Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sadece Yaptıkları İşlerle Değil Duyarlılıklarıyla da Gönlümüzü Fethetmiş 20 Hayırsever Ünlü

-
Abone ol

"Eğer mutlu olmak istiyorsan önce başkalarını mutlu et"... Kimi konser verdi albüm çıkardı, kimi okul yaptırdı ya da web sayfası açtı. Ne olursa olsun başlatılan kampanyalar ihtiyaç sahiplerine gitti. İşte yetenekli oldukları kadar duyarlı da olan ünlüler...

1. Beren Saat gerçek bir yardımsever. Destek verdiği projeler saymakla bitmez :)

Beren Saat, birçok sosyal sorumluluk projesinde yer aldı. 2011 yılında bir deodorant markasının yüzü olan Beren Saat, markadan kazandığı ₺100.000 parayı Mor Çatı derneğine bağışladı. 2012 yılının Aralık ayında Trendus.com tarafından hazırlanan ve geliri LÖSEV'e bağışlanmak üzere satışa sunulan takvimin ocak ayı sayfasında kullanılması için Pamuk Prenses kostümlü, lösemili bir kız çocuğuyla poz verdi.

2014'ün Eylül ayında yönetmenliğini Ozan Açıktan'ın yaptığı Baba Beni Okula Gönder kampanyasının reklam filmini seslendirdi. "Meme Kanseri Farkındalık Ayı" olarak ilan edilen ekim ayında Abdi İpekçi Spor Salonu'nda oynanan sezonun ilk EuroLeague maçında pembe top ile temsili bir hava atışı yaptı.

2. Ayşe Arman yaptığı iyilik kolyeleri ile otizm hastası çocuklara destek veriyor.

"İstiyorum ki görenlerin beğendiği ve Alya ile Sakajewa adını verdiğimiz bu kolyeler, iyiliğe de vesile olsun!!!! Bir nevi ‘İyilik Kolyeleri’ dönemi başlasın.

Buradan ilan ederim ki, hangi şirket, holding, marka, belediye bu kolyeleri alır ve bünyesinde çalışan kadınlara dağıtırsa, onları instagramımdan cümle aleme duyuracağım.

Kolyelerden elde edilecek gelir de otizmli çocuğunu okutmak için her şeyi yapan Mari Kasparyan’a gidecek!!!!
Böylelikle sonradan edindiğim hobim, bir iyiliğe vesile olacak."

3. Birce Akalay, LÖSEV'in 20. yılında İyilik ve Umut elçisi oldu.

Birce Akalay, maddi durumu iyi olmayan öğrencilere yardım eli uzatan 'Geleceğe Işık Tut' adlı sosyal sorumluluk projesine destek verdi.

Ayrıca bu sene de 20'nci yılını kutlayan LÖSEV'in  ‘Çocuklarımız Hayatımız’ sloganıyla  İyilik ve Umut elçisi oldu.

4. Fazıl Say kızı ile birlikte birçok proje gerçekleştirdi.

EGE Çağdaş Eğitim Vakfı'nın (EÇEV) 20'nci yıl etkinlikleri kapsamında konser vererek EÇEV'li çocuklarla buluştu.

Ayrıca kızı Kumru Say ile  Hayvan Hakları Federasyonu’na (HAYTAP) destek olarak bir sosyal sorumluluk projesine de imza atarak kimsesiz hayvanlara sahip çıktı.

5. Gamze Özçelik, sosyal medya hesaplarının neredeyse tamamını yardım işleri için kullanıyor. Özellikle de Afrika’daki yardıma muhtaç çocuklar için koşturuyor.

Ülkemizdeki iyilik meleklerinden biri de eski manken Gamze Özçelik. Sık sık Afrika’ya gidip oradaki çocuklarla bir araya gelen Özçelik’in yardıma muhtaç çocuklar için başlattığı projesi kısa bir süre önce dernekleşti. İhtiyaç sahiplerine organize bir şekilde ulaşmak için Umuda Koşanlar Derneği’ni Instagram sayfasından duyuran eski manken, iyilik yolunda önemli işlere imza atıyor.

6. Tarkan da yardım konserlerinden tutun da okul yaptırmaya kadar pek çok sosyal sorumluluk projesinde yer aldı. Kısa zaman önce baba olan Tarkan'ın kendi bebeğine gönderilen tüm hediyeleri koruma altındaki çocuklara gönderdiğini duyduk.

Tarkan ve Orhan Gencebay, baraj gölü yapılmasıyla birlikte sular altında kalacak Allianoi Antik Kenti’nin korunması için, Doğa Derneği’nin mücadelesine destek verdi. Birlikte ‘Uyan’ adlı şarkıyı seslendirdiler.

Önemli günlerde sosyal medyadan verdiği mesajlar da herkesin dilinde...

7. Mert Fırat 2017 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından "İyi Niyet Elçisi" seçildi.

"İyilik yapmak bizi insanlaştırır, iyileştirir, hayata bağlar...." diyen Mert Fırat, pek çok projede yer aldı fakat onun büyük projesi kendi kurduğu ihtiyacharitasi.org sitesi. Bu site farklı konulardaki ihtiyaçların ihtiyaç sahipleri ile ihtiyacı karşılamak isteyen kişiler ve kurumların buluştuğu online bir platformdur. Türkiye’nin her yerinden kullanılabilen kuruluşun amacı toplumsal ve gönüllülüğün birleşmesine katkı sağlamak.

8. Çağla Şıkel de tüm projelere çocukları Uzay ve Kuzey ile katılıyor.

Çağla Şıkel de pek çok sosyal sorumluluk projesine destek veren ünlülerden. Kariyeri boyunca çocuklar adına pek çok defileye çıktı, kıyafetlerini satışa çıkarıp bağışta bulundu. Türkiye Tenis Federasyonu'nun gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesinde dar gelirli ailelerin çocuklarına tenis malzemesi ulaştırma amacıyla oğluyla birlikte destek verdi.

9. Sezen Aksu her sosyal sorumluluk projesine kapısını açtı.

Engellilere 
Sezen Aksu engellilerin sorunlarına dikkat çekmek için ‘Düş Bahçeleri’ şarkısının klibinde Cumhurbaşkanlığı himayesinde çalışan Türkiye Beyazay Derneği’ne yer verdi. ‘Eğitim Her Engeli Aşar’ kampanyası için hazırlanan klipte, sağır/dilsiz alfabesi kullanıldı. 

Cumartesi Anneleri’ne 
Türkiye’nin yakıcı sorunlarından gözaltında kayıplar da Aksu’nun çalıştığı konular arasındaydı. Her cumartesi Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri’nin sorununu görünür kılmak için, ‘Cumartesi Türküsü’nü besteledi.

Kardelenler'e
Sezen Aksu eğitimden faydalanamayan kızların okula gitmesini teşvik etmek için tasarlanan ‘Kardelenler’ kampanyasının da yüzü oldu.

10. Ömür Gedik gerçek bir hayvansever :)

Hayvanları Çaresizlik ve İlgisizlikten Koruma Derneği (HAÇİKO) Ömür Gedik tarafından, 31.12.2010 tarihinde toplumda hayvan sevgisi bilincini geliştirmek ve hayvanseverlere yol göstermek amacıyla kuruldu. Sokaktaki ve ormanlardaki hayvanların beslenme ve bakımına yardımcı olmanın yanı sıra hayvan hakları ihlalleri ve hayvanseverlere yapılan saldırı ve haksızlıklarına karşı davalar açıp takibini yapan derneğin asıl amaçlarından bir tanesi de toplumu hayvan hakları ve çevre konusunda bilinçlendirmektir.

11. Meryem Uzerli, kız çocuklarına destek veren projenin yüzü oldu.

Meryem Uzerli, Koruncuk Vakfı’na destek amacıyla düzenlenen Lifetime 'İkinci Şans' projesinin yüzü oldu. İkinci Şans çocuk hakları ellerinden alınan çocuklara rehabilitasyon, konaklama ve eğitim imkanı sağlayabilecekleri yerleşkeler kurmak amacıyla hayata geçirilen bir proje.

12. Bergüzar Korel de hayırseverliği ile adından sıkça söz ettiren bir isim. Pek çok projenin yanı sıra çıkardığı caz albümünün gelirini hayır kuruluşlarına bağışladı.

Sosyal sorumluluk projeleri ile adından sürekli söz ettiren Bergüzar Korel birçok kez fotoğraf sergisi açtı. Oyuncu, yüzü olduğu şampuan markasının desteğiyle meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek amacıyla sergi açmaya hazırlanıyor. Proje kapsamında oyuncu, meme kanserini atlatmış güçlü kadınların fotoğraflarını çekti.

13. Ayşe Kulin kızlar eğitime ulaşsın diye Türkiye'yi yazdı ve ortaya "Kardelenler" kitabı çıktı. Hatta bu proje National Geographic'te belgesel oldu.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) ‘Çağdaş Türkiye’nin Çağdaş Kızları’ projesi için harekete geçen Ayşe Kulin, 5 bin kız öğrenciye öğrenim desteği sağlamak için çalıştı. Fotoğrafçı Manuel Çıtak’la yollara düşerek, evlerinde unutulmuş muamelesi gören, eğitim hakları ellerinden alınan kız çocuklarına ulaştı, hikayelerini dinledi, yazdı. Ortaya ‘Kardelenler’ kitabı çıktı. Bu sayede okulla buluşması sağlanan kız çocukları meslek sahibi oldu, kendileriyle aynı kaderi paylaşan kız çocuklarına ulaştı.

14. Özge Özprinççi: "O senin için her gün atıyor, sen de onun için her gün birşey yap!..."

Kalp sağlığı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla, “Hayatın Armağanı” sosyal sorumluluk projesinde birçok ünlüyle birlikte Özge Özpirinççi de yer aldı.

Ayrıca Kansersiz Yaşam Derneği’nin ‘Sporcu Melekler’ projesinin kapsamında düzenlenen ‘Ünlü Sporcu Melekler’, festivaline de ‘Koşarız, yürürüz, kürek çekeriz, hepimiz sporcu melekleriz’ sloganıyla destek oldu.

15. Ceyda Düvenci, 'Bir Can Bin Umut Derneği'nin gönüllü elçisi oldu.

Anne olduktan sonra hayata bakış açısının değiştiğini söyleyen Ceyda Düvenci, özellikle çocuklarla ve kadınlarla ilgili pek çok projeye destek veriyor. Sosyal sorumluluk projeleri artık onun hayatının bir parçası.

16. Kenan İmirzalıoğlu LÖSEV için kamera karşısına geçti.

PLATO Meslek Yüksekokulu öğrencileri, sosyal sorumluluk projesi kapsamında ‘Lösemili Çocuklar Vakfı’na (LÖSEV) yeni bir reklam filmi hazırladı. Senaryosu Kaya Oturmazer’e ait olan reklam filminde Kenan İmirzalıoğlu oynadı.

Ünlü oyuncu yine Down Sendromlu çocukların daha kaliteli ve sosyal bir yaşam sürmesi için hazırlanan sosyal sorumluluk projesine destek verdi.

17. Gülben Ergen bir kampanyaya destek vermedi, kendisi bir kampanya yarattı: ‘Çocuklar Gülsün Diye’...

0-6 yaş arası çocukların gelişimine destek olmak amacıyla başlatılan kampanyayı Milli Eğitim Bakanlığı ile yürüten Ergen, Mardin, Erzurum, Tokat, Trabzon, Sinop, Hatay ve İstanbul’a anaokulu kazandırdı. Kampanyanın hedefi 1 milyon lira toplamaktı. Ergen kampanyayı Mardin’in Bilge köyündeki çocuklardan ilham alarak düşündüğünü anlatmıştı. Kampanya sayesinde okul öncesi eğitimin önemi dikkat çekildi, her kesime yayılması için duyarlılık arttı.

18. Çağan Irmak, ‘Baba Beni Okula Gönder’ kampanyasının tanıtım filmini çekti, hani o öğretmen sınıfta yoklama alırken çeşitli işlerde çalışan kızların ‘Burada!’ dedikleri reklam.

‘Babam ve Oğlum’, ‘Issız Adam’ gibi fenomen olmuş filmlerin yönetmeni sosyal sorumluluk projelerinden de geri kalmadı. TOÇEV’in (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Vakfı) gıda yardımıyla ilgili projesine tanıtım filmi çekti. Milliyet gazetesinin Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’yle birlikte yürüttüğü ‘Baba Beni Okula Gönder’ kampanyasının tanıtım filmini çekti, hani o öğretmen sınıfta yoklama alırken çeşitli işlerde çalışan kızların ‘Burda’ dedikleri reklam. Irmak, Türk sinemasından 10 yönetmenin bir fotoğraf projesinde bir araya gelmesine önayak oldu, çekilen fotoğraflar açık artırmada satılarak kampanyaya gelir sağlandı.

19. Ajda Pekkan Somali'den Soma'ya pek çok ihtiyaç sahibine destek oldu.

Parasını sadece estetik ameliyatlarına harcamıyor ünlü sanatçı. Somali'den Soma'ya yardımdan yardıma koşuyor. Ajda Pekkan, Manisa'da şehit düşen 301 işçinin yakınlarına acil ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için helikopterle erzak gönderdi.

20. Sibel Can; annesi, babası ve kendi adına 3 okul yaptırdı.

Son yıllarda kazandığını yardım kampanyaları için harcayan Sibel Can; 1996'da babası Engin Can Güre adına İstanbul Esenler'de, merhum annesi Emine Gül Sezer Can adına da Van'ın Çatak ilçesine bağlı Büyükağaç mezrasında okul yaptırdı. Bununla yetinmedi, kendi ismini taşıyan bir ilköğretim okulu daha inşa ettirdi.

BONUS: Behzat ve Süheyl Uygur kardeşler "Yaşasın Okulumuz" kampanyasına destek verdi.

Ünlü tiyatrocu ve komedi ustası Nejat Uygur'un oğulları Behzat ve Süheyl Uygur, Tuvana Okuma İstekli Çocuklar Vakfı'nın (Toçev) "Yaşasın okulumuz" kampanyası kapsamında bakım ve onarımını yaptırdıkları Elmacı Mezrası İlköğretim Okulu'nun açılışını yapmak üzere Van'ın Çatak ilçesine gitti.Geçtiğimiz yıllarda başka ünlülerin de destek verdiği kampanya kapsamında  Van'da şimdiye kadar 14 okulun tamiri yapıldı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yaman-mutlu

pardon haluk levent nerede ? öğrenebilirmiyim ?

culog

Haluk Levent kendi kurduğu AHBAP kuruluşu ile profesyonel bir iş yapmış ve süreklilik sağlamıştır.Böyle anlık yada arada sırada yapılanlar la kıyas edilemez.

neftalji

Haluk Levent ve AHBAP Hareketi'ni yazmamışsınız. Yazık. Keşke biraz daha araştırsaydınız.

sokaktayurumeyisevmeyenbiradam

kenan reis den başkasını tanımam

Gizli Kullanıcı

Beren Saat'i her zaman PKK'ya verdiği destek ile hatırlayacağım maalesef. Yanlış yaptığını kabul edene kadar.

Görüş Bildir