İhale ve Duyuru Yok: Kamu Arazileri Turizmcilere Cumhurbaşkanının İzniyle Verilecek

 > 
331PAYLAŞIM

Kamu taşınmazlarının turizm yatırımlarına tahsisi yönetmeliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan değişiklikle, kamu arazilerinin ihalesiz ve duyurusuz tahsis edilebilmesinin önü açıldı.

Yeni düzenleme ile beş yıldızlı oteller ve tatil köylerine, konaklama dışı kullanılmak üzere 'turizm hizmet alanları' birim otel maliyeti üzerinden ihalesiz tahsis edilebilecek.

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, bu durumda Olimpos Beydağları ve Uludağ gibi yerlerde imar planlarında yapılacak değişiklerle tesis hizmet alanları turizm yatırımcılarına ihalesiz ve duyurusuz tahsis edilebilecek.

Tahsis izni Cumhurbaşkanı tarafından verilecek ve duyuru yapılmayacak

Yeni düzenlemeye göre Antalya Kemerağzı, Kundu, Alanya, Demre, Side ile Muğla Bodrum; Aydın Kuşadası; İstanbul Şişli, Beyoğlu, Galata Kulesi, Sarıyer, Sultanahmet Meydanı; Bolu Köroğlu; Bursa Uludağ; Rize Çamlıhemşin; Trabzon Tonya, Maçka; Nevşehir Kapadokya gibi yerlerde 'turizm hizmet alanı' olarak görülen yerler duyuru yapılmadan, turizm yatırımcılarına tahsis edilebiliyor.

Maliyet, bir yıldızlı otel baz alınarak hesaplanacak

Yeni düzenlemenin dikkat çeken diğer bir detayı ise, tahsis edilen arazi beş yıldızlı otel için dahi olsa, rakam bir yıldızlı otel maliyeti üzerinden hesaplanacak. Bu durumda maliyet 146 bin TL yerine, 27 bin TL olacak.

Bakanlık verilerine göre Türkiye genelinde 81 tanesi kıyı, 80’i termal, 34’ü yayla-eko turizmi, 29’u kış, 19’u İstanbul Kent Turizmi, 12’si kültür-kongre-inanç, 9’u spor, 3’ü turizm kenti olmak üzere toplam 267 tane KTGB ve TM bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir