Prof. Dr. İlhan: 'Yılbaşında 4 Gün Sokağa Çıkma Kısıtlaması Olabilir'

 > 
3PAYLAŞIM

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs salgınına karşı yılbaşında hareketliliği azaltmak için 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının söz konusu olabileceğini söyledi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yılbaşı ile ilgili Bilim Kurulu'nun gündeme getirebileceği önlemlere ilişkin DHA'ya açıklama yaptı.

"4 gün daha bir kısıtlama ile enfeksiyonun önü alınmaya çalışılabilir"

Prof. Dr. İlhan, 31 Aralık Perşembe gününe denk gelen yılbaşı için sokağa çıkma kısıtlamasının alınabileceğini belirterek, "Belki 31 Aralık'tan başlayıp 4 günlük bir kısıtlama söz konusu olabilir. Böylece yılbaşı vesilesi ile toplumda insanların hareketliliği de azalmış olur, dışarıda bir araya gelme engellenmiş olur, ev içinde bir araya gelme engellenmiş olur. Biliyorsunuz Ramazan Bayramı'nda da aynı kısıtlamayı yapmıştık. Şimdi 4 gün daha bir kısıtlama ile enfeksiyonun önü alınmaya çalışılabilir" dedi.

"Evde bir araya gelmeden kaynaklanan hastaların olduğunu gözlemliyoruz"

Kısıtlama olsa dahi evlerde verilebilecek olası partilere de değinen Prof. Dr. İlhan, " Buradaki en büyük önlem öz sorumluluk. Şöyle bir şey oluyor; toplum cumartesi akşamdan bir araya geliyor, pazar günü de beraber oluyorlar, beraber dışarıda da sosyalleşiyorlar, pazar akşamı herkes evine gidiyor. Böyle olunca cumartesinin ardı sıra gelen 6-7-8. günlerde maalesef hasta sayısının arttığını gözlemliyoruz. Filyasyona bakıldığında evde bir araya gelmeden kaynaklanan hastaların olduğunu gözlemliyoruz. Toplum burada öz sorumluluk içinde olarak, olabildiğince çekirdek aile ile yaşamayı düşünmeli" diye konuştu.

Yılbaşında kurallara uyulmazsa vakaların artıp artmayacağını değerlendiren İlhan, "O günleri görmek istemiyoruz. Çok ciddi bir hasta sayısı ile karşı karşıyayız. Hastanelerin yoğunluğunun artmasına izin vermemeliyiz. Vatandaşlarımızdan dikkat etmelerini istiyoruz " dedi.

Eşcinsellik Karşıtı Görüşleriyle Bilinen Macar Parlamenter Eşcinsel Seks Partisinde Yakalandı - onedio.com
Eşcinsellik Karşıtı Görüşleriyle Bilinen Macar Parlamenter Eşcinsel Seks Partisinde Yakalandı - onedio.com
Eski Sevgilisinden Hamile Kalan Kadın, Bebeği Yeni Sevgilisinin Üzerine Kaydettirdi - onedio.com
Eski Sevgilisinden Hamile Kalan Kadın, Bebeği Yeni Sevgilisinin Üzerine Kaydettirdi - onedio.com
Diyanet Son 5 Yılda 7,4 Milyon TL Faiz Geliri Elde Etti - onedio.com
Diyanet Son 5 Yılda 7,4 Milyon TL Faiz Geliri Elde Etti - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir