Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kıt Kanaat Geçinenler Buraya: Düşük Gelirinizle Para Biriktirmenin 11 Yolu

10PAYLAŞIM

1. Her şeyi tersten yapın!

Önce borçlarınızı kapatmak, faturaları ödemek gibi şeyleri yapmak yerine ilk önce kenara az da olsa biriktireceğiniz parayı koyun ve o, artık yokmuş gibi yaşamaya başlayın.

2. Planlarınızı 2.5 seneden ötesi için yapmayın!

Uzmanlar bu konuda sizi şöyle uyarıyor: 5 yıllık planlar çöptür, 2.5 sene ise kurtarır :) 

Bu yüzden planlarınızı kısa vadeler için yapın ve önce onları gerçekleştirmek için çaba sarf edin.

3. Kendinize sıkı kurallar koyun!

Alışveriş yaparken alacağınız şeylere üst limitler koyun. O limiti geçecek hiçbir şeye elinizi sürmeyin, yoksa alışverişte kendini kaybedip 1 maaş parasını 1 çift ayakkabıya gömenlerden olursunuz.

4. Para bozdurmaktan vazgeçin.

Sık sık 100 lira bozdurmanın sonu, o lirayı heba ettirmektir genelde. Bu yüzden ihtiyacınız olmayan şeyler için paranızı bozdurmayın. Almadan da yapabileceğiniz şeyler olmalı.

5. Gizli zenginler gibi yaşayın.

Aslında çoğu zengin insan gösterişsiz bir hayat sürerler ve onları magazin sayfalarında görmek mümkün değildir. Aynı sizin gibi acıkınca ekmek arası bir şeyler yerler; bunalınca yürüyüşe çıkarlar. Tüketiminize dikkat etmek bir hayat kuralı haline gelmeli.

6. Emeklilik hem çok uzak, hem çok yakın.

Emeklilik gerçekten bir hayal gibi gözükebilir ama primlerinizi, sigortalarınızı ve kredilerinizi hesaplamak zorundasınız. Büyük bir borca girecekseniz de bunun için en uygun yolları bulmalısınız. Yaşlandığınızda kira ödemeyeceğiniz bir eviniz olması, uzak bir hayal değil.

7. Bütçe yapmak, sadece anne babalarımıza özgü bir şey değil. Biz de yapmalıyız.

Elinize gelen parayla çıkacak paranın hesabını tutun, böylelikle beklenmedik sonuçlarla karşılaşmazsınız.

8. Borçlarınızdan kurtulmak, önceliğiniz olmalı.

Eğer kredi kartı borcunuz varsa, ilk önceliğiniz onu kapatmak olmalı. Borç, borcu çekiyor. Bunu unutmayın :)

9. Gelirinizi arttırın: Ek işler sizi bekliyor.

Olağan iş temponuz eğer sizi mahvetmiyorsa boş zamanlarınızda hem keyif alıp hem de az da olsa para kazanabileceğiniz işler yapmayı deneyin. Böylelikle gelirinizdeki değişim, birikime dönüşebilecektir.

10. İşi uzmanına sormakta fayda var.

Bir borca girmeden önce veya kredi almadan önce, özet halinde yazılmış reklam panolarına kanmayın ve işi bir bilene sorun. Neye imza atttığınız önemli.

11. Son olarak çocuklarınıza dönün: Yani bir kumbara alın.

Kumbarayla biriktireceğim paradan ne olacak demeyin. Aklınıza geldikçe 2-3 liralık demir para veya kağıt 5lik atacağınız kumbara 6 ay sonra ihtiyacınız olan mühim bir şeyi karşılayabilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir