Walt Disney'den Kulaklarınızı Dört Açarak Dinlemeniz Gereken Başarı Dersleri

27PAYLAŞIM

Çocukluğumda en sevdiğim çizgi filmlerin yaratıcısı! 😌

Kaynak: https://www.conquerentertainment.com/10-...

Geçen haftaki içeriğimize göz atmayı unutmayın! 👇

Tesla'nın CEO'su Elon Musk'tan Hedeflerinize Ulaşmanızı Sağlayacak Başarı Dersleri - onedio.com
Tesla'nın CEO'su Elon Musk'tan Hedeflerinize Ulaşmanızı Sağlayacak Başarı Dersleri - onedio.com

Walt Disney'in kurduğu Disney, bugün dünyanın en tanınan markalardan biridir.

Hepimizin sevdiği karakterleri yaratmış ve yeteneğinin yanında zekasını da kullanarak başarılı olmuştur. Walt Disney'in başarısına hayran olanlardansanız gelin onun başarı derslerine birlikte bakalım...

1. Yeteneklerinizi geliştirmek için yaptığınız işi sevmelisiniz.

www.instagram.com

Walt sahip olduğu tüm boş zamanları çizim yaparak geçirmiştir. Okuldan sonra gecelerini Kansas City Sanat Enstitüsü'nde ve daha sonra Şikago Güzel Sanatlar Akademisi'nde geçirmiştir. Kendisi konuyla ilgili, "Orada bir süre kaldıktan sonra çizgi film tekniği okudum." demiştir.

2. Gerçekten inanarak yaptığınız bir işi ne olursa olsun bırakmamalısınız.

www.instagram.com

1916 yılında gençliğinde 'Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler'in sessiz film versiyonu dikkatini çekmiştir. Onu bir gün yeniden tasarlayıp yayınlamaya karar vermiştir. Daha sonra, 1937'de stüdyosunun ilk uzun metrajlı filmi olarak yayınlamıştır. 'Mary Poppins'i yayınladığında bir klasiğe dönüşmüş ve iki Oscar kazanmıştır. Ancak sevilen karakterin yayın haklarını güvence altına almak 'Bay Banks'i Kurtarmak' filminde görülebileceği gibi hiç de kolay olmamıştır. Bunu başardıktan sonra ekibinin kırk yılda öğrendiği her  tekniği kullanmaya kararlı olmuştur.  Bu onun ne kadar zorluklarla karşılaşsa da işini bırakmadığının bir örneğidir.

3. Asla başkalarının yaptıklarını taklit etmeyin. Yeni şeyler üretin.

www.instagram.com

1920'lerde birçok animasyon stüdyosu çizimlerini gerçek arka planların üzerine yerleştirmeyi denemiştir. Walt ise Alice çizgi filmleriyle tamamen farklı bir şey yapmıştır. Bu konuda “Düşünüyordum da diğer çizgi filmleri papağan gibi tekrarlamak yerine yeni bir şeyim olsaydı çok daha başarılı olabilirdim. Bu yüzden gerçek bir kişiyi alıp çizime koymaya karar verdim." demiştir. 1924'te 'Alice Harikalar Diyarı'nın prömiyerini yapmış ve animasyon dünyasına damgasını vurmuştur.

4. Bir tarzınız olmalıdır.

www.instagram.com

 Mickey Mouse, Walt New York'da başarısız bir görüşmeden Kaliforniya'ya dönerken tren yolculuğunda yaratılmıştır. Walt, "Mickey bir tarzı ve kişiliği olan ilk karakterimdi ve onu ayrı bir karakter olarak gördüm. Mickey temelde kahkaha atan küçük bir karakterdi." demiştir. Walt, karakterinin özelliklerinde o kadar net olmuştur ki sesini kendi kaydetmiştir. 1937'de uzun süredir hayal ettiği 'Pamuk Prenses' uyarlamasını yayınladığında "Yedi cüceler çizgi film için uygundu. Her özelliklerine mizah katabilirdim." demiştir.

5. Müşterilerinizle iletişim kurmalısınız.

twitter.com

1950'de Walt, 'Alice Harikalar Diyarında' gibi filmlerin ve Disneyland'in tanıtımını yapmasına olanak tanıyan haftalık bir Pazar gecesi programı için ABC televizyon kanalıyla anlaşma yapmıştır. 1950'lerin ortalarında insanların 2 boyutlu animasyonlarını gelip görmeleri ve günlük yaşamlarından kaçmaları için 3 boyutlu bir dünya yaratmak istemiştir. Disneyland bu fikirle ortaya çıkmıştır.

6. Sizin yapamayacaklarınızı yapabilen insanlarla çalışmalısınız.

www.instagram.com

Walt, Disneyland dahil olmak üzere tüm projeler için fon sağlayan, ekibi, yani kardeşi Roy Disney olmadan yaptıklarını başaramazdı. Walt'un hayal gücü kısmında sağladığı tüm yetenekler için Roy, lojistik bilgi birikimini sağlamıştır. Walt'un hayal ettiklerinin nasıl inşa edileceğini Roy çözmüştür. Walt, “Stüdyoya bitişik Disneyland'ı hayal ettim. Kardeşimle bu konu hakkında ne zaman konuşsam, aniden bazı figürlerle meşgul oluyordu." demiştir.

7. Bir topluluk oluşturmalı ve yeni şeyler öğrenmelisiniz.

www.instagram.com

Her iş alanında bağlantılar çok önemidir. Walt, Mickey Mouse'u Steamboat Willie'de tanıttıktan bir yıl sonra 1929'da 'Mickey Mouse Clubmet'ı sinemalarda yayınlamaya başlamıştır. 1955'te ABC kanalı sayesinde Mickey Mouse'u daha da çok tanıtmıştır. Her gün 'Mickey Mouse Kulübü' programını çocuklarla sunmuştur. 1990'larda program Justin Timberlake, Christina Aguilera, Britney Spears, Keri Russell, ve Ryan Gosling gibi ünlülerle yeniden yayınlanmaya başlamıştır. Topluluklar yaratmak Walt için her zaman önemli olmuştur. Kendisi insanları dinleyebileceği ve aynı şeyleri seven kişilerin toplandığı birçok girişim yapmıştır.

8. Zorlukların sizi durdurmasına izin vermemelisiniz. Onlardan ders çıkarmalısınız.

www.instagram.com

Walt'un ilk ticari başarısı tavşan Oswald olmuştur. Ne yazık ki New York'daki bir toplantı sırasında anlaşmadaki boşlukların birlikte çalıştığı stüdyonun Walt'un tüm çalışmasının mülkiyet haklarını almasına neden olduğunu öğrenmiş ve her şeyini kaybetmiştir. Walt vazgeçmek yerine Kaliforniya'ya dönerken tren yolculuğunda Mickey Mouse'u yaratmıştır. Sonrasında 'Pamuk Prenses' uyarlaması başarılı olunca kendi stüdyosunu kurmuştur. Daha sonra da zorluklar yaşasa da asla vazgeçmemiş ve hep yeni yollar bulmuştur.

9. Kendinize değil başkalarına yardım etmek için bir şeyler yapmalısınız.

www.instagram.com

Walt, prensiplerine sadık kalmaya inanan ve bunu her işinde kendisine rehberlik etmek için kullanan biri olmuştur. "Kendin için inşa etmiyorsun. İnsanların ne istediğini biliyorsun ve onlar için inşa ediyorsun." demiştir. Disney World'ü kurarken "Bu odadaki her şey, biz ilerledikçe tekrar tekrar değişebilir, ancak Disney World için planladığımız şeyin temel felsefesi şu anda olduğu gibi kalacak. Hedeflerimizin ne olduğunu biliyoruz, neyi başarmayı umduğumuzu biliyoruz…. Sektörde geçirdiğim 40 küsur yılın ardından bence en büyük ödülüm, halkın onca yıldır yaptıklarımı takdir edip kabul etmesinden mutlu olmam." demiştir.

10. Kendinize rahatlamak ve öğrenmek için zaman tanımalısınız.

www.instagram.com

Walt 30 yaşındayken "büyük çöküş" olarak tanımladığı bir dönem yaşamıştır.  31 yaşındayken eşiyle birlikte ilk tatillerine çıkmışlardır ve Walt geldiğinde rahatlamış ve yeniden çalışmaya hazır olarak dönmüştür. Bundan anlaşılacağı üzere önünüzdeki yolda zorluklarla karşılaşırsanız pes etmemelisiniz ama kendinizi zorlamamalısınız. Yeniden ilham almak için zaman ayırmak çok önemlidir. Walt Disney dünyanın en büyük markalarından birini yaratmak için değil animasyon dünyasında adını duyurmak için çalışmaya başlamıştır. Büyük hayaller kurmaya devam etmiş ve yeni şeyler öğrenmeye hep açık olmuştur.

Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. 👇

Amazon'un Kurucusu Jeff Bezos'tan Bir Kenara Not Etmeniz Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Amazon'un Kurucusu Jeff Bezos'tan Bir Kenara Not Etmeniz Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Teknolojiye Farklı Bir Boyut Kazandıran Steve Jobs'dan Herkesin Bilmesi Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Teknolojiye Farklı Bir Boyut Kazandıran Steve Jobs'dan Herkesin Bilmesi Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Yakın Zamandaki Ölümüyle Herkesi Yasa Boğan Kobe Bryant'dan Başarıya Dair Altın Değerinde Tavsiyeler - onedio.com
Yakın Zamandaki Ölümüyle Herkesi Yasa Boğan Kobe Bryant'dan Başarıya Dair Altın Değerinde Tavsiyeler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
socialworker

birader Türkiye de yaşıyoruz bak işine sen

Görüş Bildir