Türk Tabipler Birliği: 'Koronavirüs Ölümleri Doğru Şekilde Raporlanmıyor'

519PAYLAŞIM

Türk Tabipler Birliği, Sağlık Bakanlığı'nın Kovid-19 ölümlerini raporlamada Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen yöntemi kullanmadığını, bu nedenle can kayıplarının gerçekte olandan daha düşük gösterildiğini belirtti. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre, Türkiye’de toplam Kovid- 19 vaka sayısı 34 bin 109’a can kaybı ise 725...

Ancak Türk Tabipler Birliği, açıklananan can kayıplarının gerçeği yansıtmayabileceğini belirtti. TTB tarafından yapılan açıklamada açıklanan vaka sayıları ile can kayıpları arasında paralellik bulunmadığı öne sürüldü ve "Kuşkusuz ölüm sayılarının artış göstermemesi çok memnuniyet verici bir durumdur, ancak dünyanın diğer ülkelerinde gözlenen örüntü ile örtüşmemesi dikkate alınması gereken bir durumdur" denildi.

"Kayda doğal ölüm olarak geçiriliyor"

Bazı ölümlerin Kovid-19'a işaret etmesine rağmen bu şekilde raporlanmadığı belirtilen açıklamada "Birliğimize bağlı hekimlerden yapılan bildirimler, bilgisayarlı tomografisi ve/veya klinik bulguları hastalığı desteklediği halde, PCR testi pozitif olmayan hastaların yaşamlarını yitirdiklerinde kayıtlara Covid-19 olarak geçmediği, bunun yerine ‘viral pnömoni', ‘doğal ölüm' veya ‘bulaşıcı hastalık' olarak geçebildiği biçimindedir" ifadelerine. yer verildi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün "U07.1: Covid-19 virüs tanımlanmış" ve "U07.2: Covid-19 virüs tanımlanmamış" şeklinde iki ayrı kodlaması bulunduğu bilgisini veren TTB, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Ülkemizde, ölüm belgelerinin düzenlenmesi için kullanılan Ölüm Bildirim Sistemi (ÖBS) 06.04.2020 tarihi itibarıyla incelendiğinde; (U07.1) tanı kodunun karşılığında MERS COV HASTALIĞI, (U07.2) kodunun karşılığında AVİAN İNFLUENZA ENFEKSİYONU bulunduğu, tanı kodlarının DSÖ kararları neticesinde düzenlenmediği görülmektedir."

"Önlemlerin yeterli düzeyde alınamaması riski doğuyor"

"Sağlık Bakanlığı'nın DSÖ tarafından önerilen kodları neden kullanmadığı merak konusudur." diyen TTB, bu kodların DSÖ gibi uluslararası kuruluşların önerdiği biçimde kullanılmamasının Kovid-19 salgınında ölüm sayılarının az gösterilmesine yol açtığını, böylece sorunun boyutunun tam olarak belirlenememesi ve alınması gereken halk sağlığı önlemlerinin yeterli düzeyde alınamaması riskini doğurduğunu vurguladı. 

TTB Sağlık Bakanlığı'na çağrıda bulundu:

"Sağlık Bakanlığı'nı hemen DSÖ tarafından belirlenen COVID-19 kodlarını kullanmaya, Şubat ayından itibaren ölüm kayıtlarını bu yaklaşım üzerinden gözden geçirmeye ve gerekmesi halinde sözel otopsi tekniğini uygulamaya çağırıyoruz."

TTB, ölüm kayıtlarının açılması halinde sürece katkı sunmaya hazır olduğunu kaydetti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir