Kitap Yazıp Fantastik Edebiyata Damga Vurmak İsteyenlere Özel Mitolojik Kurgu Evren Yaratma Rehberi

-
Abone ol

Neden siz de bizzat Türk mitolojisi sosuna bulanmış fantastik bir hikâye yazarak bir George R. R. Martin, bir J. K. Rowling mertebesine yükselmeyesiniz ki?

Kaynak: https://twitter.com/Trodlabundin/status/...

Fantastik edebiyata acayip meraklıyım, bir şeyler yazmak istiyorum ama ne yapsam, nereden başlasam bilemiyorum diyorsanız, sizlere ilaç gibi gelecek bir içerikle karşınızdayız.

Twitter kullanıcılarından Trødlabùndin-Emrah Ece'nin rehberliğinde, siz de artık evde kendi kendinize Türk mitolojisi soslu fantastik bir evren yaratabilirsiniz. Hazırsanız, alın elinize kalemi kağıdı ve başlayın not tutmaya... 

Bu içeriğin sonuna geldiğinizde siz artık eski siz olmaktan çıkıp bir bestseller yazar adayına dönüşeceksiniz!

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

18. 

19. 

20. 

21. 

22. 

23. 

24. 

25. 

26. 

27. 

28. 

29. 

30. 

31. 

32. 

33. 

34. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
enk-capital

Esinlenme ayrı şey de azıcık orijinal olun ya. Fantastik kurgu yazmak aslında nispeten kolay. Neden diyecek olursanız aşırı serbestsiniz. İsterseniz o dünyada yanan sular, ölümsüz insanlar, uçan keçiler olur. İsterseniz dünyanızda güneş batıdan doğar. Bütün fizik kurallarına ve tarihsel gerçeklere meydan okursunuz. Ama gerçekçi hikayeler yazmak nispeten zor. Gerçekçi hikayelerde de kurgu var elbette ama bazı şeylere dikkat etmek zorundasınız.

enk-capital

Benim tavsiyem kendinizi bazı şeylerle kısıtlamayın. Yeteneğiniz varsa eğer bu bi şekilde yolunu bulur. Ama yoksa da zorlamanın anlamı yok. Dilbilgisine özen gösterin, karakterleri tasvir ederken okuyanın aklında olabildiğince yer edinmesini sağlayın, her karaktere aynı mesafede durmaya çalışın. Birini kayırıp öbürünü ihmal etmeyin. İçinizden geldiği gibi yazın ve tepkileri umursamayın. Birilerinin beğenmesine beğenmemesine göre yazarsanız o artık sizin yazdığınız bi şey olmaz. Onu başkaları yazmış olur. Son olarak dediğim gibi esinlenebilirsiniz ama özgünlükten taviz vermeyin. Aynı hikayeyi farklı şekilde anlatmak belki çok dikkat çekmez ama yeni bi hikaye anlatmak dikkat çekici olabilir.

r2d2

Adam karakter tavsiyeleri ile kartalları da katınca gerisini dedim okumaya gerek yok. Çünkü bu kitap 100 yıl önce yazıldı.. Ak ak büyücü baş kahramanı ikna edecekmiş adını da gandalfla aynı fonotik olduğundan mandal koyalım

gzm-ynklr

Bu tarz içeriklerin artmasını istiyorum Onedio teşekkürler.

ahmet-yanik4

Bu adımları takip edereseniz tebrikler 4. sınıf insanların çerez niyetine okuyacağı kitabı yazdınız. Mitoloji ve eski hikayelerden esinlenmek iyi olsada bunları temel olarak kullanmak sadece dandirik bir eser ortaya çıkartır çünkü o size ait olmaz temeliniz ve hikâyeniz içinizden gelmeli samimiyetle dolu olmalı ve bunu devam ettirebilmelisiniz. Cesaret ,samimiyet ve azimin üstüne yetenek eklerseniz mükkemmel bir yazar olmak kolay. İçinizden gelen şeyleri ister iyi ister kötü olsun korkmadan kağıda dökmek okuyucular ve sizin aranız da bir bağ kurar bu sayede samimiyetsiz 4. sınıf eser yerine en kötü şekilde bile yazsanız insanların ilgisini çekicek bir şeyler ortaya çıkacaktır.

spaceman

Kitap yazmak için önce bir şeyler yaşamak , acı çekmek ve bunlara göğüs germek ayrıca yazma yeteğinin de olması gerek . Aksi halde boş yere ağaç kesilmesine neden olan o aptal kitaplardan biri olur.

Görüş Bildir