Girişim ve Yatırımlarıyla Dünyanın Çok Konuştuğu İş İnsanı Elon Musk'ın Sıra Dışı Hayat Hikâyesi

-
Abone ol

Başarılarını yaz yaz bitmiyor... 44,2 milyar servetiyle gerçek dünyanın Iron Man'i olan Elon Musk'ın hayat hikâyesini sizler için derledik.

Son yılların girişimcilik alanındaki en popüler isimlerinden biri olan Elon Musk, karizmatik kişiliğinin yanı sıra hayat hikâyesiyle de merak ediliyor.

Yaptığı yatırımlar ve teknolojik buluşlarıyla olduğu gibi hayat hikâyesiyle de merak edilmekte.

Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika'nın Pretoria şehrinde doğdu.

Bir manken ve diyetisyen olan Kanadalı annesi Maye ve Güney Afrika doğumlu elektromekanik mühendisi, pilot ve denizci olan Errol’ın ilk çocuklarıydı.

Doğup büyüdüğü ülke olan Güney Afrika'da kalmak istemiyordu ve bu sebeple gözünü erken yaşlarda ABD'ye dikti.

 • Zorunlu askerlik hizmetinden kaçmak için Güney Afrika'yı terk etti

 • Annesi Kanadalı olan Musk, Güney Afrikalı bir göçmen olmaktansa Kanadalı bir göçmen olarak ABD vatandaşı olmanın daha kolay olduğunu fark etti. Bu sebeple Kanada'da yaşayan annesinin ailesini ziyaret etmeye başladı ve Ontario kentinde bir okula yazıldı.

Çocukluk döneminde Elon Musk son derece sessiz, sakin ve içe kapanık biriydi.

 • Musk'ın annesi oğlunun zekasından bile şüphe ediyor ve bazı davranışlarından endişeleniyordu. Elon Musk, kendisine seslenen kişilere tepki vermiyordu. Bu durum doktorları dahi endişelendirdi.

 • Daha sonra geniz eti ameliyatı oldu ve duyma yeteneğinin gelişeceği düşünüldü. Fakat hiçbir değişiklik olmadı. Annesi Maye bir süre sonra, oğlunun duyma bozukluğu yaşadığını değil fazla hayalperest olduğunu anladı.

Elon Musk'ın öğrenciliği pek de kolay geçmemiş.

Hatta bir keresinde birkaç öğrenci tarafından bayılana dek dövülmüş ve merdivenlerden aşağıya atılmış.

Bryanston High School’da sekizinci ve dokuzuncu sınıfları geçtikten sonra Musk, Pretoria Boys High School’a geçip oradan mezun oldu.

 • 1992 yılında, Kingston, Ontario’daki Queen's University’de iki yıl geçirdikten sonra, University of Pennsylvania’da İşletme ve Fizik okumak için Kanada’dan ayrlıdı.

 • The Wharton School of the University of Pennsylvania’da anadalını seçip, Ekonomi alanında lisans diploması aldı Ayrıca University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’dan da, Fizik alanında yan dal diploması aldı.

1995'te Stanford’da Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktoraya başladı.

 • Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Kaliforniya’nın Silikon Vadisi bölgesine taşındı. 

 • Ancak iki gün sonra kardeşi Kimbal Musk’la beraber yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesine başlamak için okulu bıraktı.

Okulu bırakarak kardeşi Kimbal ile birlikte 1995 yılında 28.000 dolar sermaye ile Zip2 adlı ilk web yazılım firmasını kurdu.

Bir yıl sonra dot-com balonunun sönmesiyle online finansal hizmetler sunan başka bir firmayı, Confinity’yi satın aldı.

Okuduğu hikâylerle şekillenmeye başlayan hayal dünyası sayesinde ilk video oyunu Blastar'ı 12 yaşında kodladı.

Elon Musk, 12 yaşındayken yazdığı Blastar isimli basit bir bilgisayar oyununu 500 dolar karşılığında satarak ilk parasını kazandı. Musk'a göre bu oyun şu an popüler olan Flappy Bird'den daha iyiydi.

Musk'ın sonraki girişimi ise 1999 yılıında kurduğu online bankacılık şirketi: PayPal.

X.com. 1 sene sonra Peter Thiel'in sahibi olduğu Confinity ile birleşen X.Com şu an 70 milyar dolar değeri olan online ödeme platformu PayPal'i oluşturdu.

PayPal'ın satışından kazandığı parayla son derece uçuk fikirlerini gerçeğe dönüştürme adımlarını atmaya başladı.

 • İşte bu noktadan sonra bugünkü Elon Musk'ın temelleri atıldı desek yeridir.

 • Fakat PayPal CEO'su olan Elon Musk'ın buradaki görevi şirket sunucuları Unix tabanından Microsoft Windows'a taşıma kavgası nedeniyle fazla sürmedi.

2000 yılının sonunda eşiyle uzun zaman sonra ilk kez bir tatile çıkan Musk, Avustralya semalarındayken şirketten kovuldu.

Musk için işler yine de fena gitmedi. 2002 yılında 1.5 milyar dolara eBay'in satın aldığı PayPal'den payına en büyük hissedar olarak 165 milyon dolar düştü.

2002 yılında SpaceX kuruldu ve şirketin amacı uzaya uçmak ve mevcut maliyetlerin onda biri fiyatına, daha ucuza bu hayali gerçekleştirmekti.

 • SpaceX daha sonraki süreçlerde 24 kez başarıyla roket fırlatmayı başardı. Hatta yeniden kullanılabilir Falcon 9 ile uzay havacılığında önemli bir yenilik yaptı.

Gözünü uzaya dikse de Dünya topraklarındaki işlerini de unutmadı.

 • Uzay yolculuğu yetmiyormuş gibi 2004 yılında Tesla Motors'a katıldı. 2008 yılında şirketin CEO'su oldu.

 • 2004 yılında Martin Eberhard ile birlikte 70 milyon dolar yatırımla kurduğu elektrikli araç üreticisi Tesla Motor ile otomotiv dünyasını sarsmıştı.

Girişimleriyle son derece önemli bir marka haline gelse de, Musk'ın her adımı büyük başarılarla sonuçlanmadı.

 • Özellikle Tesla'nın parasal yönden sıkışıklığı yüzünden son derece zor zamanlar geçiren Musk'ın parası bitti ve bir ara zengin arkadaşlarından borç aldı.

Daha sonra ünlü girişimcinin işleri 2008 Noelinde düzeldi. SpaceX ve NASA 1.5 milyar dolarlık anlaşmaya imza attı ve Tesla da daha fazla dış yatırımcı bulunca Elon Musk'ın asıl yükselişi başladı.

 • Bununla birlikte Tesla, kurulduktan 2 yıl sonra tamamen elektrikli olan ilk arabası Roadster'i üretmeyi başardı.

2010 yılında halka arz edilen Tesla, 226 milyon dolar topladı ve Musk da 15 milyon dolarlık hisse satışıyla maddi durumunu toparlamayı başardı.

Son zamanlarda ise Tesla'nın yeni elektrikli aracı Cybertruck'ın lansmanı büyük ses getirdi ve kısa süre içinde 200 bin sipariş alarak oldukça başarılı bir sonuç elde etti.

Tesla, artık 50 milyar dolar piyasayla değerinin üzerinde GM, Ford, BMW gibi devleri bile zaman zaman geride bırakmış bir otomobil devi olarak görülüyor.

Musk’ın başkanı olduğu Musk Foundation (Musk Vakfı), bilim eğitimi, çocuk sağlığı ve temiz enerji üzerine hayır işlerine yoğunlaşmış durumda. Yani başarılı olduğu kadar hayırsever bir insan...

Aynı zamanda SolarCity isimli bir güneş enerjisi şirketine de ortak.

Elektrikli arabalardan sonra güneş enerjisiyle çalışan araçlar, şehirler ve ilginç trafik çözümlerinin yanı sıra Hyperloop ismini verdiği Los Angeles - San Francisco arası çalışacak bu kapsül tipi tasarımı geliştirdi.

👇

Türkiye İçin Elon Musk Vakti: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknoloji Dehasıyla Bir Araya Geldi - onedio.com
Türkiye İçin Elon Musk Vakti: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknoloji Dehasıyla Bir Araya Geldi - onedio.com

En büyük amaçlarında biri ise insanlığı yapay zeka istilasından korumak...

Elon Musk 2014 yılından beri insanlığı olası bir yapay zeka istilasına karşı uyarıyor. Musk'a göre böyle bir durumun önüne geçmenin anahtarı insanları ve makineleri bu sürece dahil etmeye odaklanmak.

Bugün 44,2 milyar dolar üzerindeki serveti ile hala sıra dışı işler yapmaya devam ediyor...

 • Zip2 günlerinden beri kardeşi Kimbal da onunla birlikte. Kimbal hali hazırda Tesla ve SpaceX’in yönetim kurulunda bulunuyor ama diğer yandan da restoran sektöründe faaliyet gösteriyor.

 • Elon Musk’ın kız kardeşi Tosca ise sinema sektöründe yapımcılık ve yönetmenlikle uğraşıyor.

👇

Elon Musk: ‘Dahi, Dinamik, Karizmatik ve Son Derece İstisnai Türden Bir Manyak’ - onedio.com
Elon Musk: ‘Dahi, Dinamik, Karizmatik ve Son Derece İstisnai Türden Bir Manyak’ - onedio.com

İş hayatındaki örnek alınası iniş çıkışlarının yanında özel hayatıyla da adından sıkça söz ettiriyor. Ünlü iş adamının 2000 yılında yaptığı ilk evliliği sadece 8 yıl sürdü.

İlk eşi Justine Musk ile 2004 yılında ikiz ve 2006 yılında üçüz erkek çocuk dünyaya getirdi.

5 erkek çocuk babası olan Elon Musk yaşamını adeta çocuklarına adamış örnek bir baba.

Çiftin 2002 yılında dünyaya gelen ilk çocukları, Nevada Alexander Musk'ın doğumunun ardından 10 hafta sonra ani bebek ölümü sendromu sebebiyle hayata gözlerini yumdu. Oğlu Nevada'yı kaybeden Elon Musk'ın psikoloji son derece olumsuz etkilendi.

Justine Musk'dan boşandıktan sonra ikinci eşi Talulah Riley oldu.

Elon Musk'ın bu evlilikten de 2 çocuğu bulunmakta.

Elon Musk'un üçüncü evliliği ise yine ikinci karısı olan Tulalah Riley ile oldu.

Çift 1 yıl ayrı kaldıktan sonra 2013 yılında bir kez daha evlenme kararı aldılar. Bu ikinci evlilikleri de yürümedi ve Elon Musk 2016 yılında yeniden boşandı.

Elon Musk'ın evliliklerinden olan toplam 6 çocuğu var:

 • Nevada Alexander Musk (hayatta değil)

 • Xavier Musk

 • Saxon Musk,

 • Griffin Musk,

 • Damian Musk

 • Kai Musk

Elon Musk 3 kez evlenip boşandıktan sonra oyuncu Amber Heard ile aşk yaşamaya başladı.

 • 46 yaşındaki Elon Musk'ın 31 yaşındaki ünlü oyuncu Amber Heard ile olan ilişkisi 1 yıl sürdü.

 • Johnny Depp'ten olaylı bir şekilde boşanan Amber Heard daha sonra Elon Musk tarafından terk edildi.

👇

Son Zamanların En Gözde Bekarlarından Elon Musk'ın Kalbini Çalan Gizemli Kadın Kim? - onedio.com
Son Zamanların En Gözde Bekarlarından Elon Musk'ın Kalbini Çalan Gizemli Kadın Kim? - onedio.com

Daha önce ''Aşık değilsem, uzun süreli bir arkadaşlığım yoksa mutlu olamam'' demişti.

Kurduğu milyar dolarlık şirketleri ve yaptığı işlerle sürekli gündemde olan Elon Musk'ı bakalım nasıl bir gelecek bekliyor...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sercan-lale

İlk evliliği sadece 8 yıl sürdü.Bu devirde o kadar evli kalamayan var sadece 8 yıl ne demek :) sanki diğer evlilikleri ilkinden daha uzun sürmüş gibi.

feyk

normalde insanlar once fizik okur, fizige kafalari basmayinca isletmeye gecerler, elon musk tam tersi isletme ile baslayip fizige geciyor. basarisini bir oranda buna bagliyorum birden fazla disilipde egitim almasina. yaptigi islere bakincada cogu ileri teknoloji ile finansi basari sekilde bir araya getiren isler. birbirinden cok farkli alanlarda uzamanlasmis adamdan korkacan. oncelikle zor istir herkes yapamaz, yapan ise olaylara cok daha genis cerceveden bakar, baskalarinin goremedikleri gorur.

you-dunno-sht

şimdi Grimes ile beraber ve bir bebek bekliyorlar

arslanoglu

ne gğzel kullanıyor beynini yaa

sefa-doner

Çok zeki ve yaptığı işlerde başarılı olan birisi lakin bana her zaman tosuncuğun amerikan versiyonu gibi geliyor.

Görüş Bildir