Amazon'un Kurucusu Jeff Bezos'tan Bir Kenara Not Etmeniz Gereken Başarı Dersleri

1PAYLAŞIM

#7 Denenesin bakalım!

Kaynak: https://erickimphotography.com/blog/jeff...

Geçen haftaki içeriğimize de göz atmayı unutmayın.👇

Facebook'un Kurucusu Mark Zuckerberg'den Herkesin Dikkate Alması Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Facebook'un Kurucusu Mark Zuckerberg'den Herkesin Dikkate Alması Gereken Başarı Dersleri - onedio.com

Jeff Bezos dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon'un kurucusu ve CEO'sudur.

www.youtube.com

Kendisi sadece kitap satarak başlattığı şirketini birçok ürün ve seçenek sunan dev bir şirkete dönüştürmüştür. Bezos'un bu başarısı gerçekten ilham vericidir. Haydi gelin onun başarı derslerine birlikte bakalım...

1. Pişmanlığınızı en aza indirgemeye çalışın.

www.instagram.com

Bezos hayatında pişmanlığı en aza indirgemeye çalışmaktadır. Bu konsepte göre kendinize 80 yaşına geldiğinizde hayatta yaptığınız ne gibi şeylerden pişman olabileceğinizi kendinize sormanız gerekmektedir. Örneğin Bezos internet ortaya çıktığı zamanlarda önemli bir finans işinde çalışmaktaydı ve oldukça iyi para kazanmaktaydı. Fakat buna rağmen kendisi işini bırakıp bir internet sitesi kurmak istemiştir. Bunun nedeni kendine "Eğer 80 yaşında olsaydım bu internet işini denemediğim için pişman olur muydum?" diye sorduğunda pişman olacağına karar vermesidir. Bugün herkesin bildiği Amazon şirketini bu şekilde kurmuştur.

Mükemmel hayat diye bir şey yoktur fakat pişmanlıkların olmadığı bir hayat yaşanabilir.

Siz de Bezos gibi hayatınızla ilgili büyük bir karar almanız gerektiğinde kendinize "Eğer bu işi yapmazsam 80 yaşına geldiğimde pişman olacak mıyım?" sorusunu sorabilirsiniz. Bu şekilde pişmanlık duymadan istediklerinizi yapabilirsiniz.

2. Başarılı insanların da hayatlarında başarısızlıklar yaşadığını bilmelisiniz.

"The Everything Store" kitabının yazarı Bezos'la kitabı için röportaj yapmak istediğinde Jeff Bezos kendisinin ve Amazon'un geçmişini tam olarak doğru bir şekilde anlatamayacağını söylemiştir. Bunu birçok insan yaşamaktadır çünkü kendinizden bahsederken başarılarınızı kolay anlaşılır bir şekilde anlatırsınız. Kişisel hayatınız ve geçmişiniz düşündüğünüzden çok daha karmaşık ve anlatması zordur. Bu yüzden olayları anlatırken basitleştirir ve tüm detayları vermezsiniz.

Başarılı insanların hayatlarına bakarken de bu problemle karşılaşılır çünkü bu kişiler insanlara başarılarını anlatırlar ama çoğunlukla başarısızlıklarından çok söz etmezler.

www.instagram.com

Hayatta nasıl başarılı olacağınızı anlatan kitapların her soruna bu yüzden çözümü yoktur ya da hepsi aynı yoldan gitmemektedir. Yani başarının bir formülü yoktur. Bunun yerine güçlü yönlerinizi keşfetmelisiniz. Çok çalışıp risk almalı ve diğer insanlara yardım edebilecek konularda çalışmalısınız. Başkalarının başarı hikayelerinde de başarısızlıklarla karşılaştığını unutmamalı ve elinizden geleni yapmalısınız.

3. Geleceğinizi tahmin etmektense inşa etmeniz daha kolaydır.

Jeff Bezos bu yöntemi Amazon'da uygulamıştır. Şirketi kurduğunda kimse internette kitap satmıyordu ve internetten kredi kartıyla alışveriş yapmak garip karşılanmaktaydı. Yine de geleceğin nasıl olacağını tahmin etmeye çalışmak yerine onu inşa etmiştir. Amazon ile önce kitaplarla yenilikler yapmış sonrasında sitede her şeyi satmaya başlamıştır.

Amazon Prime üyeliğini sunarak kimsenin düşünmediği bir şeyi yapmıştır.

www.instagram.com

Bu üyelikle neredeyse tüm ürünleri 2 gün içinde ücretiz kargoyla ulaşılabilir hale getirmiştir. Kindle e-okuyucunun yanı sıra herkesin yazar olabilmesine olanak sağlayan Kindle yayın platformuyla yenilikler yapmıştır. Ayrıca akıllı telefonlar, tabletler,  televizyon, müzik ve film yayını, 1 saate teslimat, yiyecek, moda ve daha birçok riskli girişimle oldukça başarılı olmuştur.

4. Nasıl para kazanabileceğinizi öğrenmeniz gerekir.

www.instagram.com

Birçok insan Amazon'un değerini ürün satarak elde ettiğini düşünmektedir. Aslında Amazon'un gücü arama motorundan ve ürün inceleme sisteminden gelmektedir. Bezos bu konuda "Bir şeyler satarak para kazanmıyoruz. Müşterilerimizin ürün satın alırken karar vermesine yardımcı olarak para kazanıyoruz." demiştir.

Para kazanmak sadece ürün satışı yapmak değildir.

www.instagram.com

Bunun yerine sayısız yoldan para kazanabilirsiniz. İnsanların hayatlarını kolaylaştıracak bir iş kurabilirsiniz. Müşterilerinizin zorlu kararlar almasına yardımcı olabilir ve onlara danışmanlık yapabilirsiniz.

5. Müşteri her zaman ilk sırada olmalıdır.

www.instagram.com

Amazon'un bu kadar başarılı olmasını sağlayan şeylerden biri Jeff Bezos'un ilk önce her zaman müşteriye hizmet etme inancı olmuştur. Müşterilerin düşük fiyatlar ve daha hızlı kargo istediğini bildiği için bunları şirketin bir önceliği haline getirmiştir. Müşteriyi memnun etmek için her şeyi yaparsanız müşterilerin sonrasında da sizi tercih edeceğini ve uzun vadeli kazanç elde edeceğinin farkında olmuştur.

Birçok işletme kısa süreli kâr ve kazanç ister.

Bu yüzden müşterilerini ilk sıraya koymazlar. Bunun tersine müşterilere değer vermek gelecekte çok daha fazla kâr elde edilmesini sağlar. Bu yüzden müşterilerinizi önemsemeli ve onların isteklerini göz ardı etmemelisiniz. Bu şekilde işinizin başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

6. Kendi kendinize hata yapmanız diğerlerinin size zarar vermesine izin vermekten daha iyidir.

www.instagram.com

Dünyada çok fazla rekabet vardır. Kendinizi sürekli daha iyi olmak için geliştirmezseniz bir rakibiniz sizin yerinizi alacaktır. Bazı başarılı şirketler eski ürünlerinin satışlarının düşmemesi için yeni ve daha gelişmiş ürünler sunmazlar ve bu sonunda başarısız olmalarına neden olur. Bu yüzden her zaman kendinize daha iyi olmak için ne yapmanız gerektiğini sormalısınız.

7. Vizyonunuzda inatçı ve detaylarda esnek olmalısınız.

www.instagram.com

İşinizle ilgili emin olduğunuz bir vizyonunuzun olması önemlidir. Fakat vizyonunuzda kararlı olmanız gerekirken küçük detaylarda bunu yapmamanız gerekir. Ayrıntılarda esnek olmazsanız potansiyel olarak daha iyi olan fırsatları kaçırabilirsiniz. Vizyonunuz konusunda kararlı olmalısınız ama işlerinizi yürütürken küçük detayları yeri geldiğinde değiştirmelisiniz.

İşiniz için büyük bir vizyonunuzun olması önemlidir.

www.instagram.com

Eğer işle ilgili büyük bir vizyonunuzun olması ve başarısız olmanız ortalama bir vizyonla başarıyı yakalamanızdan daha iyidir. Kendinize daha büyük hedefler koydukça daha fazla başarı elde edebilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.👇

Dünyanın En Zengin Rapçilerinden Biri Olan Jay-Z’den Her Girişimcinin Mutlaka Öğrenmesi Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Dünyanın En Zengin Rapçilerinden Biri Olan Jay-Z’den Her Girişimcinin Mutlaka Öğrenmesi Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Dünyanın En Zeki Yatırımcısı Warren Buffett'tan Hedeflerinize Ulaşmanızı Sağlayacak Başarı Dersleri - onedio.com
Dünyanın En Zeki Yatırımcısı Warren Buffett'tan Hedeflerinize Ulaşmanızı Sağlayacak Başarı Dersleri - onedio.com
Teknolojiye Farklı Bir Boyut Kazandıran Steve Jobs'dan Herkesin Bilmesi Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Teknolojiye Farklı Bir Boyut Kazandıran Steve Jobs'dan Herkesin Bilmesi Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir