Koronavirüste Son 24 Saatte Dünyada ve Türkiye'de Neler Yaşandı?

 > 
37PAYLAŞIM

Türkiye'de hayatını kaybedenlerin sayısı 812'ye vaka sayısı ise 37 bin 226'ya yükseldi. Bugün İngiltere'de de rekor can kaybının gerçekleştiği gün oldu ve 938 kişi virüse yenik düştü.

Dünyada ve Türkiye'de son 24 saatte yaşananları aktardık... 

Dünyada can kaybı 87 bini geçti

Dünya genelinde enfekte kişi sayısı 1 milyon 490 bini geçti, 87 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 320 binin üzerinde kişi iyileşti

Yurt dışında 222 Türk vatandaşı Kovid-19 yüzünden hayatını kaybetti

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yurt dışında hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının sayısı 222'ye yükseldi.

Salgın nedeniyle şimdiye kadar Fransa'da 74, Almanya'da 46, Hollanda'da 37, İngiltere'de 19, Belçika'da 18, ABD'de 10, İsveç'te 10, Avusturya'da 4, İsviçre'de 3, Lübnan'da 1 Türk vatandaşı yaşamını yitirdi.

Fransa'da can kaybı 10 bin 869 oldu

Frans'da Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Jerome Salomon, düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19'a ilişkin son bilgileri paylaştı.

Salomon, virüs tespit edilen kişi sayısının son 24 saatte 3 bin 881 artışla 112 bin 950'ye ulaştığını belirtti. 

Kovid-19 taşıyanlar arasında yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısının 7 bin 148'e ve iyileşen kişi sayısının 21 bin 254'e çıktığını aktaran Salomon, son 24 saatte hastanelerde 541 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybının 10 bin 869'a yükseldiğini kaydetti. 

Fransa, dünya genelinde Kovid-19 nedeniyle en fazla can kaybının yaşandığı 4'üncü ülke konumunda bulunuyor.

Öte yandan Fransa Çalışma Bakanı Muriel Penicaud, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kovid-19 nedeniyle işsiz kalanların sayısının 6,3 milyona yükseldiğini belirtti. Penicaud, bunun devlete maliyetinin 19,6 milyar avro olduğunu kaydetti.

İşten çıkarılanlar brüt maaşının yüzde 70'ini devletten işsizlik maaşı olarak alacak.

Türkiye'den can kaybı 812 oldu

Sağlık Bakanlığı, koronavirüste bugüne ait bilgileri paylaştı. Yapılan açıklamaya göre, 87 kişi daha hayatını kaybetti, toplam can kaybı 812 oldu. 4 bin 117 kişinin daha test sonucu pozitif çıkarken, toplam vaka 38 bin 226'ya yükseldi.

Türkiye'de Son Durum: 24 Saatte Koronavirüsten 87 Kişi Daha Hayatını Kaybetti - onedio.com
Türkiye'de Son Durum: 24 Saatte Koronavirüsten 87 Kişi Daha Hayatını Kaybetti - onedio.com

İletişim Başkanlığı 'Pandemi İzolasyon Takip Projesi'ni tanıttı

İletişim Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs hastalarının izolasyonu için 'Pandemi İzolasyon Takip Projesi' geliştirdiğini duyurdu. Proje ile pozitif vakaların izolasyon kuralına uyup uymadıkları takip edilecek. Kurala uymayan telefonla uyarılacak, ihlalin devam etmesi halinde devreye polis girecek.

İletişim Başkanlığı 'Pandemi İzolasyon Takip Projesi'nin Nasıl Yürütüleceğini Anlattı - onedio.com
İletişim Başkanlığı 'Pandemi İzolasyon Takip Projesi'nin Nasıl Yürütüleceğini Anlattı - onedio.com

TTB: "Can kayıpları DSÖ'nün dediği şekilde raporlanmıyor"

Türk Tabipler Birliği, Sağlık Bakanlığı'nın Kovid--19 ölümlerini raporlamada Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen yöntemi kullanmadığını, bu nedenle can kayıplarının gerçekte olandan daha düşük gösterildiğini belirtti.

Türk Tabipler Birliği: 'Koronavirüs Ölümleri Doğru Şekilde Raporlanmıyor' - onedio.com
Türk Tabipler Birliği: 'Koronavirüs Ölümleri Doğru Şekilde Raporlanmıyor' - onedio.com

İtalya'da can kaybı düşüş eğilimi sürüyor

Ölüm sayılarındaki düşüşün devam ettiği İtalya'da Kovid-19'dan hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 542 artarak 17 bin 669 oldu.

İngiltere'de rekor ölüm: 24 saatte 938 kişi hayatını kaybetti

İngiltere'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 938 artarak 7 bin 97 oldu. Bu sayı, İngiltere'de Kovid-19 kaynaklı en yüksek ölüm olarak kayıtlara geçti.

İçişleri Bakanlığı: "5 ildeki 6 yerleşim yerinde karantina uygulaması sona erdirildi"

İngiltere Başbakanı Boris Johnson 'tedaviye olumlu yanıt veriyor'

Koronavirüse yakalanan ve Pazartesi akşamı hastanede yoğun bakıma alınan İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın "tedaviye olumlu yanıt verdiği" açıklandı.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Londra'da St Thomas' Hastanesi'nde tedavisi süren Johnson'ın sağlık durumunun "yakından izlendiği" belirtildi.

Açıklamada, "Başbakanın durumu stabil" denildi.

Ankara'da mezarlıklar ziyarete kapatıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs tedbirleri kapsamında mezarlıkların geçici olarak ziyarete kapatıldığını duyurdu.

İran'da hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 993'e yükseldi

İran'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 121 artarak 3 bin 993'e yükseldi.

İspanya'da son 24 saatte 757 kişi hayatını kaybetti

İspanya'da COVID-19'dan 1 günde 757 kişi öldü. Toplam ölü sayısı 14 bin 555'e yükseldi

Almanya'da koronavirüs vakalarının sayısı 100 bini aştı, ölü sayısı 2 binden az

Almanya'da Robert Koch Enstitüsü, 4.003 kişide daha koronavirüs görüldüğünü ve koronavirüs vakalarının sayısının 103 bin 228'e yükseldiğini açıkladı.

Ülkede koronavirüsten ölüm oranı ise düşük.

Almanya'da şu ana kadar koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu 1.861 kişi hayatını kaybetti.

Dünya geneli koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 82 bin 145’e yükseldi

Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı dünya genelinde 82 bin 145’e, virüs bulaşan hasta sayısı ise 1 milyon 431 bin 375’e yükselirken; 301 bin 417 kişi de tedavi edildi. Bu verilere göre son 24 saatte, koronavirüsten 7 bin 329 kişi yaşamını yitirirken; 83 bin 191 kişide daha virüs tespit edildi.

Türkiye'den 5 ülkeye sağlık malzemesi yardımı

Türkiye, koronavirüsle mücadele eden Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek ve Kosova'ya askeri kargo uçağıyla maske, tulum ve tanı kiti gönderdi. Yardım paketlerinin üzerinde Hz. Mevlana'nın, 'Ümitsizliğin ardında nice ümitler var, karanlığın ardında nice güneşler var' sözü yer aldı.

Vuhan'da izolasyon tamamen kaldırıldı

Koronavirüs epidemisinin çıkış noktası olarak bilinen Çin'deki Vuhan kentinde 76 gün süren izolasyon gece yarısı kaldırıldı. 11 milyonluk kentten ilk tren yerel saatle 00.50'de hareket etti. Bu saatten itibaren kenti diğer yerleşim merkezleriyle bağlayan otobanlar da yeniden trafiğe açıldı. Binlerce kişi otomobillerle kentten ayrıldı. Vuhan kentinde salgının büyük ölçüde kontrol altına alındığını belirten Çinli yetkililer sokağa çıkış kısıtlamalarını kademeli olarak kaldırmıştı.

ABD'de bir günde iki bine yakın kişi hayatını kaybetti

Koronavirüs salgını can almaya devam ediyor. Johns-Hopkins Üniversitesi'nin açıkladığı rakamlara göre salgın ABD'de son 24 saatte bin 939 kişinin ölümüne yol açtı. Böylece epideminin ortaya çıkmasından sonra bir ülkede bir gün içerisinde en yüksek ölüm vakası kaydedildi.

Erdoğan'dan koronavirüs mektubu: "Hiçbir virüs, hiçbir salgın Türkiye'den güçlü değildir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına mektup yazarak koronavirüs salgınıyla mücadelede son durumu değerlendirdi.

Erdoğan, Türkiye'nin koronavirüs salgınına en hazırlıklı ülkelerden biri olduğunu vurguladı.

"Sizlerden ricam; bu salgın tehdidi ortadan kalkana kadar evlerinizde kalmanız, kesinlikle dışarı çıkmamanızdır. Sizleri bu salgından koruyabilmemizin en etkili yolu budur" diyen Erdoğan'ın mektubunda şu satırlar da yer aldı:

"Müsterih olunuz; hiçbir virüs, hiçbir salgın Türkiye'den güçlü değildir."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir