Görüş Bildir
Haberler
'Sonuna Kadar Seçimse Sonuna Kadar Söylüyoruz, Seni Amacına Ulaştırmayacağız'

'Sonuna Kadar Seçimse Sonuna Kadar Söylüyoruz, Seni Amacına Ulaştırmayacağız'

Onedio Medya
04.10.2015 - 17:22 Son Güncelleme: 04.10.2015 - 18:08

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Bir kişinin iki dudağından çıkan irade milli irade değildir. Milli irade sizin oylarınızdır. Sizin iradenizi kabul etmedi onlar. O nedenle seçime götürüyorlar. Sonuna kadar seçimse sonuna kadar söylüyoruz, seni asla amacına ulaştırmayacağız' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kılıçdaroğlu, Antalya'da 3 ilçedeki mitinglerinin ilkini Alanya'da gerçekleştirdi. Alanya Belediyesi önünde yaklaşık 3 bin kişiye konuşan Kılıçdaroğlu, 'Bizim yüreğimizde Türkiye sevdası var, Türkiye için çalışıyoruz. Bir şeyi unutmayın, saray için çalışan başbakan istiyorsanız adresi ve yeri belli. Halk için çalışan başbakan istiyorsanız onun yeri ve adresi de belli' dedi.

'Sandığa gidin' çağrısı

Haziran seçimlerinde 230 binin üstünde Alanyalı vatandaşın sandığa gitmediğini belirterek konuşmasına devam eden Kılıçraroğlu, 'Ben önce onlara sesleniyorum; Ülkenizi seviyorsanız, çocuklarınızı seviyorsanız, vatanınızı seviyorsanız, güzel bir Türkiye düşünüyorsanız, bu ülkede barış içinde yaşamak istiyoruz diyorsanız sandığa gidin. Sandığa gidin oyunuzu Türkiye için, vatanımız için bayrağımız için kullanın' diye konuştu. 

'Milletin iradesine saygı göstermediler'

7 Haziran seçimlerinin hemen ardından kendisinin 'Türkiye'de demokrasi kazandı. Baskıcı yönetimler sona erdi. Dolayısıyla yeni bir süreç başlayacak' değerlendirmesinde bulunduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

'Ama olmadı. Birisi çıktı, dedi ki 'Madem ki bana 400 milletvekilini vermiyorsunuz, sizin önünüze acıyı, gözyaşını koyacağım' dedi. Şimdi 1 Kasım'da yeniden gideceğiz. Milletin iradesine saygı göstermedir. Daha düne kadar 'Milli irade' diye bağırıyorlardı. Milli iradeyse kardeşim, niye hükümet kuramadın? Hükümeti kuramayana göre verdiler ve hükümeti kuramadı. Sıra bize gelince 'Size görev vermiyoruz' dediler. Şimdi 1 Kasım'da sandığa gideceğiz ve onlara dersini vereceğiz.' 

CHP'nin hükümeti kurmuş olması durumunda bugün asgari ücretin 1500 lira, geçen bayramda emeklinin ilk ikramiyesini almış, 800 bin taşeron işçinin kadroya geçmiş ve çiftçinin mazotu 1.80 kuruştan almaya başlamış olacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, 'Onlar direndi, halkımız da direnecek. 1 Kasım'da 'CHP'yi iktidarı taşıyoruz görevi vermek zorundasınız' diyeceksiniz' dedi. 

'Siyasetçi zengin olmayacak'

AK Parti'nin CHP'ye oy verilmesi halinde doların, faizin ve enflasyonun yükseleceğini iddia ederek bir seçim dönemini geride bıraktığını belirten Kılıçdaroğlu, 'Şimdi bunlar iktidarda, doları tut ki tutasın. İşsiz sayısı artıyor, faiz yükseliyor. Enflasyonu tutana aşk olsun. Kim bunlar, 13 yıldır ülkeyi yönetenler. Benim size sözüm, Kılıçdaroğlu sözü, CHP iktidarında bunların hiçbirisi olmayacak. Siyasetçi zengin olmayacak. Halk zenginleşecek, halkın cebi para görecek' diye konuştu. 

'Biri yan çizdi, öbürü her şeye olmaz dedi'

Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran sonrası süreçte milletin iradesini en iyi okuyan partinin CHP olduğunu ve bu nedenle koalisyon görüşmelerine kapıyı açık tuttuklarını belirterek, 'Hep beraber koalisyon yapalım dedik. Birisi yan çizdi. Sarayın emrinden çıkamıyor. Öbürü her şeye olmaz. Olmazsa seçime niye gidiyorsun. Girme seçime o zaman. Avrupa devletlerinin yarısından fazlası koalisyon hükümetleriyle yönetiliyor' dedi. 

Kılıçdaroğlu, CHP'nin bu tavrının karşılığında seçmenden de 'Benim irademe saygıyı CHP gösterdi ben de oyunu CHP'ye vereceğim' demesini beklediklerini aktardı. 

CHP'nin 1 Kasım için yenilediği seçim bildirgesinde asgari ücret, emekliye iki maaş ikramiye gibi vaatlerinin geçerliliğini koruduğunu aktaran Kemal Kılıçdaroğlu, bunun yanı sıra şehit yakınları ve gaziler için iki önemli ilkenin de bildirgede yer aldığını aktardı. 

'Şehitler ve Gaziler Yüksek Kurulu'

Başbakanlığa bağlı 'Şehitler ve Gaziler Yüksek Kurulu' oluşturacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, 'Bütün dertlerini oraya yansıtacaklar ve sorunları tek bir makamdan çözeceğiz. Arkasında da kapı gibi CHP ve onun başbakanı olacak' dedi. Kılıçdaroğlu, ayrıca gazilerin, milletvekillerinin sahip olduğu sağlık haklarından aynen yararlanacağını açıkladı. 

Bu vaatlerin Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 'Bunlar Mars'tan su getireceğiz de derler' sözleriyle eleştirildiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, 'Şehit yakınları ve gaziler başımızın tacıdır. Onlara her türlü imkanı sağlamak bu ülkenin borcudur. Onlar gerekli önemi vermez, biz veririz' dedi. 

Türkiye'nin dış politikadan ekonomiye ve eğitime Cumhuriyet tarihinin en ağır krizlerinden birini yaşadığını savunan Kılıçdaroğlu, bu açıdan 1 Kasım seçiminin, iki seçenek arasında bir tercihin öne çıkacağı seçim olacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

'Havuz medyasına da sesleniyorum, ne yazarsanız yazın'

'İki tercihimiz var. Ya baskıdan yana oy kullanacağız. 'Baskı olsun, medya susturulsun, gazeteciler dövülsün, dış politikada da soyutlanalım, başımızda da bir diktatör olsun' deniyorsa oy belli, yeri belli. Ama diyorsanız ki, bu ülkede herkesin karnı doysun, her anne baba çocuğunu güler yüzle okula göndersin, bu ülkenin saygınlığı bütün dünyada olsun, işsizimiz olmasın, medya özgürce yazabilsin' diyorsanız, CHP'ye oy verin. Havuz medyasına da sesleniyorum, ne yazarsanız yazın. CHP iktidarında size bunların yaptığı gibi baskı yapmayacağız. Düzgünce CHP'yi eleştireceksiniz. Çünkü biz demokratız demokrasiye inanıyoruz.'

'Suriye'de akan kan ve gözyaşını sonlandıracağız'

Kılıçdaroğlu, bugün sayıları 2 milyon 225 bini bulan Suriyeli mültecinin Türkiye'de varlık nedeninin hükümetin yanlış dış politikasının sonucu olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, 'Söyledik. Şimdi başlarına bela oldu. Size söz, CHP iktidarında Suriye'de akan kan ve gözyaşını sonlandıracağız. Ortadoğu'ya barışı getirip Suriyeli kardeşimizi de kendi ülkelerine göndereceğiz' dedi.

'Milli ve yerli olan tek parti, kurucu parti CHP'dir'

Partisinin Türkiye'nin artık kronikleşmiş sorunlarını çözebilecek yegane parti olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

'CHP avukat bürolarında kurulan bir parti değil. CHP savaş meydanlarında kurulan, Kuvay-i Milliye'nin partisidir. Kendi partileriyle CHP'yi karıştırmasınlar. Biz bu ülkenin kurucu partisiyiz. Koalisyon görüşmelerinde 2 ayrı kutup vardı. MHP ve HDP. İkisinin de orta görüşü 'Koalisyon kurulacaksa mutlaka CHP olmalı' şeklindeydi. CHP sadece onlara değil bütün dünyaya güvence veriyor. Şimdi milliyetçilik lafları yapıyorlar. Açık ve net söylüyorum, milli ve yerli olacakmış, milli ve yerli olan tek parti, kurucu parti CHP'dir. Kendilerini de yerli, milli olarak adlandırmasınlar. Bu toplumu ayrıştırdılar, böldüler. Komşumuzun kimliğini, inancını sorgular hale getirdiler. 1 Kasım'da sandığa gideceğiz. CHP'ye oy vermem diyen vatandaşa şunu rahatlıkla söyleyin, 'Davutoğlu Erdoğan için çalışır, Kılıçdaroğlu halk için çalışır.'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Alanya'nın ardından Manavgat'ta Perşembe Pazarı alanında düzenlenen mitingde konuştu. Türkiye'de 7 Haziran'da baskıcı bir yönetime son veren, sonucunda demokrasinin kazandığı bir seçimi yaşadığını belirten Kılıçdaroğlu, kurulmayan hükümet nedeniyle bugün Türkiye'nin 1 Kasım'da yeni bir seçimi gerçekleştireceğini söyledi.

Seçimler sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yürütülen koalisyon görüşmelerinin sonuçsuz kalması üzerine görevin kendilerine verilmesi gerekirken, temayüllerin çiğnenerek bunun gerçekleşmediğini savunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: 

'Saray'da oturan bir zat açık ve net müdahale etti'

'Korktular mı neden korkuyorlar? Yolsuzlukları ortaya çıkar diye mi korkuyorlar. Şunu söyleyeyim, Saray'da oturan bir zat açık ve net müdahale etti. AKP'ye oy veren yurttaşlarımıza sesleniyorum; Sizler oy verdiniz, görev Davutoğlu'na verildi. Hükümeti kuramadı. Bağımsız iradesi olmayanın, iradesini vesayet altına alan kişi Türkiye Cumhuriyeti'nde hükümet kuramaz. Biz elbetteki bir koalisyonun gereğini yapacaktık. Milletin iradesine saygı gösterdik. Bütün düşüncelerimizi samimi olarak aktardık. Bir sonraki seçimin pazarlığını yapmıyoruz. Türkiye gırtlağına kadar sorun içinde. Bu sorunların çözülmesi lazım. Millet görev verdi yerine getirilmesi lazım. Onlar kaçındı.'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'nin seçimlerden 400 milletvekiliyle ayrılmanın faturasını kan ve gözyaşı olarak çıkardığını ve bir şantaj olarak ortaya koyduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, 'Millet şantaja boyun eğer mi eğmez. Bizim milletimiz yiğittir. Bileğine, sözüne, yapısına, topluma, arkadaşına, ailesine, çocuklarına güvenir' dedi.

Konuşması 'Başbakan Kemal' sloganlarıyla kesilen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, 'Başbakanlığı slogan atmanın ötesinde halledeceğiz, sandığa gideceğiz. CHP'ye oy vermemiş vatandaşımızı ikna edeceğiz. Bu seçimlerde demokrasiyle baskı rejimi arasında tercih yapacağız' dedi. 

Kılıçdaroğlu, 7 Haziran sonrası oluşan meclis tablosu içinde kendi iradesi olmayan, iradesini kiraya vermiş bir partinin yer aldığını belirterek, 'O partinin ne kendisine ne milletine faydası olur. Diğer yanda her şeye 'hayır' diyen bir parti. Geriye kalıyor başta bir parti, HDP. HDP Türkiye'nin sorunları çözemez, çözme gücü de yok' dedi. 

'Sonuna kadar seçimse sonuna kadar söylüyoruz, seni asla amacına ulaştırmayacağız'

Bu tablo içinde 1 Kasım seçimlerinde verilecek her oyun 'dikta yönetimi'ne son vereceğini söyleyen Kılıçraroğlu, 'Bir kişinin iki dudağından çıkan irade milli irade değildir. Milli irade sizin oylarınızdır. Sizin iradenizi kabul etmedi onlar. O nedenle seçime götürüyorlar. 'İlla benim dediğim yapılacak, yapılamazsa sonuna kadar seçim.' Sonuna kadar seçimse sonuna kadar söylüyoruz, seni asla amacına ulaştırmayacağız' diye konuştu. 

'Kimlik ve din siyaseti sahtekarlıktır'

Konuşmasında Manavgat'ta geçen haftalarda Kürtlere ait işyerlerini hedef alan saldırıları da değerlendiren CHP Lideri, “Buradan bütün Türkiye sesleniyorum, Manavgat barışın ve kardeşliğin başkentidir. Manavgat'ın huzurunu hiç kimse bozamaz. Belediye başkanımıza sordum, 'Kim bu olayları çıkardı?' 'Dışardan gelenler' dedi. 'Aralarında tanıdığım hiç kimse yoktu' dedi. Dışardan gelip huzurunuzu bozuyorlar buna izin vermeyin' diye konuştu. Kılıçdaroğlu, etnik kimlik ve din üzerinden yapılan siyaseti sahtekarlık olarak nitelendirdi ve CHP dışında 78 milyonu kucaklayan bir parti olmadığını söyledi. 

'CHP'nin seçim bildirgesi diğer partilerce örnek alınıyor'

Partisinin 1 Kasım seçimlerine yönelik seçim bildirgesinden satır başlarını paylaşarak konuşmasına devam eden Kılıçdaroğlu, 'CHP'nin seçim bildirgesi diğer partilerce örnek alınıyor. Emek harcamadan bizim bildirgemizi alıp kullanıyorlar. Örnek olmak güzel. Örnek oluyorsak Türkiye'ye karşı görevimizi yapıyoruz demektir' diye konuştu.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
1
0
0
0
0
0