Türkiye İçin Elon Musk Vakti: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknoloji Dehasıyla Bir Araya Geldi

 > 
1bPAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün otomobil devi Tesla ve uzay araştırmaları şirketi SpaceX'in CEO'su Elon Musk'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Musk'ın Türksat 5A ve 5B uydularının uzaya fırlatılması bağlamında geldiğini belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, görüşmede bunun yanı sıra elektrikli otomobil, sürdürülebilir enerji ve Tesla ve SpaceX firmalarıyla Türkiye'deki firmaların yapabileceği ortak çalışmalar hakkında görüş alışverişi yapıldığını söyledi.

Erdoğan ile Musk arasındaki görüşmenin saat 15:30'da başlaması bekleniyordu ancak ikili saat 16:00 sularında bir araya geldi.

Görüşmede Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da hazır bulundu.

Görüşmede neler konuşuldu?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Elon Musk'ın Türkiye’ye Türksat 5A-5B uydularının uzaya fırlatılması bağlamında geldiğini belirterek "Yarın bununla ilgili Airbus ile bir anlaşma yapılacak. O da bunun alt tedarikçilerinden birisi. Kendi SpaceX firması. Bunu konuştuk" dedi. 

Kalın, bunların yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın otomobil meselesini ve Tesla'yı da konuştuğunu ifade ederek şöyle devam etti: 

"Türkiye’de yapılan teknolojik yatırımları, son dönemde atılan adımları da konuştuk. Elon Musk'ın şirketi büyük bir sürdürülebilir enerji şirketi aslında. Dolayısıyla yeni nesil piller, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi konuları konuştuk. Büyükşehirlerdeki trafik sorunları nasıl aşılabilir, tünel kazma, yer altından trafiğin verilmesi gibi konuları da ele aldık. Özellikle Tesla ve SpaceX firmalarıyla Türkiye’deki firmaların yapabileceği ortak çalışmalar neler olabilir, bunlar üzerinde de görüş alışverişinde bulunuldu."

Silikon Vadisinin Dahi Çocuğu Elon Musk'la Görüşen Erdoğan'a Yapılan 16 Eğlenceli Yorum - onedio.com
Silikon Vadisinin Dahi Çocuğu Elon Musk'la Görüşen Erdoğan'a Yapılan 16 Eğlenceli Yorum - onedio.com

Elon Musk, Anıtkabir'i de ziyaret etti

Musk, İki saat içerisinde iki fotoğraf paylaştı. Atatürk'ün mozolesine çiçek bırakan Musk, "Çiçek koydum. Üç kırık kaburga, delinmiş bir akciğer ve o yine de savaştı." yorumunu yaptı.

Instagramelonmusk

Musk ayrıca Global SatShow'a katılacak

Musk, Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan davet üzerine Global SatShow'a katılmak üzere Türkiye'ye geldi.

 Global SatShow 9-10 Kasım'da Haliç Kongre Merkezi'nde yapılacak.

Görüşme haberi sosyal medyada heyecan ile karşılandı

Elon Musk Geliyor! Çağımızın Dehasının Türkiye'de Gerçekleştireceği Olası Projelere Bakalım mı? - onedio.com
Elon Musk Geliyor! Çağımızın Dehasının Türkiye'de Gerçekleştireceği Olası Projelere Bakalım mı? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir