Görüş Bildir
Haberler
Saraybosna'da En İyi Film: Annemin Şarkısı

Saraybosna'da En İyi Film: Annemin Şarkısı

Fatih UZUN
23.08.2014 - 22:30

20. Saraybosna Film Festivali'nde 'Saraybosna'nın Kalbi' ödülünü, Türk filmi 'Annemin Şarkısı' kazandı. Festivalin en iyi erkek oyuncusu, filmin başrol oyuncularından Feyyaz Duman seçildi.

Avrupa'nın önemli film festivallerinden biri olarak gösterilen, 60 farklı ülkeden 247 filmi binlerce sinemaseverle buluşturan ve Anadolu Ajansı'nın medya partnerliğini yaptığı 20. Saraybosna Film Festivali, Halk Tiyatrosu'nda düzenlenen törenle sona erdi.

Dünyanın farklı ülkelerinden sinemacıları ve sinemaseverleri ağırlayan festival kapsamında kısa film, belgesel ve uzun metrajlı film kategorilerinde 'Saraybosna'nın Kalbi' ödülleri dağıtıldı.

'Annemin şarkısı'

Uzun metrajlı film kategorisinde 'Saraybosna'nın Kalbi' ödülünü, yönetmenliğini Erol Mintaş'ın yaptığı ve bu yılki festivalde en iyi film seçilen 'Annemin şarkısı' filmi kazandı.

Mintaş, ödülünü almasının ardından yaptığı konuşmada, 'Tüm ekibim adına ödül için teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Annem de benimle birlikte burada. Film sayesinde Sincar'da neler olduğunu biliyorsunuz' şeklinde konuştu.

Festival kapsamında, 'Saraybosna'nın Kalbi En İyi Erkek Oyuncu Ödülü' Erol Mintaş'ın yönettiği 'Annemin Şarkısı' filminde rol alan Feyyaz Duman'a verilirken, 'En İyi Kadın Oyuncu Ödülü' ise 'Brides' filminde rol

alan Mari Kitia'ya verildi.

Gecede 'En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'ne layık görülen oyuncu Duman, ödülü almasının ardından yaptığı konuşmada, filmin ekibine teşekkür ederek, bu ödülü almaktan dolayı gurur duyduğunu söyledi.

Belgesel film dalında 'Saraybosna'nın Kalbi' ödülü yönetmenliğini Tiha K. Gudac'ın yaptığı 'Naked Island' filmi aldı. Belgesel film dalında 'Jüri Özel' ödülü ise Estzer Hajdu'nun yönettiği 'Judgement in Hungary' isimli filme verildi.

'The Chicken'

Kısa film dalında 'Saraybosna'nın Kalbi' ödülü, yönetmenliğini Una Gunyak'ın yaptığı 'The Chicken' isimli filme verildi.

20- Saraybosna Film Festivali kapsamında 'Saraybosna'nın Kalbi Onur Ödülü' için, Bosna Hersekli Oscar ödüllü yönetmen Danis Tanoviç layık görüldü.

Tanoviç, burada yaptığı açıklamada, 'Bu ödülü uzun zamandır bekliyorum. Ben kalbimi Saraybosna Film Festival'ine verdim ve 20 sene sonra bu noktaya ulaştığımıza inanamıyorum. Bu çok büyük bir onur. Dediğim gibi, ben size kalbimi 20 sene önce verdim. Çok teşekkür ediyorum' diye konuştu.

20- Saraybosna Film Festivali'nin açılışında 'Saraybosna'nın Kalbi Onur Ödülü' tasarımcı Agnes B. ve oyuncu Gael Garcia Bernal'e takdim edilmişti.

Ödül töreni, gecede ödül alan oyuncu ve yönetmenler ile jüri üyelerinin toplu fotoğraf çektirmesinin ardından sona erdi.

'Kış Uykusu' filmi 'Focus' dalında gösterildi

Bu arada festivalde, Türkiye'den, Erol Mintaş'ın yönettiği 'Annemin Şarkısı' ve Kutluğ Ataman'ın 'Kuzu' filmleri 'En İyi Film' dalında, Nuri Bilge Ceylan'ın 'Kış Uykusu' filmi ise 'Focus' dalında gösterildi. Saraybosna Film Festivali'ne bu güne kadar Angelina Jolie, Brad Pitt, Morgan Freeman, Saadet Işıl Aksoy, Semih Kaplanoğlu, Engin Günaydın, Nuri Bilge Ceylan ve Wim Wanders'ın da aralarında bulunduğu birçok sanatçı katılmıştı.

CNNTürk

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/kultur-s...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın