Görüş Bildir

TL'ye Dönüş Halinde Sağlanacak Desteğin Şartları Açıklandı

Anasayfa > Gündem

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, döviz hesaplarının TL vadeli hesaplara dönüşmesi halinde sağlanacak desteğin şartlarını açıkladı.

Merkez Bankası, döviz hesaplarının Türk Lirası vadeli hesaplara dönüşmesi halinde sağlanacak destek için gerekli şarları yaptığı yazılı açıklama ile kamuoyuna duyurdu. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

'Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden katılım fonlarının hesap sahibinin talebi üzerine Türk lirası vadeli hesaplara dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlanmasına karar vermiştir. Bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde Türk lirasının payının artırılarak finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla;

  • 20 Aralık 2021 tarihinde ABD doları, Euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı veya döviz cinsinden katılım fonu bulunan yurt içinde yerleşik gerçek kişiler, söz konusu hesaplarını vadeli Türk lirası mevduat/katılma hesabına dönüştürmeleri halinde destekten yararlanabileceklerdir.

  • Hesaplar 3, 6 ve 12 ay vadeli olarak açılabilecektir.

  • Açılacak Türk lirası vadeli hesaplara işleyecek faiz/kâr payı ile hesap açılışı ve vade sonundaki kur değişim oranı kıyaslanarak yüksek olan oran üzerinden mevduat ve katılım fonu sahibine ödeme yapılacaktır.

"Aradaki farkı Merkez Bankası karşılayacak"

"Aradaki farkı Merkez Bankası karşılayacak"
  • Hesap açılışındaki kur ile vade sonu kurunun ne olduğuna bakılmaksızın anapara ve faiz/kâr payı tutarı müşteriye banka tarafından ödenecektir.

  • Vade sonu kuru üzerinden hesaplanacak tutar, anapara ve faiz/kâr payı tutarından büyükse; aradaki fark TCMB tarafından karşılanacaktır.

  • Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda destekten faydalanılamayacaktır. Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ:

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
39
26
20
6
3
3
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Deniz

Adam uzatmaları oynuyor, herhangi bir planı falan da yok. Rüzgar nerden eserse bişeyler deniyorlar. O yüzden söyledikleri hiçbir şey de ne tutarlılık, ne man... Devamını Gör

Kzlt

Yani dolar artarken Türk lirasına geçenlerin zararı herkesin vergilerinden karşılanacak. Parası olmayan daha da fakirleşirken parası olanın hiç olmazsa kayb... Devamını Gör

Dönen dönsün ben dönmem yolumdan 😁