasını konu ediyor. Şehirde gezinen bir yabancı olan P.K daha önce kimsenin sormadığı basit sorular sorarak onlara cevaplar arar... Başka bir galaksiden gelen Peekay'ın; gerçek tanrıyı aramasını konu edinen film izleyenini karakterinin bu arayışı üzerinden felsefik yolculuklara çıkarırken, aşk ve hayat dolu sıcacık bir hikayeye odaklanır.

İçeriğin Devamı Aşağıda

15. Bhaag Milkha Bhaag (2013)

15. Bhaag Milkha Bhaag (2013)

Rakeysh Omprakash Mehra’nın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde, ‘Uçan Sih’ olarak adlandırılan dünya şampiyonu olan koşucu Milkha Singh’in hayatı anlatılıyor. Hindistan’ın ikonik atleti Milkha Singh’in başarı hikayesinin anlatıldığı filmde ayrıca sporcunun ailesine, aşk hayatına ve Hindistan’ın siyasi tarihine değiniliyor.

14. Article 15 (2019)

14. Article 15 (2019)

Article 15, Hindistan’ın kırsal bölgelerinde görev yapan bir polis memurunun hikayesini konu ediyor. Ayan Ranjan, işinde oldukça başarılı olan bir polis memurudur. Hindistan’ın kırsal bölgesinde görevlendirilen Ayan, kayıp olan üç genç kızın soruşturmasını yürütmeye başlar. Olayı araştırmaya başlayan Ayan, bu süreçte kast sistemindeki adaletsizliğe ve ayrımcılığa şahit olur. Bu düzene bir son vermek isteyen Ayan, sisteme karşı bir savaş başlatır.

13. Drishyam (2015)

13. Drishyam (2015)

Drishyam, ailesini kanunun karanlık tarafından korumaya çalışan bir adamın hikayesini anlatıyor. Kerala’da kablolu tv ağı sahibi olan Georgekutty, karısı ve iki kızı ile birlikte mutlu bir yaşam sürmektedir. Fakat kızı Anju’nun çıktığı okul gezisi tüm ailenin hayatını alt üst eder. Gezi sırasında Anju ile tanışan bir adam, genç kızı videoya çeker ve ona şantaj yapmaya başlar. Bu esnada çıkan kavga sırasında adam Anju ve Rani tarafından kazara öldürülür. Georgekutty, ailesini bu karanlık dünyadan kurtarmak için zorlu bir mücadeleye girişir. Jeethu Joseph’in yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Mohanlal, Meena, Ansiba, Esther gibi isimler yer alıyor.

12. Evaru (2019)

12. Evaru (2019)

Alt-müfettiş Vikram Vasudev, tecavüz mağduru tarafından öldürülen üst düzey bir memur cinayetini soruşturma görevini üstlendi. Daha derinlere indiğinde, bazı şaşırtıcı gerçekleri ortaya çıkarmaktadır.

11. Paan Singh Tomar (2012)

11. Paan Singh Tomar (2012)

Askerlik görevini yaptığı dönemlerde komutanları tarafında atletizme başlayan bir adamın engelli koşuda harikalar yaratmasıyla başlıyor film. Pek çok başarının ardından emekli olup köyüne dönen Paan Sing, akrabalarının yaptığı haksızlıklarla uğraşmaya başlar.

İçeriğin Devamı Aşağıda

10. Swades: We, the People (2004)

10. Swades: We, the People (2004)

Hintli Mohan Bhargava, NASA'da proje yöneticisi olarak çalışan genç ve parlak bilim adamıdır. Mohan, yıllarca kendisine bakan dadısını uzun süredir aramadığını fark eder ve büyük bir vicdan azabı çeker. Dadısı Kaveri Amma’yı bulmaya karar veren Mohan, işinden izin alarak Amerika’dan Hindistan’a gider. Uzun uğraşlar sonunda dadısını Charanpur isimli bir köyde bulur. Sadece dadısını değil çocukluk arkadaşı Gita’yı da bulmuştur. Mohan, dadısını bulmanın sevincini yaşarken bir yandan da köyde yaşayan insanların durumundan oldukça etkilenir. Yaşam koşullarının kötü olduğunu, halkın fakirlik ve açlıkla mücadele ettiğini gören genç adam oldukça üzülür. Artık onun önünde iki yol vardır; ya Hindistan’da kalıp insanlara yardımcı olmaya çalışacak ya da Amerika’daki rahat yaşantısına geri dönecektir.

9. Chak De! India (2007)

9. Chak De! India (2007)

Ülkesine sevdalı kriket takımının kaptanı milli maçın finalinde penaltı kaçırır ve şike yaptığı öne sürülerek takımdan atılıp bir anda vatan haini ilan edilir. Yıllar sonra kız milli takımının başına geçer ve hayal bile edilemeyen şeyleri başarmak için işe koyulur.

8. Black (2005)

8. Black (2005)

Paul ve eşi Catherine evlenmişler ve mutlu bir yuva kurmuşlardır. Kısa bir süre sonra Michelle adını verdikleri bir kız çocukları olur. Ama ailenin mutluluğu uzun sürmez zira Michellle ne görebilir ne de duyabilir. Anne baba Michelle’i dış dünyanın etkilerinden ne kadar korumaya çalışırlarsa çalışsınlar küçük kız büyüdükçe hırçınlaşmaktadır. Catherine bir kez daha hamile kalır ve Sara’yı doğurur. Bu sefer baba Paul Michelle’i bir kliniğe kapatmak ister. Tam da bu günlerde ailenin hayatına Debraj Sahai adında özel bir eğitmen girer. Hem sağır hem kör hem de dilsiz olan Michelle’i eğitmeye gönüllü olur. Küçük kız onun ellerinde hırçınlığını yavaş yavaş bir kenara bırakarak, eğitim almaya hatta normal çocuklar gibi okula gitmeye bile başlar…

7. Masaan (2015)

7. Masaan (2015)

Dört kişinin yolları Ganj nehrinde kesişir. Bunlardan bir kast sisteminin alt tabakasından olan umutsuz bir aşık, trajedi ile bir cinsel ilişkiden dolayı kendisini suçlu hisseden bir kız, zayıf bir ahlaka sahip bir baba ve küçük bir kentin ahlak değerlerinden kaçamayan, yıllardır aile hasreti çeken bir çocuk. Neeraj Ghaywan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Richa Chadha, Sanjay Mishra, Vicky Kaushal, Pankaj Tripathi gibi isimler yer alıyor. Filmin senaryosunu ise Varun Grover kaleme alıyor.

6. Dangal (2016)

6. Dangal (2016)

Dangal, Hintli Mahavir Singh Phogat'ın hikayesini anlatıyor. Mahavir Singh Phogat bir güreş hayranıdır. İki küçük kızına da güreş öğretmeye karar verir. İki kız, Babita Kumari ve Geeta Phogat, çocukluklarından başlayarak güreş eğitimi alarak büyürler. Büyüdüklerinde iki kız da güreşte iddialı isimler olmuştur. Geeta Phogat 2010 Commonwealth Oyunları'nda altın madalya kazanarak güreşte bu dalda ödül kazanan ilk kadın güreşçi olurken, kız kardeşi Babita da gümüş madalyayı alır. Genç kadın güreşçiler başarıya giden yol boyunca sosyal şekillendirmenin baskısıyla da mücadele etmek zorunda kalacaktır...

İçeriğin Devamı Aşağıda

5. Taare Zameen Par (2007)

5. Taare Zameen Par (2007)

8 yaşındaki Ishaan Awasthi, hiç kimse tarafından taktir edilmeyen bir çocuktur. Okulda dersleri kötüdür, üstelik arkadaşları ile de sık sık kavga eder. Arkadaşları, öğretmenleri ve ailesi tarafından dışlanan Ishaan, ailesi tarafından disipline sokulması için yatılı okula gönderilir. Burada da durum pek farklı değildir. Ta ki resim öğretmeni Ram Shankar ile tanışana kadar. Ishaan’ın çok mutsuz ve yalnız bir çocuk olduğunu fark eden Ram, bunun nedenini araştırmaya başlar. Onun aslında çok özel bir çocuk olduğunu anlayan öğretmen, sabır ve özenle Ishan’ın kendisini bulmasına yardımcı olur.

4. 3 Idiots (2009)

4. 3 Idiots (2009)

3 Idiots'da Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan'ın en önemli bir okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideale sahipken Farhan ailesinin isteği doğrultunda bu bölümü seçmiştir. Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir. Bu üçlü ve profesörleri Viru arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirir niteliktedir.

Son dönemin fazlasıyla dikkat çeken yapıtlarında biri olan film Hindistan'ın en çok izlenen filmlerden biri olurken özellikle Amerika'da da bir hayli dikkat çekmişti.

3. Apur Sansar (1959)

3. Apur Sansar (1959)

Apu Üçlemesi'nin sonuncu filminde bir aşkın filizlenmesinin ve sonrasında olanların yürek burkan hikayesine tanık oluruz. Roy Apu, Kalküta'nın merkezinde kiralık bir odada yaşayan genç bir adamdır. Liseyi bitirdikten sonra iş aramaya başlar. Aslında en büyük isteği, yaşadığı iyi kötü bütün maceralarını bir kitapta toplamaktır. Sonra Pulu adlı ile karşılaşır. Pulu, ona bir sonraki yolculuğunda eşlik edecektir. Aparna'nın düğününe katılmak üzere giderler fakat işler çok karışır. Kültüre alışmaya çalışan Apu'nun hayatı, katıldığı bu düğünle çözmek istediği kültürel sorunlarla birleşerek neredeyse tersine dönecektir.

2. Pather Panchali (1955)

2. Pather Panchali (1955)

Apu, Bengal’in küçük bir köyünde yaşayan bir çocuktur. Bir şair ve bir din adamı olan babası ailesini ayakta tutacak kadar para kazanamamaktadır. Bu sebeple Apu’nun ailesinin hayat standartları oldukça düşüktür. Apu’nun kardeşi olan Durga komşuların evinden bir şeyler çalarak hırsızlık yapmakta ve ailesine katkı sağlamaya çalışmaktadır. Annesi ise hayatını oldukça zor hale getiren yaşlı halalarının baskılarına karşı ayakta durmaya çalışmaktadır. Babasının hastalanması sonucu işlerin zaman ilerledikçe de daha iyiye doğru gitmeyeceği ortaya çıkacaktır.

1. Pariyerum Perumal (2018)

1. Pariyerum Perumal (2018)

Kendinden yüksek bir kasta sahip olan sınıf arkadaşına aşık düşük kastta bulunan bir adam, kurduğu bu yakınlık sebebiyle ailesindeki erkekler tarafından hor görülür ve kötü davranılır.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
45
21
7
4
3
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın