Görüş Bildir
Haberler
Keyifle İzlerken Finansal Dersler Çıkarabileceğiniz Parayla İlgili Birbirinden İyi 15 Film

Keyifle İzlerken Finansal Dersler Çıkarabileceğiniz Parayla İlgili Birbirinden İyi 15 Film

luna
06.05.2021 - 08:45

Hem film izleyip hem de finansal bilgiler edinmek... Bir taşla iki kuş! 👍

Not: Filmlerin konuları Beyazperde.com'dan alınmıştır, filmlerin sıralamasında ise IMDb puanları esas alınmıştır.

Kaynak: https://refreshfinancial.ca/blog/fina...
İçeriğin Devamı Aşağıda

15. Borsa: Para Asla Uyumaz (Wall Street: Money Never Sleeps), 2010

15. Borsa: Para Asla Uyumaz (Wall Street: Money Never Sleeps), 2010

IMDb: 6.2

Dünya küresel bir ekonomik krizle çalkalanmaktadır. Genç bir Wall Street yatırımcısı kötü bir durumda kalmış eski bir Wall Street uzmanıyla iki aşamalı bir görev için anlaşır. Bu iki aşama, gelmekte olduğu gözüken finansal çöküş öncesi finansal çevreleri bundan haberdar etmek ve bu genç yatırımcının akıl hocasının ölümünden kimin sorumlu olduğunu bulmaktır.

14. The Company Men, 2010

14. The Company Men, 2010

IMDb: 6.7

Üç adamın şirketlerinin batmasından sonra gelişen bir yıllık zaman diliminde bundan kurtulmaya çabalamalarını seyrederken bu durumun kendilerine, ailelerine ve çevrelerine yansımalarına da şahit olacağız.

13. Kazan Dairesi (Boiler Room), 2000

13. Kazan Dairesi (Boiler Room), 2000

IMDb: 7.0

Başarısız bir öğrencinin bir borsa şirketindeki hızlı yükselişini anlatan ilginç bir yapım. Özellikle, Giovanni Ribisi, Vin Diesel, Ben Affleck, Nia Long gibi isimlerden oluşan kadrosuyla dikkat çekiyor.

12. Oyunun Sonu (Margin Call), 2011

12. Oyunun Sonu (Margin Call), 2011

IMDb: 7.1

2008 yılında Wall Street'te hisseleri yerle bir olmak üzere olan bir yatırım bankasındayız. Tıpkı Lehmann Brothers gibi. Bankanın üst düzey yöneticileri, çalışanları işten çıkartarak krizi erteleyen geçici çözümlerle günü kurtarırken bu düzensizliğin daha fazla yürümeyeceği de gün yüzüne çıkıyor.

11. Kumar Tutkusu (Owning Mahowny), 2003

11. Kumar Tutkusu (Owning Mahowny), 2003

IMDb: 7.1

Dan Mahowny, terfi eder ve Toronto’da çalıştığı bankanın krediler bölümünde müdür yardımcılığına getirilir. Başarılı iş hayatı ve efendi kişiliği elbette ki Mahowny’nin aydınlık yüzüdür; karanlık yüzü ise at yarışlarından futbol maçlarına kadar akla gelen her şey için bahse giren saplantılı bir adam olmasıdır. At yarışında kaybettiği 10 bin doları kapatabilmek için bankasını 10 bin dolar dolandırır. Ne var ki, borcu arttıkça daha büyük miktarlar almaya, daha büyük oynamaya ve daha çok kaybetmeye başlar.

İçeriğin Devamı Aşağıda

10. Maxed Out, 2006

10. Maxed Out, 2006

IMDb: 7.2

'Maxed Out', tüketici kredisi ve kredi kartı şirketlerinin kullandığı uygulamalar hakkında bir belgesel filmdir. Bu belgesel yapıldığından beri bazı kurallar değişmiş olsa da insanların ne kadar kolay borç altına girebileceğini gösteren bir filmdir.

9. In Debt We Trust, 2006

9. In Debt We Trust, 2006

IMDb: 7.2

'In dert We Trust', 2006 yapımı bir belgeseldir. Bu belgeselde, insanların borçlanması ve bundan şirketlerin nasıl yararlandığı anlatılmaktadır.

8. Wall Street, 1987

8. Wall Street, 1987

IMDb: 7.4

1980’lerin iş dünyasına perde arkasının sürükleyici hikayesinin anlatıldığı filmde, hırslı ve genç bir borsacı Wall Street efsanesi Gordon Gekko tarafından baştan çıkarılarak yasa dışı işlerin yapıldığı bir dünyaya adım atar. Ancak, genç borsacı kısa sürede bir gecede kazanılan zenginliklerin bedelinin çok ağır olduğunu keşfedecektir.

7. Kazanma Sanatı (Moneyball), 2011

7. Kazanma Sanatı (Moneyball), 2011

IMDb: 7.6

'Oakland A' beyzbol takımının başındaki isim olan Billy Beane, kısıtlı bir bütçe ile resmen yoktan bir takım var ederek zengin kulüplere meydan okuyor. Onun yöntemleri kabul görmese, hatta delilik diye nitelendirilse de Beane inancını ve azmini yitirmeden bildiği yönde ilerlemeye devam ediyor.

6. Amerikalılar (Glengarry Glen Ross), 1992

6. Amerikalılar (Glengarry Glen Ross), 1992

IMDb: 7.7

Chicago'daki bir emlak ofisinde finansal açıdan zor zamanlar yaşanmaktadır. Ofisin başındaki Blake, yaptığı açıklamada yeni bir yarışma yapacaklarını ve bu yarışmada sadece birinci ve ikinci olanlara ödül verileceğini, geriye kalanlarınsa işe devam etmesinin mümkün olmadığını söyler.

İçeriğin Devamı Aşağıda

5. Büyük Açık (The Big Short), 2015

5. Büyük Açık (The Big Short), 2015

IMDb: 7.8

Sektör dışından dört kişi büyük bankaların, medyanın ve hükümetin görmekten kaçındığı şeyi, ekonominin küresel çöküşünü gördüğünde akıllarına bir fikir gelmişti: Büyük Açık. Cesur yatırımları, onları her şeyi ve herkesi sorgulamalarının gerektiği modern bankacılığın karanlık, hassas noktasına götürecek. Michael Lewis’in çok satan kitabına ve gerçek bir hikayeye dayanan, Adam Mckay’in yönettiği Büyük Açık filminde başarılı oyuncular Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt rol alıyor.

4. Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness), 2007

4. Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness), 2007

IMDb: 8.0

İyi bir baba olan Chris Gardner, işinde sorunlar yaşayan, maddi açıdan sarsıntıda olan ve aynı zamanda iyi bir eş olan bir adamdır. Ancak ne yazık ki eşi sıkıntılara daha fazla katlanamayacağına karar vererek onu terk eder. Christopher adındaki oğulları da babasının yanında kalır. Eşinin terk edişi de yetmezmiş gibi bir de ev sahibi  onları dışarı atar. Chris, sokaklarda kalıp tuvaletlerde, düşkünler evinde çalışarak ayakta durmaya çalışır. Oğlunun sevgisi bu mücadeleci baba için her şeydir. Ayrıca, sevgiye eklenen bir var olma savaşı hiç şüphesiz, vakti geldiğinde en mükemmel kapıları açacaktır.

3. İç İşleri (Inside Job), 2010

3. İç İşleri (Inside Job), 2010

IMDb: 8.2

Charles Ferguson’ın 2008'deki ekonomik krize ve finansal erimeye yakın bir bakış attığı belgesel türündeki film politik tavrını da koruyan bir yapıya sahip. Terimlerle çok arası olmayan seyirciye de ekonomik krizi anlaşılır biçimde aktaran filmde Matt Damon da anlatıcı olarak yer alıyor.

2. Para Avcısı (The Wolf of Wall Street), 2013

2. Para Avcısı (The Wolf of Wall Street), 2013

IMDb: 8.2

'Para Avcısı', gerçek bir yaşam öyküsünü konu ediyor. Jordan Belfort, 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından Stratton Oakmont adında bir yatırım firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 90'ların en hızlı günleridir ve New York işlem salonunda her şey olabilmektedir. Önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı aldatarak, Belfort kısa zamanda bir para makinasına ve aynı zamanda bir harcama makinasına dönüşür. Bir günde hesapları milyon dolarlarla doldururken o gece hepsini aynı hızda harcayabilir.

1. Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life), 1946

1. Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life), 1946

IMDb: 8.6

'Şahane Hayat' filminde üst üste gelen olaylar yüzünden iş adamı George Bailey intiharın eşiğine gelmiştir ve köprünün kenarında sallanmaktadır. Tam o sırada Clarence adlı ‘koruyucu melek’ belirir ve George’u intihar düşüncesinden vazgeçirmek için George’a küçük bir oyun oynamaya karar verir. Bu oyunda George eski hayatına geri dönecektir ve George, hayatındaki insanların George’la hiç tanışmamış olsalardı ne şekilde bir hayat süreceklerini görecektir. Bu sıra dışı deneyim sonucunda George iyi niyetinden dolayı ne kadar çok insana yardım ettiğini anlar ve hayatının değerinin farkına varır.

Bu filmler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Uygar Aytun

banker kastelli, jet fadıl, tosuncuk, bitkoinci filan daha sağlam hikayeler.