Görüş Bildir
Haberler
Piyasalarda Neler Oluyor: Hangi Veriler İzlenecek?

Piyasalarda Neler Oluyor: Hangi Veriler İzlenecek?

Piyasalarda veri gündeminde yurt içinde döviz hesaplarından TL hesaplara dönüş için TCMB ve Hazine bildirimleri ilk sırada yer alıyor. 

Yurt içinde bunlar dışında makro ekonomik tarafta bugün öne çıkan bir veri bulunmazken, yurt dışında İngiltere ve ABD'den gelecek GSYH rakamları takip edilecek.

Dün gece Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin katıldığı canlı yayında açıklamaları izlenirken, 'Kambiyo kısıtlaması veya serbest piyasaya ilişkin söylenmiş her bir laf spekülasyon, manipülasyon değil, ihanettir' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Döviz garantili TL mevduat çerçevesi netleşiyor.

Döviz garantili TL mevduat çerçevesi netleşiyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), ihracatçı ve ithalatçı firmalara kur riskini yönetebilmeleri amacıyla, Banka nezdinde ihale yoluyla ve Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında (VİOP) TL uzlaşmalı vadeli döviz satışı gerçekleştirilecek.

TCMB, DTH ve döviz cinsinden katılım fonlarının TL vadeli hesaplara dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlayacak.

Resmi Gazete'de Hazine ve Maliye Bakanı Yardımcılığına Murat Zaman'ın atandığı görüldü.

Yurt dışında gelişmeler...

Yurt dışında gelişmeler...

Dünyanın en büyük iki uçak üreticisi Boing ve Airbus, ABD hükümetinden yeni 5G teknolojisine geçişi ertelemesini istedi.

Japon hükümetinin 1 Nisan'da başlayacak 2022 mali yılı için GSYH büyüme tahminini yükseltme niyetinde olduğu belirtildi.

Avrupa Merkez Bankası'nın varlık alımları geçtiğimiz hafta yavaşladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Biden ve Putin’in yüz yüze görüşmesi için bir plan olmadığını söyledi.

ABD’de nüfus artışı, ülkenin kuruluşundan bu yana en düşük seviye olan yüzde 0.1 oranına geriledi.

Yurt içinde makro gündem sakin...

Yurt içinde makro gündem sakin...

Yurt içi gündemde bugün 2 başlık izlenecek:

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) motorlu kara taşıtları verilerini açıklayacak (10.00).

 TBMM Genel Kurulunda asgari ücretten ve diğer tüm ücretlerin asgari ücret kadar olan bölümünden gelir ve damga vergisi alınmamasını içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ele alınacak.

İngiltere bugün başrolde!

İngiltere bugün başrolde!

Yurt dışı piyasa gündeminde ise öne çıkanlar şu şekilde: 

Avrupa piyasaları İngiltere'den gelecek önemli verilere odaklanacak. İngiltere'de final GSYH ve işletme yatırımları ile cari işlemler dengesi verileri yayımlanacak (10.00). Öncü verilerle GSYH dönemsel yüzde 1,3, yıllık yüzde 6,6 artış olarak açıklanmıştı.

Fransa, İspanya ve İsveç'te üretici fiyatları verileri gelecek (10.45, 11.00, 11.30).

İngiltere'nin ardından günün diğer final GSYH verisi ABD'den gelecek. ABD ekonomisinde GSYH büyümesi bir önceki tahminde yüzde 2,1 olarak açıklanmıştı (16.30). 

ABD'nin diğer verileri MBA mortgage rakamları (15.00), Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi (16.30), ikinci el konut satışları (18.00), DoE petrol stokları (18.30) olacak. 20 Yıllık tahvil ihalesi de takvimde bulunuyor.

Günün faiz kararları Tayland, Çekya ve Arnavutluk'tan gelecek.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir...

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın