Sandığa Gitmeden Okumanız Gereken Rehber: Partilerin Beyanname ve Manifestolarında Neler Yer Alıyor?

 > -

Türkiye 24 Haziran'da hem başkanlık hem de milletvekilliği seçimi için sandığa gidecek. Elbette başkan adaylarının yaptığı açıklamalar kadar partilerin vaatleri milletvekili seçiminde etkili olacak. Peki partiler ne vaadediyor, öne çıkan başlıklar neler? BBC Türkçe ekibi tarafından hazırlanan grafik üzerinden birlikte bakalım...

BBC Türkçe'den İrem Köker'in haberine göre, hazırlanan rehberde, Adalet ve Kalk"ınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Saadet Partisi ve İyi Parti'nin seçim vaatleri yer alıyor.

Bu partilerin de seçim döneminde en fazla tartışılan konular dış politika, ekonomi, OHAL, eğitim, adalet, yönetim sistemi alanlarındaki vaatleri sıralandı.

BBC Türkçe tarafından hazırlanan rehber şu şekilde. Merak ettiğniz konuları işaretleyerek partilerin vaatlerini görebilirsiniz 👇

Konular nasıl seçildi?

Konuların seçilmesinde, Türkiye'de gerek geleneksel medyada gerekse de sosyal medyada en çok tartışılan meseleler, partilerin seçim beyannamelerinde en çok örtüşen başlıklar ve parti liderleri ile yetkililerine yöneltilen sorular dikkate alındı.

Parti seçimi neye dayanıyor?

Seçime katılan 8 parti arasından manifestolarına yer verilecek olanlar belirlenirken 2 kriterden en az birini karşılayıp karşılamadıklarına bakıldı.

Bunlardan ilki 1 Kasım 2015 seçimlerden yüzde 10 barajını aşarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) girmeye hak kazanmış partiler. Bu kritere uyan 5 parti bulunuyor: Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Halkların Demokratik Partisi.

İkinci gözetilen kriter de yüzde 10 seçim barajının artık parti bazında değil, ittifak bazında uygulanacak olmasından dolayı bir ittifak içerisinde yer alarak barajı geçme ihtimali daha yüksek olan partiler. Yukarıdaki kritere uymayıp bu kritere uyan da 2 parti bulunuyor. Bunlar da İyi Parti ve Saadet Partisi.

Partiler nasıl sıralandı?

Manifesto rehberinde yer alan partilerin sıralamasında 1 Kasım 2015'te yapılan en son genel seçimlerde aldıkları oy oranları gözetildi.

YSK'nın açıkladığı kesin sonuçlarına göre, partiler ve aldıkları oy oranları şöyle:

İYİ Parti ise 1 Kasım 2015'teki son genel seçime katılmadığı için son sırada yer aldı.

Konu başlıkları ise alfabetik olarak sıralandı.

Cumhurbaşkanı adaylarının vaatleri yer alıyor mu?

Rehber, partilerin açıkladığı seçim manifestoları ya da beyannameleri ve bunların içindeki maddeler baz alınarak hazırlandı.

Bu nedenle cumhurbaşkanı adaylarının şahsi vaatlerine ise yer verilmedi.

Bazı yerlerde parti liderlerinin manifesto ya da beyanname açıklama etkinliği sırasında yaptığı konuşmalardan da faydalanıldı.

Bununla birlikte hem parti lideri hem de cumhurbaşkanı adayı olan kişilerin açıkladığı beyanname ve manifestolarda ise parti adına yaptıkları konuşmalar ve hazırlanan belgeler kullanıldı.

Ayrıca Bakınız 👇

Seçim Yarışı Vatandaşın Cebine Odaklı: Peki Kim, Ne Vaat Ediyor? - onedio.com
Seçim Yarışı Vatandaşın Cebine Odaklı: Peki Kim, Ne Vaat Ediyor? - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir